PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Chřestýši, bouře, únava. Tereza Kopecká z Tábora popisuje cestu Pacifickou hřebenovkou

Chřestýši, bouře, únava. Tereza Kopecká z Tábora popisuje cestu Pacifickou hřebenovkou

Pátek, 18.12.2020 / článek

 

Táborská rodačka Tereza Kopecká přešla s manželem v roce 2019 Pacifickou hřebenovku přes USA, z mexické po kanadskou hranici. Za 170 dnů ušli 4 265 kilometrů a zažili mnohá dobrodružství. Po návratu zpracovala cestovatelka svoje deníkové záznamy do poutavé knihy, v níž zážitky z pouště a hor amerických států Kalifornie, Oregon a Washington doplnila vlastními fotografiemi. Neopomněla popsat přípravy na akci, ani použitou výstroj a výzbroj. 

"Když jsme na jaře roku 2019 odlétali z kanadského Vancouveru, kde bydlíme, na dovolenou do Kalifornie s tím, že se vrátíme pěšky přes Pacific Crest Trail (neboli Pacifickou hřebenovku), tak nás kamarádi nazývali šílenci, kroutili hlavami a ptali se proč. A také se ptali, zda budeme o našem putování psát blog. S hrdosti jsem oznamovala, že si budu psát blok s k. Pěkně po staru. Od techniky jsem si plánovala v přírodě odpočinout. A jak jsem si slíbila, tak jsem si během cesty psala deník o všem, co jsme zažívali. Jaké nástrahy nám přinášela cesta sama o sobě. Ale i to, jak působil pobyt v přírodě léčivým účinkem na moji duši," popisuje Tereza Kopecká. 

Když během cesty sdílela své zápisky a zážitky s ostatními, začaly se množit dotazy, zda napíše knihu. "Z počátku mi to přišlo jako dost bláznivý nápad, ale pak jsem si řekla, proč ne? Mé obrovské poděkování patří taťkovi, který má nakladatelství a díky němuž má kniha V horách sNím dnešní podobu. Bez pomoci rodičů bych to určitě nezvládla," dodává autorka. 

Ze zápisků je nakonec 272 stran textů, které zdobí 89 fotografií. Čtivé příběhy doplňuje slovníček Pacific Crest Trail (PCT) slangu a hikerská kuchařka. 

Chřestýši, bouře a kompromisy

"V knize popisuji, jak jsme se s manželem Lubošem dostali do Kanady, co nás přivedlo na myšlenku jít Pacifickou hřebenovku, plánování i přípravy. Kniha obsahuje deníkové záznamy z našeho výletu po Kalifornii před PCT a konečně samotnou cestu. Jak jsme se v poušti vyhýbali chřestýšům a zažívali nečekaně často bouřky. V pohoří Sierra Nevada jsme měli extrémní sněhové podmínky v porovnání s jinými ročníky, což cestu poměrně ztížilo. V Oregonu na nás dolehla únava z náročné Sierry a neminuly mě zdravotní problémy. Washington byl zkouškou vůle, tělo už bylo dost unavené, ale přeci to nevzdáme, když už jsme tak blízko cíli… Ale také to, jak je důležité ve vztahu umění kompromisů a ne vždy se všechno daří tak, jak chceme. Končím navrátem do běžného života a praktickými informacemi k trailu,"
prozradila k obsahu Tereza Kopecká.

Kniha podle ní není ale průvodcem po Pacifické hřebenovce. Je více deníkem cesty manželského páru, psaným z pohledu Terezy Kopecké. "Odkrývám v ní i osobní věci, i ty ne zcela příjemné, protože si myslím, že v dnešní době je důležité sdílení, ale všech pocitů, nejen těch pozitivních," uzavírá. 

Knihu, která vyšla letos, lze zakoupit v nakladatelství OSSIS. Stojí 340 korun.


