PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Chřestýši, bouře, únava. Tereza Kopecká z Tábora popisuje cestu Pacifickou hřebenovkou

Chřestýši, bouře, únava. Tereza Kopecká z Tábora popisuje cestu Pacifickou hřebenovkou

Pátek, 18.12.2020 / článek

 

Táborská rodačka Tereza Kopecká přešla s manželem v roce 2019 Pacifickou hřebenovku přes USA, z mexické po kanadskou hranici. Za 170 dnů ušli 4 265 kilometrů a zažili mnohá dobrodružství. Po návratu zpracovala cestovatelka svoje deníkové záznamy do poutavé knihy, v níž zážitky z pouště a hor amerických států Kalifornie, Oregon a Washington doplnila vlastními fotografiemi. Neopomněla popsat přípravy na akci, ani použitou výstroj a výzbroj. 

"Když jsme na jaře roku 2019 odlétali z kanadského Vancouveru, kde bydlíme, na dovolenou do Kalifornie s tím, že se vrátíme pěšky přes Pacific Crest Trail (neboli Pacifickou hřebenovku), tak nás kamarádi nazývali šílenci, kroutili hlavami a ptali se proč. A také se ptali, zda budeme o našem putování psát blog. S hrdosti jsem oznamovala, že si budu psát blok s k. Pěkně po staru. Od techniky jsem si plánovala v přírodě odpočinout. A jak jsem si slíbila, tak jsem si během cesty psala deník o všem, co jsme zažívali. Jaké nástrahy nám přinášela cesta sama o sobě. Ale i to, jak působil pobyt v přírodě léčivým účinkem na moji duši," popisuje Tereza Kopecká. 

Když během cesty sdílela své zápisky a zážitky s ostatními, začaly se množit dotazy, zda napíše knihu. "Z počátku mi to přišlo jako dost bláznivý nápad, ale pak jsem si řekla, proč ne? Mé obrovské poděkování patří taťkovi, který má nakladatelství a díky němuž má kniha V horách sNím dnešní podobu. Bez pomoci rodičů bych to určitě nezvládla," dodává autorka. 

Ze zápisků je nakonec 272 stran textů, které zdobí 89 fotografií. Čtivé příběhy doplňuje slovníček Pacific Crest Trail (PCT) slangu a hikerská kuchařka. 

Chřestýši, bouře a kompromisy

"V knize popisuji, jak jsme se s manželem Lubošem dostali do Kanady, co nás přivedlo na myšlenku jít Pacifickou hřebenovku, plánování i přípravy. Kniha obsahuje deníkové záznamy z našeho výletu po Kalifornii před PCT a konečně samotnou cestu. Jak jsme se v poušti vyhýbali chřestýšům a zažívali nečekaně často bouřky. V pohoří Sierra Nevada jsme měli extrémní sněhové podmínky v porovnání s jinými ročníky, což cestu poměrně ztížilo. V Oregonu na nás dolehla únava z náročné Sierry a neminuly mě zdravotní problémy. Washington byl zkouškou vůle, tělo už bylo dost unavené, ale přeci to nevzdáme, když už jsme tak blízko cíli… Ale také to, jak je důležité ve vztahu umění kompromisů a ne vždy se všechno daří tak, jak chceme. Končím navrátem do běžného života a praktickými informacemi k trailu,"
prozradila k obsahu Tereza Kopecká.

Kniha podle ní není ale průvodcem po Pacifické hřebenovce. Je více deníkem cesty manželského páru, psaným z pohledu Terezy Kopecké. "Odkrývám v ní i osobní věci, i ty ne zcela příjemné, protože si myslím, že v dnešní době je důležité sdílení, ale všech pocitů, nejen těch pozitivních," uzavírá. 

Knihu, která vyšla letos, lze zakoupit v nakladatelství OSSIS. Stojí 340 korun.


Fotografie


Autor: David Peltán


Téma: Literatura

Související články

 

 
Kultura dnes


Povodně v Českých Budějovicích

Výstava / fotografická výstava
Náměstí Přemysla Otakara II., České Budějovice
01.07.2022 - 31.08.2022 od 14:00 hod.
vícedenní akce

 

Fotografická soutěž - O nejhezčí balkon či zahradu

Výstava / Fotografická soutěž
Milevsko
01.07.2022 - 12.09.2022
vícedenní akce

 

10. sraz mercedesů tábor 2022

Ostatní / setkání / majitelů a příznivců mercedesu
Autokemp Pohoda - Roudná
01.07.2022 - 03.07.2022 od 16:00 hod.
vícedenní akce

 

Classical movements

Hudba / koncert / oepra
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - malý sál
01.07.2022 od 19:00 hod.