PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Chřestýši, bouře, únava. Tereza Kopecká z Tábora popisuje cestu Pacifickou hřebenovkou

Chřestýši, bouře, únava. Tereza Kopecká z Tábora popisuje cestu Pacifickou hřebenovkou

Pátek, 18.12.2020 / článek

 

Táborská rodačka Tereza Kopecká přešla s manželem v roce 2019 Pacifickou hřebenovku přes USA, z mexické po kanadskou hranici. Za 170 dnů ušli 4 265 kilometrů a zažili mnohá dobrodružství. Po návratu zpracovala cestovatelka svoje deníkové záznamy do poutavé knihy, v níž zážitky z pouště a hor amerických států Kalifornie, Oregon a Washington doplnila vlastními fotografiemi. Neopomněla popsat přípravy na akci, ani použitou výstroj a výzbroj. 

"Když jsme na jaře roku 2019 odlétali z kanadského Vancouveru, kde bydlíme, na dovolenou do Kalifornie s tím, že se vrátíme pěšky přes Pacific Crest Trail (neboli Pacifickou hřebenovku), tak nás kamarádi nazývali šílenci, kroutili hlavami a ptali se proč. A také se ptali, zda budeme o našem putování psát blog. S hrdosti jsem oznamovala, že si budu psát blok s k. Pěkně po staru. Od techniky jsem si plánovala v přírodě odpočinout. A jak jsem si slíbila, tak jsem si během cesty psala deník o všem, co jsme zažívali. Jaké nástrahy nám přinášela cesta sama o sobě. Ale i to, jak působil pobyt v přírodě léčivým účinkem na moji duši," popisuje Tereza Kopecká. 

Když během cesty sdílela své zápisky a zážitky s ostatními, začaly se množit dotazy, zda napíše knihu. "Z počátku mi to přišlo jako dost bláznivý nápad, ale pak jsem si řekla, proč ne? Mé obrovské poděkování patří taťkovi, který má nakladatelství a díky němuž má kniha V horách sNím dnešní podobu. Bez pomoci rodičů bych to určitě nezvládla," dodává autorka. 

Ze zápisků je nakonec 272 stran textů, které zdobí 89 fotografií. Čtivé příběhy doplňuje slovníček Pacific Crest Trail (PCT) slangu a hikerská kuchařka. 

Chřestýši, bouře a kompromisy

"V knize popisuji, jak jsme se s manželem Lubošem dostali do Kanady, co nás přivedlo na myšlenku jít Pacifickou hřebenovku, plánování i přípravy. Kniha obsahuje deníkové záznamy z našeho výletu po Kalifornii před PCT a konečně samotnou cestu. Jak jsme se v poušti vyhýbali chřestýšům a zažívali nečekaně často bouřky. V pohoří Sierra Nevada jsme měli extrémní sněhové podmínky v porovnání s jinými ročníky, což cestu poměrně ztížilo. V Oregonu na nás dolehla únava z náročné Sierry a neminuly mě zdravotní problémy. Washington byl zkouškou vůle, tělo už bylo dost unavené, ale přeci to nevzdáme, když už jsme tak blízko cíli… Ale také to, jak je důležité ve vztahu umění kompromisů a ne vždy se všechno daří tak, jak chceme. Končím navrátem do běžného života a praktickými informacemi k trailu,"
prozradila k obsahu Tereza Kopecká.

Kniha podle ní není ale průvodcem po Pacifické hřebenovce. Je více deníkem cesty manželského páru, psaným z pohledu Terezy Kopecké. "Odkrývám v ní i osobní věci, i ty ne zcela příjemné, protože si myslím, že v dnešní době je důležité sdílení, ale všech pocitů, nejen těch pozitivních," uzavírá. 

Knihu, která vyšla letos, lze zakoupit v nakladatelství OSSIS. Stojí 340 korun.


Fotografie


Autor: David Peltán


Téma: Literatura

Blanka Ježková s dcerou pokřtí knihu Baterka

V sobotu 3. prosince se od 16 hodin uskuteční křest dětské knihy Baterka. Akce začne v 16 hodin v táborském Husitském muzeu, kde v podzemí proběhne interaktivní hra pro děti. Na zahrádce bistra Výkvět, za táborskou matrikou, se od 17 hodin koná samotný křest knihy, jež jakou svou třetí knihu napsala a vydala u nakladatelství Hisland Blanka Ježková a její dcera Noemi. (Dap)

Související články

 

 
Kultura dnes


Mikulášská nadílka 2022

Pro děti / zábavný program pro děti
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
04.12.2022 od 15:30 hod.

 

BROLN - adventní koncert „Co sa stalo, přihodilo"

Hudba / koncert / koledy a vánoční skladby
Kostel sv. Michaela v Bechyni
04.12.2022 od 19:00 hod.

 

Salonní orchestr Planá nad Lužnicí

Hudba / koncert / adventní
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - malý sál
04.12.2022 od 19:00 hod.

 

Velká hudební burza v Českých Budějovicích

Hudba / jiný
MC Fabrika, Jeronýmova 6, Č. Budějovice
04.12.2022 od 13:00 hod.