PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Život k sežrání. Projekt LiStOVáNí představil knihu Mikäela Olliviera

Život k sežrání. Projekt LiStOVáNí představil knihu Mikäela Olliviera

Sobota, 29.04.2017 / fotoreport + článek

 

Když jste puberťák, stojí celý váš život při nejmenším na levačku – slušně řečeno. Když jste tlustej puberťák, stojí to všechno za hovno. A když jste tlustej huberťák, kterému se holky spíš smějí místo toho aby po vás házely očkem a o hodinách dějepisu vám posílaly zamilovaný psaníčka, jste zralý akorát tak na to hodit si mašli.

Svoje o tom ví i mladý gymnazista Ben, který splňuje všechno, o čem jsem v úvodu psala. A celkem slušně se jeho mindráky a neopětovaná první láska na něm podepisuje. A když je jeden v depresi a rodiče vám taky nejsou zrovna nejjistější oporou, začnete se tak nějak propadat do sebe. A Ben ten svůj osobní duševní propad řeší zase jídlem – začne se ještě víc přejídat a tloustne a tlouste, což jeho současné situaci nikterak nepomáhá. A jeho život je čím dál tím víc k sežrání.

Tohle je tak nějak ve zkratce příběh další knihy, kterou si pro své divadelní představení vybrali herci z projektu LiStOVáNí. Život k sežrání, v pořadí již druhá hraná knížka francouzského spisovatele Mikäela Olliviera, je vtipnou a sarkastickou výpovědí o tom, jaký je život puberťáka na francouzském předměstí, který má šílenou matku a několik kil nadváhy. Je to ale také kniha o snech každého puberťáka a o tom, že ačkoli mají dnešní dospívající v podstatě všechno, na co si vzpomenou, často jim chybí to nejjednodušší – láska, pochopení, porozumění a často i dobrá rada, jak si sám se sebou poradit.

Jak se všude možně dočtete, je Ollivierova kniha srovnávána s naším českým Metráčkem, což je, myslím si, srovnání více než výstižné. I když je fakt, že Život k sežrání je možná o něco víc sarkastický a humornější – aspoň tak, jak ho pojal Lukáš Hejlík, Alan Novotný a Markéta Lánská.

Ukazuje se, že je u táborského publika LiStOVáNí stále oblíbenější. Dokazuje to prakticky vždy plný malý sál Divadla Oskara Nedbala a pomalu se plnící balkony. Možná právě proto se sem měsíc co měsíc Lukáš Hejlík se svými spoluherci vrací s dalšími báječnými knihami, které přetváří a staví na prkna, která znamenají svět. Takže pokud vám toto LiStOVáNí uteklo, nesmutněte, 17. května se do divadla opět vrátí. Tentokrát s knížkou Na první pohled od Grégoire Delacourta. Tak se určitě přijďte podívat.

 


Fotografie


Autor: Wendy Šimotová


Téma: Literatura

Zemřela režisérská legenda Vojtěch Jasný

Dnes, v sobotu 16. listopadu, ve věku 93 let umřel režisér a scénárista Vojtěch Jasný, jedna z ikon československé kinematografie. Držitel dvou cen z Cannes, Křišťálového glóbu i Českého lva aj. byl kromě jiného autorem snímku Touha, Až přijde kocour nebo trezorového díla Všichni dobří rodáci. (dap) 

Související články

 

 
Kultura dnes


Znovu a líp

Divadlo
Spektrum Sezimovo Ustí
18.11.2019 od 19:00 hod.

 

Jak byla vosa Marcelka ráda, že je

Divadlo / pro děti
Dům kultury Milevsko
18.11.2019 od 09:15 hod.