PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Pálenka Matěje Hořavy je náročná, ale inspirující

Pálenka Matěje Hořavy je náročná, ale inspirující

Neděle, 10.12.2017 / recenze

 

Pálenka, další z knížek od Nakladatelství Host, je unikátním a jazykově vytříbeným literárním dílem, které sice pravděpodobně neosloví každého čtenáře, přesto si však svoje příznivce jistě najde – ale spíš mezi náročnější čtenářskou skupinou, jež patřičně ocení její poetičnost, metaforyčnost a drsnou něžnost.

Pálenka je těmito prvky prodchnutá a ačkoli se může zdát, že se jedná o knihu bez vnitřního děje, příběhu a opravdové zápletky, kterou od beletrie většina čtenářů očekává, ukrývá se mezi řádky něco mnohem silnějšího a syrovějšího, než je jakákoli jiná literární zápletka, s níž se jako běžný čtenář máte možnost setkat.

V mnohých vzpomínkových fragmentech prozkoumáváme autorovo dětství a dospívání, pronikáme do jeho nejniternějších myšlenek a poznáváme jeho duši, kterou nám odhaluje bez studu v celé její nahotě. A to je mnohem víc, než si jako čtenáři zasloužíme. Spolu s Matějem Hořavou se procházíme nekonečnými lány kukuřičných a slunečnicových polí, vdechujeme vůni podzimních ohníčků a v popelu pečených brambor a dovolujeme mu poznat nejen jeho vlastní nejniternější tužby ale i ty naše, které se ukrývají kdesi v hlubinách našich duší.

Matěj Hořava nám dává poznat jeho vztah k vlasti Moravě, kde vyrůstal, žil a studoval. Otevírá nám své vzpomínky na ztracené lásky, dětské sny a mladické nerozvážnosti, které vyplouvají na povrch v neznámém a lidskou rukou téměř nedotčené krajině Rumunska, kde hledá sám sebe.

Spolu s hlavím protagonistou kráčíme po vrcholcích hor, upíráme zrak do klidných i rozbouřených vod Dunaje, který nám občas – pokud mu to dovolíme – omývá unavené tělo a rozjímáme nad vlastním životem při zvuku zvonců na krcích nekonečného stáda ovcí, jež se pase na zelených lukách a kopcích. To vše s příchutí místní pálenky, jejíž chutí a vůní je vzduch všude kolem nasáklý a tvoří tak nesmazatelný otisk i v nás samých. Koluje našimi žilami, zahřívá nás a dává nám zapomenout na prožité strasti a smutky, kterými jsme si v životě museli projít.

V poklidné rumunské krajině obklopen jen snůškou místních obyvatel poznává náš hrdina sám sebe, bilancuje s tím, co kdy v životě udělal správně i kde chyboval. Zamýšlíme se nad tím, čeho jsme v životě patřičně využili a co jsme si nechali proklouznout mezi prsty a poznáváme tak nejen jeho samého, ale především sami sebe. Protože každý z nás s ním má alespoň něco málo společného.

Musím říct, že ačkoli je Pálenka rozsahově opravdu minimalistickou knihou (čítá celých 120 stran) je naprosto maximalistickou a zhuštěnou výpovědí člověka, který v raném věku konečně – snad – nachází sám sebe. Svoji skutečnou podstatu, svoje skutečné já, svoji existenci, které si konečně začíná být plně vědom. Pálenka je velmi realistikou, poetickou a výjimečně stylisticky vytříbenou prózou, která nás v mnohých pasážích dožene k slzám, donutí nás zamyslet se nad životem, který vedeme, a pokládá nám mnoho otázek, které bychom v běžném pracovním a životním shonu přešli mávnutím ruky a nechali je bez povšimnutí. A právě v tom tkví její výjimečnost, kterou se sluší náležitě ocenit a neponechat ji bez povšimnutí.

I když je Pálenka poměrně čtenářsky náročný literární kus, který pravděpodobně nesedne každému, věřím tomu, že ti, kdož dokáží číst mezi řádky, si v ní najdou tu pravou životní moudrost, jež jim přinese poznání o sobě samých i o těch, kteří našimi životy jen proplují a zůstanou jen v našich vzpomínkách. Protože právě ve vzpomínkách lidí, byť nemusí být právě šťastné, tkví naše vlastní nesmrtelnost.

Odkaz na knihu je ZDE
 


Autor: Wendy Šimotová, foto: book-design.eu


Téma: Literatura

Malá scéna láká na výstavy fotografií "čističky"

Budějovická kavárna na Malé scéně (DK Metropol) je místem, kde si můžete prohlédnout výstavu fotografického projektu Za hranici nevšedna, který má na svědomí trio fotografů Veronika Pilařová, Tomáš Bajer a Jindra Prokeš. Fotografie byly pořízeny převážně ve Staré čistírně odpadních vod v pražské Bubenči a divákovi přiblíží českou komunitu vyznavačů Steampunku. Výstava potrvá do 30. května a je přístupná vždy v časech otevírací doby kavárny. Více na www.bartfood.eu. (dap)

Související články

 

 
Kultura dnes


Punkový Ples Po 8mé

Hudba / taneční zábava / punkový ples - punk - ska - celtic punk
Střelnice Tábor
23.03.2019 - 24.03.2019 od 18:33 hod.
vícedenní akce

 

Ddětská burza jaro/léto

Ostatní / setkání / dětská burza
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
23.03.2019 od 09:00 hod.

 

Sýrový rakletovací večer

Ostatní / setkání / ochutnávka
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
23.03.2019 od 19:00 hod.

 

Karneval

Pro děti
Spektrum Sezimovo Ústí
23.03.2019 od 15:00 hod.