PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Road movie ze zhuntované krajiny severu Čech představila spisovatelka Bendová v Jednotě

Road movie ze zhuntované krajiny severu Čech představila spisovatelka Bendová v Jednotě

Pondělí, 18.05.2020 / fotoreport + článek

 

 Nadějná česká autorka Veronika Bendová debutovala svým románem Nonstop Eufrat vydaného nakladatelstvím Fra v roce 2012. Na její další knížku, Vytěženej kraj, museli tak čtenáři čekat celých sedm let. A rozhodně se vyplatilo si počkat.

Vytěženej kraj je silným a hutným románem o severních Čechách. O kraji, který je primárně průmyslový a veškerá těžařská činnost je zde znát víc, než by bylo záhodno. I přesto si nějakým zázrakem dokázal uchovat jistou temnou krásu, která vám vyrazí dech, pokud se budete dostatečně dívat kolem sebe.

Právě do tohoto kraje vyráží dvojice hlavních protagonistů a hledá tam ideální lokace pro natáčení nového filmu. Objíždějí města, památky a opuštěná místa, pořizují fotografie a otevírají tak nejedno vážné či méně vážné téma. Díky vybrakovanosti a opuštěnosti některých míst si oba začínají uvědomovat, jak moc zasahujeme do přírodních zákonů, ale zároveň jsou svědky toho, že pokud nějaké místo zůstane opuštěné a bez lidí, dokáže se velmi rychle revitalizovat.

S pohledem na zhuntované prostředí a jeho opuštěnost se zde samozřejmě otvírají i problémy a starosti našich hrdinů. Vytěženej kraj je sondou do lidské duše na pozadí podivné a netypické road movie, která nás zavede na místa, kam jsme svou lidskou činností sáhli víc, než jsme měli právo. Zároveň celou knihou silně rezonuje téma sudetů a odsunů, které celému příběhu dodává to správné koření, dramatičnost a sílu, která vás rozechvěje.

Díky projektu Spisovatelé v Jednotě, který v Táboře pořádá knihkupectví a kavárna Jednota, jsme se s autorkou, ještě před vypuknutím všeobecné karantény, stihli potkat a poslechnout si něco ze zákulisí její tvorby, o vzniku již zmíněného Vytěženého kraje a poslechnout si i krátkou ukázku.

Autorka v ní jen potvrdila to, co už všem, kteří četli její prvotinu, bylo jasné. Že je skvělou vypravěčkou, která má velmi vytříbený styl a s jazykem si umí vážně pohrát. Vytváří uvěřitelné a lidské postavy, které nejsou nikterak ploché, vedou zcela normální nekřečovité dialogy a chovají se jako kdokoli z nás. O to uvěřitelnější a čtivější je tvorba Veroniky Bendové.

Vyteženej kraj je navíc jednou z nich navržených na letošní cenu Magnesia Litera (udílení proběhne 31. srpna)


Fotografie


Autor: Wendy Šimotová


Téma: Literatura

Související články

 

 
Kultura dnes


Soukromé rozhovory

Divadlo / drama
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - malý sál
20.10.2020 od 19:00 hod.

 

Spisovatelé do knihoven - jan škrob

Ostatní / autorské čtení a beseda
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
20.10.2020 od 18:30 hod.

 

Táňa Nálepková - Milovat k smrti

Divadlo / jiný / drama - hudební
Městské divadlo Český Krumlov
20.10.2020 od 19:30 hod.