PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Jihočeské muzeum v Budějovicích zazáří kvetoucími orchidejemi a kaktusy

Jihočeské muzeum v Budějovicích zazáří kvetoucími orchidejemi a kaktusy

Pátek, 14.02.2020 / článek

 

Tradiční, osmnáctá výstava orchidejí, kaktusů, bromélií, sukulentů, jiných exotických rostlin a hmyzu se koná v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích. Začíná dnes, v pátek 14. února, a potrvá do neděle 23. února. Součástí výstavy je tradičně i stálá poradna pro pěstitele orchidejí a kaktusů nebo oblíbený vzdělávací program pro školy. 

"Exponáty, jež jsou majetkem vystavovatelů, představí Orchidea Klub České Budějovice, a provozovatelé webového portálu www.pokojovky.cz. Rostliny dále doplní ukázky drobných obratlovců z Jihočeské zoologické zahrady Hluboká nad Vltavou, voliéra s drobným ptactvem od Františka Jakeše a ukázky hmyzu od O. Bužgy a členů Entomologického kroužku při Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích. K vidění budou i bahenní rostliny," přibližuje garant výstavy a vedoucí přírodovědného oddělení Jihočeského muzea Zdeněk Kletečka. Expozici budou moc zhlédnou diváci také v pondělí 17. února. 

Výstava je tradičně instalována ve dvou hlavních výstavních sálech a přilehlé chodbě v přízemí muzea. Návštěvníci se mohou těšit na spoustu druhů orchidejí, ukázku sušších biotopů, kaktusy a další sukulenty. Kromě toho je ve výstavě umístěn i strom s tillandsiemi.

Atraktivní rostliny ve výstavních sálech, jimž dominují kvetoucí orchideje, jsou aranžovány jednak volně ve velkých skupinách, jednak v nasvícených celoskleněných vitrínách.

Rostliny doplní ukázky drobných obratlovců. Dále muzeum a pořadatelé představí masožravé rostliny, terária s hmyzem a voliéru s drobným ptactvem. Tato expozice navozuje atmosféru tropického pralesa. Součástí výstavy jsou i informační panely o kaktusech, sukulentech a chovaném hmyzu. Dozvíte se i více o orchidejích - vstavačích, které patří mezi nejohroženější rostlinné druhy u nás. Výstavu doplňují exponáty, literatura a fotografie ve vitrínách na chodbě. 

Také poradí

Spojením atraktivních rostlin a drobného zvířectva se opět podařilo připravit aranžmá, které vytváří esteticky přitažlivý celek, který zaujme návštěvníka nejen vizuálně, ale též jedinečnou vůní stovek květů. Během celého trvání výstavy lze využít stálou poradnu pro pěstitele orchidejí a kaktusů a návštěvníci si zde rostliny mohou i zakoupit. Kromě toho je lze získat i zdarma. Každý 1000. návštěvník výstavy totiž tradičně obdrží jako dárek nejen orchidej, ale rovněž tašku s hnojivy, substrátem a podobně pro snazší pěstování a péči.

Připraven je také vzdělávací program pro školy a komentované prohlídky pro veřejnost. Žáci se během 60 minut dozví zajímavosti ze života fauny a zejména flóry tropů, subtropů a také o orchidejích v naší přírodě. Součástí programu bude i výtvarná činnost. Členové Orchidea Klubu České Budějovice si pro návštěvníky připravili nově i komentované prohlídky výstavy pro předem objednané skupiny. Objednávky edukačních programů pro školy i komentovaných prohlídek pro veřejnost můžete zaslat na adresu: faktor@muzeumcb.cz.

Přednáška o pěstování orchidejí


Víte jak se během roku starat o orchideje? Jaké jsou obecně známé mýty při pěstování? Tyto a další otázky zodpoví během speciální přednášky pro veřejnost místopředseda výboru klubu Radoslav Kacerovský. Beseda se koná v sobotu 15. února od 14 hodin v přednáškovém sále č. 114 v přízemí hlavní historické budovy Jihočeského muzea (Dukelská 1, České Budějovice, vchod ze strany Senovážného náměstí).

Květinový workshop

V úterý 18. února od 16 do 18 hodin pořádá Jihočeské muzeum ve spolupráci se SOŠ veterinární, mechanizační a zahradnickou a Jazykovou školu s právem státní jazykové zkoušky květinový  kurz v přednáškovém sále č. 114 v přízemí hlavní budovy Jihočeského muzea (Dukelská 1, České Budějovice, vchod ze strany Senovážného náměstí).

Během workshopu, který povede zkušená lektorka, si každý účastník vytvoří orchidejové aranžmá se zdobeným květináčem a květinový náramek. 


Fotografie


Autor: -i, dap-

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Milevské maškary - Bakusův průvod

Ostatní / setkání / zábava - show
Milevsko - nám. E. Beneše
21.02.2020 od 19:00 hod.

 

Divadlo v Gala - Slavnostní zahájení sezony

Divadlo / slavnostní otevření divadla
Divadlo Oskara Nedbala Tábor
21.02.2020 od 17:30 hod.

 

Richard Hodonický - V suti hledám to světlo

Výstava / Vernisáž
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - DON galerie
21.02.2020 od 18:00 hod.

 

Večery S - Eliška Kotlínová&kapela, Bohemiano, Killa Fettu

Hudba / koncert / folk, bluegrass, písničkáři
Divadlo U Kapličky, Husova 622/45, České Budějovice
21.02.2020 od 19:00 hod.