PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Tři herci ve třech městech LiStOvAli Český Ráj. Kulturne.com vyrazilo s projektem na výlet

Tři herci ve třech městech LiStOvAli Český Ráj. Kulturne.com vyrazilo s projektem na výlet

Čtvrtek, 29.08.2019 / fotoreport + článek

 

Tři herci, jedna kniha. Tři česká města, jedno auto. Tři vystoupení, jeden večer. Tak takto nějak vypadá cestování s projektem Lukáše Hejlíka Listování. Ještě před létem jsem měla možnost spolu s Lukášem Hejlíkem, Pavlem Oubramem a Tomášem Drápelou vydat na jejich celovečerní turné po třech českých městech.

Mimo nás čtyřech s námi samozřejmě cestovala i knížka Český ráj od Jaroslava Rudiše, která mimochodem stojí za přečtení. Začali jsme v táborském Divadle Oskara Nedbala, pokračovali v Kulturním domě ve Veselí nad Lužnicí a končili v Malém divadle v Českých Budějovicích. A musím říct, že tento výlet jsem si moc užila. Ale vraťme se na úplný začátek naší cesty.

V zimě, předtím než si dalo Listování malou vánoční pauzu, přijel projekt ještě naposledy v loňském roce do Tábora a pro své věrné diváky si připravil malý průřez těmi nejlepšími scénickými čteními, které do té doby jeho herci nastudovali. A hrálo se i o ceny. Jednou z nich byl právě den/večer s Litováním. Možná to bylo štěstí, možná náhoda a možná něco úplně jiného, ale tuto cenu jsem pro sebe a tím pádem i pro Kulturne.com vyhrála. Pak už stačilo si jenom vybrat datum a nějakou zajímavou knížku, nabít baterky ve foťáku a vyrazit spolu s herci na jejich celodenní turné.

Škoda. Bez Rudiše...

Český ráj Jaroslava Rudiše jsem si vybrala z jednoho prostého důvodu. Tu knížku jsem chvilku předtím doposlouchala jako audioknihu a byla jsem z ní naprosto nadšená. Je to vtipná, ale přesto velmi vážná novela o partě mužů, scházejících se v sauně. Společně se potí a diskutují o životě. Je to vlastně stejné, jako když si nejlepší kamarádky zajdou na skleničku vína. I ty řeči jsou v podstatě stejné, byť by proti tomu protagonisti Rudišova příběhu jistě velmi hlasitě protestovali. No a taky jsem tak trošku doufala, že autor této skvělé knížky pojede taky, což se vzhledem k jeho turné po Německu s jeho nejnovější knihou nestalo.  

Díky Listování a možnosti absolvovat tuto menší cestu s herci jsem si užila opravdu nevšední kulturní zážitek, který se jen tak nenaskytne, a navíc jsem se mohla podívat na místa, kam bych se taky jen tak nepodívala. Třeba právě Malé divadlo v Českých Budějovicích stojí za návštěvu. Je to hodně atypický prostor, který naprosto boří bariéry mezi herci a diváky – hlavně proto, že vlastně nemá žádné jeviště a herci jsou tak divákům mnohem blíž, aniž by je dělil jakýkoli vyhrazený prostor. A co si budeme nalhávat, nahlédnout do zákulisí a tak trochu i pod pokličku oblíbeného divadelního projektu je prostě atraktivní příležitost, kterou by odmítl leda tak blázen.

Žádná legrace

No a kromě výborného kulturního zážitku a cestování si také člověk udělá obrázek o tom, co znamená za jeden večer projet tři města a být na čas tam kde máte být. A ještě předvést super herecký výkon. Ona to totiž vážně není žádná legrace, zvlášť když si uvědomíte, kolik lidí na vás v sále čeká. Chce to profesionální přístup, nedat na sobě znát přicházející únavu a ještě navíc doladit po cestě detaily toho, co se povedlo, nepovedlo a co by se příště na vystoupení mohlo udělat jinak. A ještě do toho poslouchat fotbal v autorádiu, protože jste fanoušek a prostě si nemůžete dovolit přijít o důležitý zápas. Lukáš Hejlík, Pavel Oubram a Tomáš Drápela to však zvládli úplně s přehledem a zcela na jedničku.

Pevně doufám, že se i po letních prázdninách dočkáme dalších scénických čtení, která má Listování ve svém repertoáru. Vzhledem k současně probíhajícím rekonstrukcím táborského divadla jsem sama zvědavá, který prostor se případně ujme následujících Listování, protože by byla opravdu škoda přijít o další a další seznámení s novými knihami, jejich autory a především herci, kteří se kolem tohoto projektu sdružují a kteří vždy předvedou vynikající výkony.

 


Fotografie


Autor: Wendy Šimotová


Téma: Literatura