Fotografie


Autor: David Peltán


Téma: Literatura

Kuželkářský maraton letos i za účasti dalších jihočeských měst

O víkendu 6. a 7. října se na čtyřdráhové kuželně v Táboře koná čtvrtý ročník kuželkářského maratonu. Letos poprvé i za účasti dalších třech jihočeských měst – Loučovic, Blatné a Dačic. Česká unie sportu v Táboře, město Tábor a Kuželkářský klub Loko Tábor se pokusí ve spolupráci s veřejností překonat hranici 1000 her na všech čtyřech drahách táborské Lokomotivy. Úkolem sportovních nadšenců z řad veřejnosti, ale registrovaných hráčů bude absolvovat celkem 1 000 her, když každá z nich obsahuje 15 hodů do plných. Podmínkou je hrát nonstop bez přerušení více jak 25 hodin. Každý účastník může absolvovat neomezený počet her. Akce je vhodná pro všechny věkové kategorie od 10 let, zúčastnit se mohou sportovní oddíly, školy, kolektivy a jednotlivci. Akce odstartuje v 9 hodin současně i v dalších třech jihočeských městech - Loučovicích, Blatné a Dačicích. Očekávaný konec odhadován po uplynutí 25 až 27 hodin, v sobotu 7. října od 10 do 12 hodin. Přihlašování bude probíhat přes přihlašovací systém, který bude průběžně doplňován.
Koulení je zdarma, jedinou podmínkou je sálová obuv. Výkony nejsou tolik důležité, stačí jen chuť, elán a pozitivní nálada. Jedinou podmínkou je sálová obuv. Účast už přislíbily významné osobnosti nejen ze sportovního prostředí, které budou průběžně představovány na FB stránkách ČUS. Součástí masové akce bude i soutěž o nejvyšší nához na jednu hru (15 hodů do plných) v kategoriích jednotlivců registrovaných a neregistrovaných mužů a žen, a dětí do 15 let. (ph)

V MC Orion zahrají kapely se známými tvářemi

V pátek 6. října se po dlouhé době koná v táborském klubu MC Orion hlučný večírek s trojicí kapel, které se představí táborskému publiku vůbec poprvé, ačkoli v nich hrají známé tváře. Thulsa je těžkotonážní stoner/metal/hardcore kapela z Brna, kde základ tvoří členové Tummo (RIP) a mikrofon si vzal Banán (Protijed, ex-Hanba, Kovadlina, I am pentagon, Balaclava a mnoho dalších...). Pamětníci si mohou vzpomenout na koncert italského experimentálního dua OvO v Orionu v roce 2017, kde také hrála tehdy Banána kapela I am Pentagon a právě brněnští Tummo. V současné době mají u Amáka nahraný materiál na novou desku, která brzy vyjde. Večer otevře death metalová kapela Entrapped z Českých Budějovic a ač budou hrát v Táboře poprvé, tak všichni členové se nejednou v Táboře představili. Zpěvák a basák Růžena naposledy v květnu vystupoval na táborské Cestě jako zpěvák Lahar, Lukáš bubnuje také v Dezinfekci, kteří naposledy hráli v létě v pivnici U Zlatého Lva společně s Japonci Speed Noise Hell a kytarista Mirža už kdysi dávno v Orionu hrál ještě s kapelou Kuzimu Mabaya. Jako druzí nastoupí crust punková sypačka Kibera, která v tichosti vydala letos nové EP a stihli předskočit na 007 špinavcům Hellshock. Každého rozhodně zaujme hodně hrubý ženský „zpěv", tohle bude nejrychlejší kapela večera. Start koncertů je v 19.45 hodin, vstupné je 150 korun v předprodeji, 200 na místě. (ro)

Související články

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


Ladislav Nagy: Renesance žánrové literatury v současné anglicky psané próze

Ostatní / přednáška
Děkanská 305/6, Tábor
04.10.2023 od 18:30 hod.

 

Kurz keramiky - informační schůzka

Ostatní
Dům kultury Milevsko
04.10.2023 od 16:30 hod.

 

 

Bezplatné a anonymní testování na žloutenku, HIV a syfilis

Ostatní / bezplatné testování
u vlakového a autobusového nádraží
04.10.2023 od 14:00 hod.