PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Filmy do Letního kina Háječek budou vybírat i diváci

Filmy do Letního kina Háječek budou vybírat i diváci

Úterý, 02.06.2020 / článek

 

Letní kino Háječek na soutoku řek Vltavy a Malše v Českých Budějovicích má nového provozovatele. Čtyřčlenný tým složený z mladých aktivních "Budějčáků" chce oživit kulturní místo novou energií, přinést do programu nejen premiéry, ale i filmové klasiky a živou kulturu. Filmy pro zahajovací víkend vyberou sami diváci. 

Výběrové řízení na nového provozovatele vyhrál spolek Asociace jihočeských audiovizuálních tvůrců. Z jeho řad se o provoz letního kina bude starat čtveřice ve složení Daniel Habrda, Radovan Moser, Kristýna Novotná a Milan Pleva. Provoz letního kina odstartuje ve čtvrtek 2. července a diváci mohou už nyní na Facebooku Letního kina Háječek hlasovat o tom, jaké filmy budou první dva večery promítány.

Hlasovat můžete
ZDE

Z českých klasik mohou vybírat mezi snímky Na samotě u lesa, Obecná škola, Pane vy jste vdova!, Limonádový Joe, Kolja, Vesničko má středisková a Slunce, seno, jahody. Ze zahraničních je to Hříšný tanec, Pomáda, Top Gun, Forrest Gump, Amélie z Montmartru, Kmotr a Gladiátor. Vstupné na filmové projekce bude 50 Kč.

Celkem se během léta uskuteční více než třicet promítacích večerů. Na filmy se můžete těšit každé úterý, čtvrtek, pátek a sobotu.

Kristýna Novotná, která má zkušenost s provozováním kina v Ševětíně, prozrazuje, že s kolegy chtějí změnit jednotvárnost filmové dramaturgie z předchozích let a kromě aktuálních premiér nabízet i filmové klasiky.

“Cheme kulturní místo více otevřít a naplnit ho novou energií. Rádi bychom vytvořili letní kino, které by se umělo proměňovat. Chvíli by fungovalo jako oldschoolová klasika, někdy by vás potěšilo hollywoodskou premiérou a nezapomnělo by, že do svých prostor může pustit i další živou kulturu,” dodává Kristýna Novotná.

Nejen filmy

Do "letňáku" si tak budete moci zajít na starší klasiky, které v běžném kině nebo multikině neuvidíte. Mimo promítací večery nebo jako předprogram vznikne prostor i pro další kulturní počiny, divadla či hudební vystoupení. Člen týmu, filmový režisér Daniel Habrda, se těší například na koncerty.

“Hudba je nedílnou součástí filmu a určitě bude patřit i k dění v Háječku. Navíc bychom rádi oslovili českobudějovické spolky, hudebníky i divadelníky, aby se s námi podíleli na doprovodném programu,” vyzývá Daniel Habrda českobudějovickou živou kulturu. Zájemci mohou psát na letni@kinohajecek.cz.

Radovana Mosera, který se ve svém profesním životě specializuje na živé video přenosy, myšlenka provozovat českobudějovický letňák nadchla. “Můj první pocit, když jsme tuto myšlenku otevřeli, byla kombinace strachu a vzrušení. Přeci jen se jedná o srdcovou záležitost a je k ní nutné přistupovat s nadšením i respektem,” vzpomíná Radovan Moser na první diskuze s členy týmu.

Poslední člen týmu a zároveň ředitel Filmového festivalu ČERNÁ VĚŽ Milan Pleva sdílí podobný pocit. “Letní kino Háječek podle mě více než jeho provozovateli, nebo městu, patří jeho návštěvníkům, tedy především obyvatelům Českých Budějovic a okolí. A to je velká zodpovědnost. Navíc letňák je v mnoha ohledech jedinečný. Je to největší promítací prostor v Českých Budějovicích a širokém okolí. A Budějčáci ho milují i přes jeho chátrající stav, zapáchající sociální zázemí nebo zvuk odrážející se od zadní budovy,” připomněl Milan Pleva i několik nedostatků, které letní kino provází.

Promítání možná naposledy

Noví provozovatelé budou mít kino pod svýma rukama až do roku 2022, kdy má být park Háječek rekonstruován. Zda-li kino zůstane jeho součástí, zatím není jisté, ale Kristýna Novotná věří, že letňák přežije, jen v jiné podobě.

“Letní kino je neodmyslitelnou součástí Českých Budějovic a místního parku Háječek a to i přes to, že většina návrhů architektonické soutěže v minulých letech definovala prostor Háječku bez objektu letního kina. Ne vše můžeme změnit, protože prostor není náš, ale jsme rádi, že můžeme postupně ukázat cestu, kam by se letní kino mohlo v příštím letech posunout,” přemýšlí již dopředu Kristýna Novotná.

V letošním roce plánují provozovatelé z důvodu nejistot kolem koronaviru a z důvodu malého časového prostoru jen několik změn. Tou největší je, že místní bistro povede Petr Klika, který nyní provozuje restauraci v Hotelu Klika. “Přijďte na domácí pikador a domácí limonádu,” láká diváky Petr Klika.

Další novinkou je spolupráce s českobudějovickým designerem Martinem Hrabánkem, který v současné chvíli připravuje pro Letní kino Háječek zcela novou vizuální identitu. “Háječek je oblíbené místo a navrhnout identitu, která nadchne všechny návštěvníky nebude jednoduché. Háječek má však spoustu jedinečností, se kterými když se nám podaří šikovně naložit, mohla by vzniknout identita, která bude dávat smysl, chytne za srdíčko a bude fungovat,” říká o své představě Martin Hrabánek.

A v neposlední řadě se realizační tým pokusí prostor vylepšit tématickou výzdobou. Milan Pleva sní o vylepšení vchodu pro diváky. “Vstup je takovou vizitkou, prvním kontaktem kina s divákem a byl bych rád, kdyby se nám podařilo zlepšit jeho vzhled. Aby na vás dýchnul atmosférou. A když ne letos, tak příští rok,” přeje si Milan Pleva jednu z dalších změn.

Dvouměsíční provoz letního kina bude dotován částkou maximálně 600 tisíc korun ze strany Města České Budějovice, která směřuje na doplacení nákladů na snížené vstupné. Vstupné je totiž regulováno ze strany Města České Budějovice na částku 50 Kč. Bez regulace by se cena vstupenky pohybovala kolem 130 Kč.


Autor: - i, dap -

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


Festival Na dvanácti strunách

Festival / Kytarová hudba - vážná, folk, jazz
křížové chodby Dominikánského Kláštera, Piaristické náměstí
06.06.2023 - 27.06.2023 od 20:15 hod.
vícedenní akce

 

S láskou Mary - Paul Elliott

Divadlo / komedie
Městské divadlo, o.p.s., Horní Brána, ulice Horní čp. 2, Český Krumlov, 381 01
06.06.2023 od 19:30 hod.