PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Ceněnou Dívku ve vlaku těžko vychutnáte, excelují ale herečky

Ceněnou Dívku ve vlaku těžko vychutnáte, excelují ale herečky

Neděle, 26.02.2017 / recenze

 

Kniha Dívka ve vlaku od spisovatelky Pauly Hawkins se za dobu od svého vydání stala jednou z nejčtenějších a nežádanějších knih loňského roku. V knihovně se na ni dlouho čeká, v knihkupectvích je beznadějně vyprodaná, filmové zpracování bylo jedním z nejnavštěvovanějších.  Není se tedy co divit, že se brzy dočkala i verze, která je v dnešní době opravdovým fenoménem. Stala se audioknihou namluvenou třemi herečkami - Terezou Bebarovou, Lucií Pernetovou a Petrou Špalkovou. Ale co na té knize vlastně všichni mají? 

Popravdě, sama tomu moc nerozumím. Knížku jsem četla, film jsem viděla, audioknihu jsem si poslechla. A stále nemám úplně jasno v tom, čím je tato kniha tak výjimečná. Toto poznání mi nějak stále uniká.

Dívka ve vlaku je další z mnoha detektivních thrillerů, kterými se knižní trh poslední dobou jen hemží – a máme tedy na vybranou. Hlavní hrdinkou, respektive jednou z hlavních hrdinek je alkoholička Rachel, která den co den odjíždí za prací vlakem do vzdáleného Londýna. Každý den tak stráví ve vlaku zhruba dvě až tři hodiny a co jiného se dá při takové cestě dělat, než pozorovat, co se děje venku?

Hlavní Rachelinou vzpruhou je především jeden manželský pár, u jehož domu vlak vždy na pár okamžiků zastaví a naše hrdinka tak může nikým neviděná sledovat vývoj vztahu těchto dvou milenců. Dokonce zajde tak daleko, že jim dá vlastní imaginární jména a v hlavě pomalu konstruuje jejich možný život. Sledovat tyto dva a přitom popíjet z maskované láhve jakýkoli alkohol, ke kterému má zrovna přístup, se pro ni stane jedinou náplní dne. Až do doby kdy žena, jejíž život tajně sleduje, beze stopy zmizí.

Postupně, jak pronikáme dál a dál do spletitého děje, zjišťujeme, že Rachel může, ale také nutně nemusí mít, se zmizením ženy za oknem něco společného. Jakožto alkoholička není zrovna nejvěrohodnější občanka a v okamžiku, kdy se proti ní postaví celkem jasně vypovídající důkazy, je pro ni velmi těžké dokázat, že v danou dobu na daném místě nebyla. Vzhledem ke svému alkoholismu totiž trpí poměrně častými výpadky paměti a to i několikahodinovými, kdy zkrátka a dobře netuší, kde byla, co tam dělala, s kým mluvila. A takový člověk je snadnou obětí a snadným cílem.

Dívka ve vlaku ovšem není jen o Rachel. Je také o dvou dalších ženách - Megan a Anně. Ty mají s příběhem rovněž mnoho společného, i když to tak zpočátku vůbec nemusí vypadat. Prakticky každá kapitola v knize je věnovaná příběhu jedné z těchto žen, jejichž osudy se v jisté části střetnou a protnou a dají dohromady jasný celek všech událostí, kterých jsme jako čtenáři a tiší pozorovatelé svědky. A pak přijde šokující rozuzlení – které možná pro bystré čtenáře zas tak šokující nebude – a dramatický závěr, který u knih tohoto žánru všichni tak nějak automaticky očekáváme.

Proč oslnila?

To všechno samozřejmě v Dívce ve vlaku najdeme, ale stále nerozumím tomu, čím si tak získala svět. Pro mne to byl jen další, lehce tuctový thriller, kterých mi pod rukama prošly už mraky. Je fakt, že prvek toho, jak Rachel přijde na zmizení ženy, kterou pozoruje a celé to její cestování je celkem zajímavé, ale v podstatě to není nic, z čeho bych si sedla na zadek. Ani konec nebyl nijak zvlášť překvapivý a dal se vytušit. Takže příběh dohromady nic moc. Navíc působil dost zmatečně, jak skáčete od jedné hrdinky ke druhé a ke třetí a zase zpět a chvílemi se tak můžete v ději lehce ztratit a přestat se orientovat – což je samozřejmě špatně, protože pak si knížku horko těžko opravdu vychutnáte.

Co ale musím pochválit byly narátorské projevy všech tří hereček, které se ujaly mluveného zpracování této knihy. V Dívce ve vlaku uslyšíte Terezu Bebarovou, Lucii Pernetovou a Petra Špalkovou. Všechny tři prokázaly jak výbornými herečkami, dabérkami a v tomto případě narátorkami jsou, a že opravdu vládnou svému hlasu. Nebyly nudné ani monotónní a naopak celému příběhu dodaly na atraktivitě. Protože když selže příběh, zbude vám jen dobrý narátor, aby celkový dojem aspoň trochu vylepšil – alespoň co se audioknih týče. A v tomto případě se to povedlo, což Dívce ve vlaku vysloužilo jedno malé plus, které malinko zlepšilo výsledné hodnocení.

Odkaz na audioknihu na Audiotéce naleznete ZDE
 


Autor: Wendy Šimotová


Téma: Literatura

Zemřela režisérská legenda Vojtěch Jasný

Dnes, v sobotu 16. listopadu, ve věku 93 let umřel režisér a scénárista Vojtěch Jasný, jedna z ikon československé kinematografie. Držitel dvou cen z Cannes, Křišťálového glóbu i Českého lva aj. byl kromě jiného autorem snímku Touha, Až přijde kocour nebo trezorového díla Všichni dobří rodáci. (dap) 

Související články

 

 
Kultura dnes


Znovu a líp

Divadlo
Spektrum Sezimovo Ustí
18.11.2019 od 19:00 hod.

 

Jak byla vosa Marcelka ráda, že je

Divadlo / pro děti
Dům kultury Milevsko
18.11.2019 od 09:15 hod.