PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Tři vyvolení od Kinga jsou napínavější. Terš udělal knihu posluchačským zážitkem

Tři vyvolení od Kinga jsou napínavější. Terš udělal knihu posluchačským zážitkem

Neděle, 21.05.2017 / recenze

 

Ka je kruh, který se stále točí. To se dozvěděl každý, kdo četl nebo poslouchal tu nejúžasnější sérii, která se mi kdy dostala do rukou - Temná věž od amerického autora Stephena Kinga. Celou tuto monumentální a naprosto epickou sérii se nedávno vydavatelství Audiotéka rozhodlo vydat jako řadu audioknih, jejímž narátorstvím byl pověřen Libor Terš. Ten se svého úkolu zhostil se ctí a elegancí. V jeho podání je Temná věž ještě zajímavější a pohlcující, než jakou je v podobě klasické knihy.

S jejím hrdinou, pistolníkem Rolandem z Gileadu, jsme se rozloučili v okamžiku, kdy téměř dostihl Muže v černém a přesně tam také začneme. Ve druhém díle s názvem Tři vyvolení se pistolník probouzí na pláži, kde je napaden a těžce zraněn podivným vodním tvorem. Ani to ho však neodrazuje od jeho cíle dojít k Temné věži a zabít Karmínové krále. Na příkaz orákula, s nímž jsme se setkali v prvním díle této série, se vydává podél pobřeží, aby našel tři osoby, bez nichž nemá dle věštby šanci svůj úkol splnit.

Sžírán horečkou a rychle se šířící infekcí přichází k prvním ze tří dveří, které ho zavedou do našeho světa. Díky nim tak potkává drogově závislého mladíka Eddieho, těžce zraněnou dámu Odettu a mladého chlapce Jakea – se kterým už jsme se mohli na krátko setkat v Pistolníkovi. A jak brzy poznáme, je Jake důležitou postavou pro celou sérii i pro Rolanda samotného. Právě on totiž může být klíčem k mnohým hádankám a k odpovědím na otázky, které si v sobě Roland nese už od svého dětství.

Tito tři, Tři vyvolení, pocházející z různých časů a dob naší historie, se stanou na Rolandově cestě nejen věrnými přáteli, ale také spojenci proti nástrahám, které jim temná síla Karmínového krále háže pod nohy. Ačkoli mají tito tři Rolandovi jeho cestu usnadnit, z počátku ji spíš silně komplikují. Především neznalostí jeho světa, chybějícími dovednostmi ve střelbě, kterou Roland považuje za naprosto samozřejmou, a především psychickými nestálostmi, jež si s sebou přinesli ze svého světa. Na všem se dá ovšem pracovat, všechno se dá napravit a pokud je vůle a máte kolem sebe ty správné lidi, dá se překonat jakákoli překážka.

Stále napínavější


Tři vyvolení jsou ještě napínavější a epičtější než Pistolník, který je spíš jakýmisi pomyslnými dveřmi, které nás zavedou do světa, jenž se hnul. Ve druhém díle série Temná věž začínáme pomalu přicházet na to, jak moc je tento a náš svět propojen, jak spolu souzní, jak se navzájem proplétají a příběhy a události se ovlivňují, aniž bychom si to my, nebo Roland se svými přáteli uvědomil.

Pokud jste se ještě k této sérii nedostali, můžu ji jen doporučit. Je pravda, že to asi není příběh úplně pro každého, protože je nejen velmi dlouhý, ale také poměrně komplikovaný a zamotaný. Je v něm mnoho odkazů na postavy z jiných Kingových knih nebo na nejrůznější značky, místa a události, které nám nejsou tak úplně blízké.
I přesto je ale Temná věž naprosto strhující čtení, které ocení každý, kdo si potrpí na fantasy literaturu, která ale není nijak prostinká, fádní a jednoduchá. A v podání Libora Terše je tato série opravdovým zážitkem nejen pro čtenářskou duši, ale také pro sluch.
 


Autor: Wendy Šimotová


Téma: Literatura

Zemřela režisérská legenda Vojtěch Jasný

Dnes, v sobotu 16. listopadu, ve věku 93 let umřel režisér a scénárista Vojtěch Jasný, jedna z ikon československé kinematografie. Držitel dvou cen z Cannes, Křišťálového glóbu i Českého lva aj. byl kromě jiného autorem snímku Touha, Až přijde kocour nebo trezorového díla Všichni dobří rodáci. (dap) 

Související články

 

 
Kultura dnes


Znovu a líp

Divadlo
Spektrum Sezimovo Ustí
18.11.2019 od 19:00 hod.

 

Jak byla vosa Marcelka ráda, že je

Divadlo / pro děti
Dům kultury Milevsko
18.11.2019 od 09:15 hod.