PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Spisovatel Jiří Hájíček představil Dešťovou hůl v Baobabu. Bylo absolutně plno

Spisovatel Jiří Hájíček představil Dešťovou hůl v Baobabu. Bylo absolutně plno

Neděle, 29.01.2017 / fotoreport + článek

 

 Aktuálně nejznámější jihočeský spisovatel, držitel cen Magnesia Litera (Selský baroko, Rybí krev) Jiří Hájíček, zavítal v úterý 24. ledna do knihupectví Baobab v Táboře. Zcela naplněným prostrorám představil nejčerstvější román Dešťová hůl (Kniha roku Lidových novin, 2016), z nějž přečetl několik ukázek. 

"Nad ránem se potuloval po bytě, jako už tolikrát. Našlapoval bosky po parketách v bledém svitu lampy z ulice, paprsky barvy slonové kosti protkaly místnosti s vysokými stropy. Na různých místech nacházel jejich oltáříčky. Právě stál u bílého klavíru, kde byl jeden Terezin – hromádka partitur. Prsty procházel složku s notovými papíry. Byl to pro něj neznámý svět. Když z nich večer hrávala, otevřel víno a seděl na taburetce u radiátoru. Sledoval její lehkost. Takhle hrával dědeček své novomanželce někdy za protektorátu. A teď, ve tři ráno, jako by pokoj s klavírem tu náladu a melodii ze včerejška už neznal. Měl jiné světlo a byl chladný a mrtvolně bledý."


To byla jen jedna z mých oblíbených pasáží z nové knihy Jiřího Hájíčka s názvem Dešťová hůl. Očekávaná, žádaná a dokonce již oceněná kniha byla jednou ze žhavých novinek loňského roku a jak všichni fanouškové tohoto jihočeského autora předpokládali, dokázal Jiří Hájíček opět vytvořit milý, občas trochu drsný příběh, ve kterém se každý z nás najde. A aby svým čtenářům udělal ještě větší radost, než jakou měli z jeho nové knihy, přijel ji do Tábora osobně představit.

S Jiřím Hájíčkem - autorem již pěkné řádky knih, jako je například Rybí krev, Zloději zelených koní nebo Selský baroko - se mohli čtenáři setkat v Dílně nakladatelství Baobab, které slouží zároveň i jako místo pro setkávání se milovníků knih s jejich oblíbenými autory. Tentokrát to byl právě Jiří Hájíček, který početnému publiku nádherně předčítal z jeho aktuální knihy Dešťová hůl. Následně prozradil i něco málo o tom, jak knížka vznikala a co plánuje do let budoucích.

Musím říct, že každé setkání s tímto autorem je velice milé a příjemné a pokud by Jiří Hájíček nespěchal na vlak k domovu, seděli bychom s ním nad jeho knížkami možná celou noc. Otázky na jeho tvorbu padaly a vzácný host na ně velmi vstřícně a obsáhle odpovídal. Atmosféra byla zkrátka a dobře báječná, takže pokud jste si nechali tento večer ujít, máte rozhodně čeho litovat. Na závět večera si mohli účastníci tohoto autorského čtení nechat podepsat své knížky a potom už jsme se všichni odebrali domů naplněni novými zážitky.

A v tuto chvíli můžeme slíbit, že se již brzy na Kulturne.com můžete těšit na recenzi na Dešťovou hůl, která snad ty, kdo po této knížce ještě nesáhli, patřičně navnadí k tomu, aby si ji přečetli nebo ji pořídili jako báječný dárek svým blízkým.


Fotografie


Autor: Wendy Šimotová, David Peltán


Téma: Literatura

Související články

 

 
Kultura dnes


Letní kino Milevsko - Čertí brko

Kino / film
Dům kultury Milevsko - amfiteátr
23.07.2019 od 21:00 hod.

 

Kurdistán

Ostatní / cestopis
Stánek - Žižkovo náměstí
23.07.2019 od 21:00 hod.

 

Festival u Slavie na letní scéně

Hudba / festival
Slavie
23.07.2019 od 18:00 hod.

 

Koncert Legend 2019

Hudba / koncert / rock
Letní Kino Háječek
23.07.2019 od 16:00 hod.