PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Kočičí host přijde a nadchne

Kočičí host přijde a nadchne

Neděle, 01.10.2017 / recenze

 

Lidé do našich životů přicházejí a zase z něj odcházejí. Někteří se zdrží krátce, jiní zůstanou o něco déle. A stejně jako s lidmi je tomu i se zvířaty. Na vlastní kůži se o tom přesvědčil i manželský pár z Číny. Dvojice žije jen jeden pro druhého a pro svoji práci. Žijí si svoje poklidné, možná lehce stereotypní životy, ve kterých ovšem něco chybí. 

A aniž by si to oba uvědomili, jsou jejich životy stejně prázdné jako kmen starého vykotlaného stromu. Tedy, až do chvíle, kdy jim do života vstoupí nezvaný host. Toulavá kočka, která dostane jméno Čibi. Ne, že by se manželé ujali téhle kočičí slečny sami od sebe. Ve skutečnosti ji adoptovala rodina bydlící v době vedle nich, ale Čibi jakoby vytušila, že má možnost učinit šťastnými i jiné lidi, než jen ty, kteří se jí ujali a poskytli jí přístřeší, teplý pelíšek a neustále plnou misku.

Čibi velmi rychle naplní domácnost našich hrdinů a stane se jejich nedílnou součástí. Chodí k nim, když její páníčci odejdou do školy a do práce, potěší se s nimi, přespí mezi úhledně poskládaným oblečením v prádelníku a dává jasným, leč lehce odtažitým způsobem najevo, že jsou pro ni jistým způsobem důležití, jako je ona důležitá pro ně. Čibi se tak usadí ve dvou, poměrně odlišných domácnostech a vyskytuje se u nich tak, jak se jí zrovna zamane. Jako každá kočka je Čibi paličatá, osobitá a jen stěží si ji kdokoli z účastněných dokáže opravdu ochočit. Přeci jen byla většinu svého života kočkou toulavou, svobodnou a divokou. Stejnou zůstává i nadále, ale s využitím výhod a benefitů, které jí poskytuje rodina s malým chlapcem, která se jí ujme. Čibi prostě bydlí všude a nikde. Je věčným kočičím hostem.

Neobyčejný zážitek

Kniha Kočičí host od Takaši Hiraideho, kterou svým čtenářům přináší Nakladatelství Host je velmi výjimečnou a neobyčejnou knihou s příběhem, u něhož zatoužíte po pokračování hned jak ho dočtete. Zároveň však budete mít dojem, že nic dalšího, co by se této knížce maximálně podobalo, nebude zkrátka to pravé ořechové. Všechno ostatní by totiž stoprocentně pohřbilo kouzlo a jedinečnost celého příběhu, který v sobě ukrývá mnohem víc, než jen příběh kočky, která vstoupí do života manželskému páru, jehož život je klidný a bez většího vzrušení, které by mu dodalo šťávu a energii. Kočičí host je příběhem o lásce, o stereotypech ve kterých žijeme a o tom, že je někdy potřeba, aby do našeho života vstoupil někdo nezvaný, který nás vytrhne z životní letargie a dá našemu životu hlubší smysl.

Kočičí host je přesně ta kniha, která vám změní pohled na život. Je to kniha, ke které se bude chtít stále vracet – a budete to dělat rádi – a vždycky v ní najdete to, co zrovna potřebujete. Životní moudrost, kouzelný a neuvěřitelně dojemný příběh a v neposlední řadě také báječný a dech beroucí čtenářský zážitek. S Kočičím hostem je to asi stejné jako s Malým princem. Ať už ho budete číst v jakémkoli věku, vždycky to bude ideální kniha na poklidný večer, který budete chtít strávit o samotě – jen vy a dobrá kniha. A to je někdy mnohem víc, než společnost těch nejlepších přátel.

Takaši Hiraide, čínský autor této knihy, je především básníkem a esejistou, což je na jeho první beletristické kniha poměrně dost znát. Poetickým jazykem dodává celé knize na kráse a výjimečnosti. Takaši Hiraide díky svému jasnému citu pro krásu jazyka přináší ve své knize nejen neuvěřitelně čtivý příběh, ale také okouzlující čtenářský zážitek, který si zaslouží být nejen čtený, ale také nahlas předčítaný.

Za celý rok toho přečtu opravdu hodně a troufám si tvrdit, že Kočičí host je jednou z nejlepších knih, jaké se mi letos dostaly do rukou. Stal se jedním z literárních a jazykových skvostů v mých knihovničkách a věřím, že se k ní brzy opět vrátím. A kdyby vyšla jako audiokniha, no…vůbec bych se nezlobila. Naopak, uvítala bych to s nadšením a velkou radostí.

Kočičího hosta nemůžu jinak než doporučit. Myslím si, že je to kniha opravdu pro každého, protože nevěřím, že by se naše čtenář, který by si v něm nenašel zalíbení. Tuhle knížku prostě chcete za každou cenu číst. A věřte mi, budete ji chtít mít i doma abyste se k ní mohli stále vracet a zas a znovu se zamilovat do poetického příběhu kočky Čibi, která se i ve vaší domácnosti stane tichým a něžným hostem, kterého nebudete mít to srdce vyhodit a pro kterého budete plakat, až vás jednoho dne opustí – a to se jednoho dne stane. Nikdo totiž nezůstává v našem životě navěky a každý host jednou odejde.

Hodnocení 100%
 


Autor: Wendy Šimotová


Téma: Literatura