PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Bojujete se svým puberťákem? Projekt LiStOVáNí přišel s Bitevním polem

Bojujete se svým puberťákem? Projekt LiStOVáNí přišel s Bitevním polem

Středa, 02.12.2020 / fotoreport + článek

 

Každý z nás stojí celý život na půdě bitevního pole. Vedeme zde malé i větší války, z nichž můžeme vyjít buď jako králové – v případě, že dosáhneme svého cíle a uspějeme, nebo jako poražení. Očekává se od nás tedy jistá síla, vytrvalost, schopnost předvídat a v neposlední řadě také odhodlanost. Jak se ale postavit k faktu, kdy je nepřítelem vaše dítě, které odmítá jakékoli znění mírové smlouvy? V takové chvíli to buď můžete rovnou vzdát a zlomit nad svým potomkem hůl, nebo se vzepřít a zabojovat.

Snad právě pro tu autentičnost, stále platnou aktuálnost a sílu si knihu Bitevní pole (Jérôme Colin) vybrali herci projektu LiStOVáNí jako jeden z příběhů, který ztvární na divadelních prknech. Vidět jste ji mohli například v táborském Divadle Oskara Nedbala.

Lukáš Hejlík a Pavla Dostálová opět přinesli divákům nevšední zážitek a opět přiblížili divákům jednu z mnoha výjimečných knih, která by je jinak možná zcela minula. Samozřejmě není možné, aby přehráli celý příběh tak, jak byl původně napsán, a tak bylo třeba z něj vytáhnout jen to důležité, to podstatné, co ho činí tak jedinečným. Což nemusí být vždy úplně jednoduché, zvlášť v případě tak detailního textu, jakým je Bitevní pole, kde se zdá být důležité každé slovo, každá jednotlivá scéna. Právě ty totiž vytvářejí celkovou atmosféru příběhu, gradují, posouvají ho za hranice snesitelnosti a únosnosti pro všechny zúčastněné a stanovují limity toho, kam až sahá lidská láska a trpělivost. Je ale vidět, že Lukáš Hejlík se svým týmem moc dobře vědí, co dělají a přesně vycítí, co je třeba říci a co nechat zcela na fantazii divákově.

Bitevní pole, ať už v jakékoli podobě, ve vás jisto jistě vyvolá spoustu emocí. Zvlášť rodiče pubertálních dětí v tomto příběhu uvidí svoji současnou roli v životě svých ratolestí naservírovanou s čirou syrovostí, což můžu působit poněkud znepokojivě, leč… Vždycky je nějaká naděje, že se vše obrátí k lepšímu a že z toho tvora, kterému nerozumíte a jenž nahradil vašeho – doposud velmi milého a poslušného potomka – vyroste člověk se silným morálním cítěním, který vám rozhodně neudělá ostudu.


Fotografie


Autor: Wendy Šimotová


Téma: Literatura