PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Spisovatelé se vrací zpět do knihoven. Jako první představila svoji tvorbu Viktorie Hanišová

Spisovatelé se vrací zpět do knihoven. Jako první představila svoji tvorbu Viktorie Hanišová

Úterý, 26.01.2021 / článek

 

Viktorie Hanišová se velmi brzy po vydání své prvotiny stala jednou z nejčtenějších a nejoblíbenějších českých autorek. Je tak jedním z opravdu velkých tažných koní nakladatelství Host. Její knihy se věnují primárně závažným tématům, jako je rasismus, násilí v rodině nebo sebevražda. 

Přesto se nejedná o primárně depresivní a prvoplánově drastickou literaturu, která by nutila své čtenáře knihu odkládat. Může ho dohnat k slzám, může ho donutit se nad otevřenými tématy zamyslet, přesto je velmi lidská a čtivě napsaná, což je rozhodně jeden z faktorů, který na další a další knihy této populární české autorky táhne.

I v době koronavirové krize, neustálých zákazů a omezení se nyní otevírá kultura v online prostoru, čehož plně využívají nejrůznější divadelní spolky, instituce i třeba samotní hudebníci a jiní performeři.

Sérií autorských čtení přispěla svou troškou do mlýna i Městská knihovna Tábor, která se již potřetí zapojila do projektu Spisovatelé do knihoven. Každý měsíc tak uvede jednoho z předních českých autorů nebo autorek, představí jeho tvorbu a dá nahlédnout pod pokličku jeho života i procesu tvorby.

První autorkou tohoto projektu se stala právě Viktorie Hanišová, která přečetla ukázku ze své zatím poslední knihy Dlouhá trať, v náznacích představila dvě připravované knihy – román a populárně naučnou, které by měly vyjít v tomto roce - a v debatě s Kateřinou Zelovou, která celý stream vedla, přiblížila i svoji práci překladatelky.

Je pravda, že kultura v současné době utrpěla dost silnou ránu pod pás a nám všem jistě chybí atmosféra koncertních sálů, divadelních jevišť a rušných barů. O to víc je třeba vážit si úsilí všech, kdo nám jakýkoli kulturní zážitek přinese do našich obývacích pokojů, do pohodlí a komfortu našich domovů. A plně je podpořit.

Všechny fanoušky literatury tak tímto i my zveme na další autorské čtení, které se uskuteční na facebookových stránkách Městské knihovny Tábor. Se svou tvorbou se 25. února představí překladatel, redaktor a spisovatel Vratislav Kadlec, držitel ceny Magnesia Litera za svoji povídkovou sbírku Hranice lesa.

 


Fotografie


Autor: Wendy Šimotová


Téma: Literatura

SMUTÉNKA: Zemřela světová hvězda jazzu George Mraz, písecký rodák

 Ve čtvrtek 16. září zemřela krátce po svých 77. narozeninách legenda, světový kontrabasista a písecký rodák Jiří George Mraz, který stál po boku zpěvačky Elly Fitzgerald, Stana Getze i Oscara Petersona. Po čtyřech měsících tak odešel za svým spoluhráčem, kamarádem - bubeníkem Ivanem Smažíkem. Na svém kontě má stovky nahraných alb a řadu turné s dalšími osobnostmi jako Stan Getz, Chet Baker, Oscar Peterson, Bill Evans, Dizzy Gillespie, Charlie Mingus, John Abercombie, Joe Lovano, Stephane Grappelli, Kenny Burrell, McCoy Tyner, John Scofield, Richie Beirach, Herbie Hancock, Michel Petrucciani, nebo Joe Henderson. V roce 2016 prodělal George Mráz náročnou operaci, kdy mu byla odstraněna z pancreasu cysta a zákrok se neobešel bez komplikací - infarkt a infekce. Podrobnosti připravujeme. (dap)

Související články

 

 
Kultura dnes


Docela malý festival o autismu - jiný úhel pohledu

Festival / divadlo, debata, básně, příběhy
Střelnice - Spolkový dům, Žižkova 249, Tábor
19.09.2021 od 16:00 hod.

 

Michal k snídani

Pro děti
Dům kultury Milevsko
19.09.2021 od 17:00 hod.