PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Alice Flemrová představila v Jednotě svůj překlad knihy Eleny Ferrante Geniální přítelkyně

Alice Flemrová představila v Jednotě svůj překlad knihy Eleny Ferrante Geniální přítelkyně

Pátek, 23.08.2019 / fotoreport + článek

 

V rámci projektu Spisovatelé v Jednotě jsme se během roku mohli setkat se spoustou zajímavý autorů a jejich knihami. Výjimkou se stala Alice Flemrová, která nebyla přímo autorkou, ale „pouze“ překladatelkou velmi úspěšné, vychvalované a opěvované série italské spisovatelky Eleny Ferrante Geniální přítelkyně a jejích dvou kratších novelek – Tíživá láska a Dny opuštění. Svou práci představila v táborské kavárě a knihkupectví Jednota. 

Geniální přítelkyně se po svém vydání staly, nebo možná stala, záleží na tom, jak si její název přeberete, velkým fenoménem. A to především mezi čtenářkami, protože tohle je spíš literatura pro ženy, než pro muže. Všichni ji četli, všichni jí žili a každý čtenář do jednoho hltal stránku za stránkou, jen aby se dozvěděl jak to s jejími představitelkami Lilou a Lenou bude dál.

V té době jsem se k téhle sérii stavěla dost skepticky, protože jsem se ovázala takového toho skupinového šílenství, které se čas od času kolem nějaké knihy strhne a často je to spíš mnoho povyku pro nic, nebo pro obyčejný průměr, než že by si daná kniha takové nadšení skutečně zasloužila. Shodou náhod se mi ovšem i tak Geniální přítelkyně časem také dostaly do rukou a po přečtení prvního dílu jsem musela chtě nechtě uznat, že to vážně není špatné čtení. A velkou zásluhu na tom má jistě také právě naprosto krásný překlad Alice Flemrové, která přijala pozvání Lenky Greň do Café a knihy Jednota, aby o „Fenoménu přítelkyň“ povyprávěla a zprostředkovala nám tak prostředí tohoto rozsáhlého románu i jinak, než jen na jeho stránkách.

Kromě besedy a zodpovídání dotazů ohledně Geniálních přítelkyň byla řeč i o stejnojmenném seriálu, který byl na motivy této série natočen a pomocí fotek, které Alice Flemrová promítala, dostala celá čtvrť, kde se celý příběh odehrává jistou plastičnost a opravdovost.

Pro všechny, kdo témle sérii propadli, to byl v každém směru výborný zážitek, který by se dal srovnat snad jen s návštěvou Eleny Ferrante samotné – ale toho se asi nikdy nedočkáme, protože tahle italská autorka si celkem razantně udržuje svoje soukromí a vlastně dodnes moc lidí neví, kdo se pod tímto jménem skutečně skrývá.

Pokud vás série Geniální přítelkyně doposud míjela, určitě mohu jenom doporučit k přečtení. Navíc je to zaručeně ideální čtení na léto, které v žádném případě nezklame. A pokud jste setkání s Alicí Flemrovou propásli nebo si s ní budete mít po přečtení celé série o jejích hrdinech popovídat, budete mít jedinečnou možnost se s ní opět setkat. Na podzim totiž Alice Flemrová opět přijede a jistě bude opět plně nachystaná na vaše zvídavé dotazy.
 


Fotografie


Autor: Wendy Šimotová


Téma: Literatura

Související články

 

 
Kultura dnes


Pavel Petrman / Co všechno ví Google?

Ostatní / setkání / beseda
Jednota
22.01.2020 od 18:00 hod.

 

Civilizace

Divadlo / komedie / Komedie
Divadlo Univerzita Tábor, Vančurova 2904, Tábor 390 01
22.01.2020 od 19:00 hod.