PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Ondřej Trojan natočil komedii plnou rockabilly. Bratr v hlavní roli Bouráka byla jasná volba, říká

Ondřej Trojan natočil komedii plnou rockabilly. Bratr v hlavní roli Bouráka byla jasná volba, říká

Úterý, 26.05.2020 / článek

 

Režisér Ondřej Trojan natočil novou černou komedii Bourák. Do hlavní role obsadil svého bratra Ivana, který hraje věčného frajera, jemuž teče do baráku i do života a rodina už ho má plný zuby. Ale i srdce. Diváci film uvidí v kinech od 11. června. Vedle Ivana Trojana ve snímku uvidí i Jiřího Macháčka, Kristýnu Bokovou, Veroniku Markovou, Petru Nesvačilovou, Kateřinu Winterovou, Jaromíra Dulavu, Kryštofa Hádka či táborského rodáka Jiřího Šimka.

"Já jsem si scénář Bouráka tenkrát, když mi ho Petr Jarchovský poprvé přinesl, nepřečetl dost pečlivě a řekl jsem si, paráda! Přišlo mi, že to bude zábavný film, že si natočím takový oddycháč a nějak mi nedošlo, že to zase bude tak strašně komplikované a že natáčení žádný oddycháč nebude," podhaluje Ondřej Trojan.

Příběh se odehrává ve Šlukdorfu, imaginárním městě na severu Čech, kde po revoluci zavřeli všechny fabriky a místo nich se vyrojily nonstop herny, kasina a prostitutky. V jednom z těch nonstopů s automaty pro zoufalce pracuje i Kamila, osmnáctka, která už má života ve městě, kde chcípnul pes, plné zuby. A ještě víc ji štve vlastní rodina.

Strhaná máma, která odedře všechno sama a tváří se, že nevidí, co vyvádí její manžel, padesátník, který kšeftuje s kradenými auty a říká si Bourák. Zastydlý puberťák, „parodie na fotra“ s otřískaným růžovým Cadillacem, který chodí trsat rock and roll s holkou, co vypadá jako ze starého amerického katalogu na podprdy. A navíc jí za matkou pálí šéf, lokální gangster, kterému evidentně přeskočilo. A do toho uzavírá město všechny herny. Kamila přichází o svou práci a její šéf Ruda o rozum. On prachy potřebuje, protože nad ním, gangsterem místního formátu, operují gangsteři formátu regionálního a těm se vůbec nelíbí, že jim Ruda dluží hromadu peněz. Tak si ho zajedou podat. Jenže Ruda hraje golf a šestka železo je vražedný nástroj… Tak Kamile dojde, že musí zasáhnout a donutit mámu konečně šlápnout tátovi na ty jeho špičatý perka. Nebo všechno poletí do luftu.

Byl to protiúkol

Bourák je černá komedie, ve které se střídají absurdní situace s romantikou, stejně jako rokenrolové pecky se zamilovanými ploužáky. O hudbu se postaral Roman Holý
zpěváky Bourákovy oblíbené kapely jsou Matěj Ruppert, Tereza Černochová, Tonya Graves a Žofie Dařbujánová. Do hlavní role Bouráka obsadil Ondřej Trojan svého bratra Ivana Trojana

"Ono se to nabízelo a zároveň jsem si říkal, jestli pro někoho bude protiúkol hrát burana, teda Bouráka, že to bude Ivan. Ideální, jak vyhodit herce ze zajetých kolejí, je dát jim roli, kterou buď nikdy před tím nehráli, nebo jim ta figura není vůbec ničím vlastní a nemůžou čerpat sami ze sebe. To většinou herce rozebere na šroubky a musí se pak zpátky složit do té postavy. To je hodně vzrušující a ověřil jsem si to už několikrát, že to funguje. U každého scénáře, který jsem dostal do ruky, jsem přemýšlel o tom, jak do něj obsadit Ivana. A vyšlo to až tady a ta volba byla jasná. Nejen, že to byl protiúkol. Spoléhal jsem na jeho herecký um a charisma a taky píli, kterou věnuje tomu, aby byl věrohodný i u činností, které mu nejsou vlastní. Bylo mi jasné, že to dá. Byl pro ten film podstatný. Role Bouráka není moc vděčná. Bourák je skála, kamenný sloup, se kterým jen tak něco nehne. Není to postava s nějakým velkým dramatickým obloukem a to je pro herce vždycky těžší ji uchopit, aby měla nějaký obsah a vývoj,"
vysvětluje Ondřej Trojan.

V dalších rolích uvidí diváci herce známé z Trojanových předchozích filmů i nové tváře. Kristýna Boková se představí jako Bourákova zanedbávaná žena Markéta a studentka konzervatoře Veronika Marková jako jejich naštvaná akční dcera. Potřetí se na place sešel režisér s Jiřím Macháčkem, který vyfasoval roli majitele kasina, provinčního mafiána a nebezpečného golfisty Rudy. Jeho pěstěnou, nesnesitelnou ženu Jiřinu si s velkou chutí zahrála Petra Nesvačilová. Kateřina Winterová ztvárnila alkoholičku Elvíru, která musí pít, protože trpí, když vidí, jak to vede její syn Franta, neduživý gambler v podání Jiřího Šimka. Policistu Luďka, který svým sousedům pomáhá a chrání je, jak nejlíp dokáže, hraje Jaromír Dulava a Kryštof Hádek přijede v kamionu jako přítel Bourákovy dcery Kamily.

Ve filmu hrají i slovenští herci Ady Hajdu jako majitel vrakoviště Zlaťák, Alena Pajtinková v roli Bourákovy avantýry Bubliny a Petra Polnišová jako její sestra. V rolích okresních gangsterů uvidí diváci slovenskou hvězdu Milana Ondríka a výtvarníka Aleše Najbrta, do role Tlusťocha, gangstera krajského formátu, obsadil režisér Trojan sochaře Jaroslava Rónu, zatímco sám si střihnul roli snového Elvise Presleyho.

Foto: Bára Lockefeer


Fotografie


Autor: David Peltán, i -

V úterý 4. dubna se dožije 101 let herečka Alexandra Myšková

S herečkou Alexandrou Myškovou, která oslaví 4. dubna úctyhodné 101. narozeniny přineslo Kulturne.com rozhovor obsahující dvě videa  dobové fotografie. Následně i v prosinci nahrála intro ke skladbě Modlitba za mír, jelikož se s redaktorem Petrem Hejnou při zmíněném rozhovoru, vedeném místy v rozverné náladě, na brzké hudební spolupráci dohodli. Paní Sašu, jak ji přátelé říkají, je tedy možno vidět a slyšet ZDE. Na ČT1 v úterý 4. dubna od 21:05 hodin si nenechte ujít premiérové vysílání 13. komnaty Alexandry Myškové. (ph)
 

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Hořické pašijové hry v Kláštěrních zahradě v Českém Krumlově

Divadlo
Klášterní zahrada v Českém Krumlově
02.04.2023 od 15:00 hod.

 

Staročeská kuchyně & domácí limonády

Ostatní / setkání / degustace pro děti a rodiče - abstinenti
Kavárna Obývák
02.04.2023 od 13:00 hod.