PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Mé dětství v socialismu. Další LiStOvÁnÍ přiblížilo povídky Jana Simkaniče

Mé dětství v socialismu. Další LiStOvÁnÍ přiblížilo povídky Jana Simkaniče

Pátek, 10.03.2017 / fotoreport + článek

 

 U příležitosti 25. výročí Listopadu’89 si vzal Jan Simkanič do hlavy, že dá dohromady soubor několika povídek, které by byly jakýmisi vzpomínkovými artefakty jejich pisatelů právě na tuto dobu. Zpracoval roztodivnou partu lidí a společně vytvořili knihu, je zajímavá, zdrcující a vážná, na druhou stranu ale zároveň vtipná, občas lehce sarkastická a navíc neuvěřitelně čtivá. A to by v tom byl čert, aby po tomto literárním skvostu nesáhl Lukáš Hejlík a jeho parta shromážděná kolem projektu LiStOVáNí. Povídky představili v únoru v táborském Divadle Oskara Nedbala. 

Mé dětství v socialismu je výjimečným literárním počinem, ve kterém nejrůznější známé osobnosti, jako je Tomáš Hanák, Michal Horáček, Michal Klíma nebo Kateřina Mahdalová, vyprávějí a vzpomínají na to, jak se za socialismu žilo a jak svět tehdy fungoval. Pro nás, mladou generaci, je to tak kniha v každém směru zajímavá, protože nám umožní nahlédnout pod pokličku doby, v níž vyrůstali naši rodiče a v níž žili naši prarodiče. Je novým a zcela unikátním pohledem na dobu, kterou známe jen z učebnic dějepisu, možná z vyprávění rodinných příslušníků. A to je, alespoň myslím, jedna z největších zásluh, kterou tato kniha má.

Samozřejmě, že ve zhruba hodinovém představení není možnost pojmout všechny příběhy, které jsou v této knížce obsaženy. Na diváky tedy čekal jen jakýsi výcuc toho nejlepšího a to tak, aby bylo celé představení co nejpestřejší a každý si v něm našel povídku, ve které se najde, nebo která mu zkrátka a dobře sedne na tělo.

Některé příběhy sledujeme z pohledů malých dětí, jiné zas z pohledu dospívající teenagerů, některé z pohledu rodičů, kteří se báli nejen o svou vlastní budoucnost a práci, ale především o štěstí a budoucnost svých ratolestí, které mnohdy nechápali, že jisté věci se mohou říkat doma, ale ve škole nebo mezi kamarády už ne. Když se pak některé dítko prořeklo, mělo to samozřejmě své následky pro celou rodinu.

Všechny příběhy, osudy a vzpomínky na dobu socialismu si tak každý může vychutnat nejen při čtení knihy, kterou bych tímto chtěla všem vřele doporučit, ale i jako přčdstavení díky hercům z projektu LiStOVáNí.

Pokud zavítáte na představení knihy Mé dětství v socialismu, uvidíte báječnou Věru Hollou, která zahraje snad všechno – od dětí, zvířat, matek strachujících se o své děti až po drsnou a nekompromisní ženu hájící pevně svůj názor – společně s Pavlem Oubramem, který je také divadelním mistrem na slovo vzatým byť ho na podiu společně s LiStOVáNím neuvidíme tak často. Oba dva herci opět předvedli báječné herecké výkony a přiblížili tak knihu Mé dětství v socialismu i těm, kteří by po ní třeba jen tak sami od sebe nesáhli, což je jedině dobře. Protože to je, jak doufám, hlavní cíl celého projektu LiStOVáNí.

Další LiStOVáNí se v táborském diavdle koná 12. března od 19 hodin. Číst - hrát se bude Mít a nemít od Ernesta Hemingwaye.
 


Fotografie


Autor: Wendy Šimotová


Téma: Literatura

Související články

 

 
Kultura dnes


LiStOVáNí.cz/ Co by můj syn měl vědět o světě

Divadlo / jiný
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - malý sál
21.03.2018 od 17:00 hod.

 

Dobrý proti severáku

Divadlo / divadelní představení
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
21.03.2018 od 19:30 hod.

 

RETROSPEKTIVA Václava Johanuse

Výstava / Originály, grafika, ilustrace, koláže, tvorba pro děti
Galerie U Radnice, Tábor
21.03.2018 - 11.05.2018 od 17:00 hod.
vícedenní akce

 

Zkušenosti anonymních alkoholiků s uzdravováním

Ostatní / setkání / Přednáška
Kampa, Studentská 1824/29
21.03.2018 od 18:00 hod.