PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Román Američtí bohové udělá vše, aby se čtenář vrátil ke kořenům

Román Američtí bohové udělá vše, aby se čtenář vrátil ke kořenům

Středa, 28.10.2020 / recenze

 

  Nakladatelství Tympanum se v poslední době, alespoň co se knih Neila Gaimana týče, opravdu činí. Velmi brzy po sobě vydalo několik jeho knih, mezi které patří i Američtí bohové. Sarkastický, lehce poťouchlý text reaguje na úpadek amerických tradic a religionistiky. 

Ukazuje svět starých obyčejů vytlačený pokrokem, mainstreamem a konzumem, staré bohy, které v důsledku lidského vývoje upadli v zapomnění, tradice plné zábavy a svobody vytlačené honbou za penězi, tituly a lidskou hamižností.

Do takového světa se narodil i hlavní hrdina Stín, který na počátku knihy opouští brány vězení. Jeho žena je mrtvá, roky za mřížemi učinily také své a Stín tak hledá opěrný bod, na kterém by mohl znovu začít. Takovou možnost získává ve službách pana Středy, který ho náhodně osloví a uvrhne ho do roztočené spirály událostí, které mají této svět navždy změnit. Událostí, jež mají na svědomí staří bohové, kteří doslova křičí po nápravě, satisfakci a návratu ke starým kořenům. Ameriku dnešního světa čeká znovuzrození a prozření, jehož má být Stín jedním z hlavních aktérů. Jedním z mnoha ozubených koleček, která začnou otáčet Novým světem. Stává se figurkou na šachovnici bohů. Ti se vracejí zpět, aby dokázali, že nejsou mrtví, jak si všichni myslí.

Audioverze tohoto, pro mnohé možná kontroverzního a zmatečného románu v podání Kajetána Písařoviče, nás vezme na čtřiadvacetihodinovou road movie po Americe, jejích rozmanitých státech, kde se krajina mění mrknutím oka, po hlučných a uspěchaných velkoměstech plných nervózních obyvatel nebo naopak maloměstech, kde se zastavil čas, kam se moderní vymoženosti ještě nedostaly a lidé jsou tak závislí na sobě samých.

Svým hlasem dává Písařovič Stínovi podobu a tvář. A nejen jemu. Promlouvá k nám i hlasem všech bohů, kteří baží po krvavých obětech, rituálech a veselých tancích kolem májky, kdy je vzduch prodchnut potem a vibruje sexuálním napětím. Kajetán Písařovič nás, stejně jako Stína, drží ve světě, kde tak úplně nechceme být. Ve světě plném kouzel, násilí, krve a tradic promísených od divokých indiánů, slovanské mytologie až po afroamerické tance u ohně za temných bezhvězdných nocí.

Zbraně do ruky


Narátorův zastřený hlas dodává atmosféře celého příběhu ještě větší magičnosti a temnosti. Svého posluchače vtáhne do děje hned první větou, prvním slovem, které mu vyjde z úst. Doslova nutí se za ním hnát a následovat ho. I přes to, že máte strach, že vás z té cesty bolí nohy, že se toho všeho nechcete účastnit. Nedovolí vám jen nečinně přihlížet a stát se tichým pozorovatelem rozhodující bitvy mezi starým a novým světem. Neil Gaiman vám ve své knize nabídne zbraně, kterými se v ní dá bojovat. Kajetán Písařovič vám je vrazí přímo do ruky a nedovolí vám je zahodit. Má nad vámi moc, kterou bez výjimek a výhrad uplatňuje až do samého konce.

Američtí bohové mohou být vnímány jako Stínův deník, v němž popisuje události, jichž byl svědkem. Mohou být ale také autorovým výsměchem lidstvu a jakýmsi varováním, že se mu jeho konání stonásobně vrátí. Mohou být tím, čím si čtenář bude přát – románem, manifestem, shlukem myšlenek a událostí, které běží v autorově hlavě a zdánlivě nemusí dávat smysl, satirou, která v sobě ukrývá víc, než je na první pohled zřejmé, či fantastikou, která s naším světem a žitím nemá nic společného.

Bohové zde ukrytí nestrhnou masku okamžitě. Skrývají se ve stínech, jsou zastřeni mlhou kouzel, kterou běžné lidské oko nepronikne. Musíte skutečně začít znovu věřit a vrátit jim tak tvář, kterou ztratili, kterou jsme jim vzali. Touží po tom, abychom je opět začali uctívat a velebit. Jen tak se dostanou zpět na vrchol své moci a existence. A věřte, že udělají vše pro to, aby svého cíle dosáhli.

Mýty a legendy budou pravděpodobně už navždy patřit do literárního i filmového světa. Svět magie, nespoutanosti a zapomenutých zvyků nás nikdy nepřestane lákat zpět a stále znovu a znovu nás bude nutit odhalovat jeho skrytá tajemství. Možná právě toto nutkání, které v nás dřímá, je dílem bohů, kteří si s námi pohrávají a připravují si tak půdu k tomu, aby se mohli vrátit zpět.

Více ZDE.


Autor: Wendy Šimotová


Téma: Literatura