PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


LiStOVáNí Lukáše Hejlíka přineslo do Divadla Oskara Nedbala smrt

LiStOVáNí Lukáše Hejlíka přineslo do Divadla Oskara Nedbala smrt

Neděle, 22.01.2017 / fotoreport + článek

 

I v novém roce Lukáš Hejlík se svými spoluherci a společným projektem LiStOVáNí zahrne spoustou představení. Hned v lednu se tato báječná parta pustila do nastudování knihy muzikanta, herce a spisovatele Nicka Cavea Smrt Zajdy Munroa. Odstartovat další rok tohoto scénického čtení právě touto knihou, která je velmi kontroverzní, erotická a v neposlední řadě docela sprostá, byla trochu sázka do loterie, jež se ovšem překvapivě vyplatila.

Táborské Divadlo Oskara Nedbala, které tato čtení spolu s městskou knihovnou pořádá, bylo celkem uspokojivě naplněné, a jak bylo vidět všichni se u příběhu Zajdy Munroa docela dobře bavili. A to i poněkud starší ročníky, od kterých by to člověk tak úplně nečekal.

Zajda Munro je totiž přesně ten typ knižního hrdiny, kterého musíte mít rádi i přes jeho nedokonalosti. Zajda Munro se živí jako podomní prodejce kosmetických přípravků a na svých cestách po nejrozličnějších domácnostech nemá nejmenší problém svádět mladé dívky, dospělé ženy i dámy v letech. A to i přesto, že na něj doma čeká milující manželka trpící silnými depresemi a malý syn, který potřebuje trochu té otcovské péče a výchovy. Zajda Munro je prostě bídák. Ale i přes svoje špatné vlastnosti je to celkem charismatický a vtipný chlapík, na kterého se tak nějak nedokážete zlobit.

Jeho poklidný a lehce zhýralý život se ovšem obrátí vzhůru nohama v okamžiku, kdy jeho žena spáchá sebevraždu a on se o svého syna Zajdu Munroa juniora. A našeho velkého Zajdu nenapadne nic lepšího než zabalit věci sobě i synovi, nasednout do auta a vydat se na šílenou cestu za podomním obchodováním. A že to bude cesta plná alkoholu, sexu a cigaretového dýmu je více než jasné. Navíc…tahle cesta nevede nikam jinam než do pekel.

Musím říct, že při čtení knížky jsem se dobře bavila a stejnou měrou jsem se bavila i na představení. Dokonce ho považuju za jedno z nejlepších představení, na jakých jsem byla. Herci byli fantastičtí, přesvědčiví a správně sarkastičtí a i přestože museli pro představení celý příběh poněkud okleštit, pořád působil velmi komplexně a uceleně, což oceňuji, protože docílit něčeho takového rozhodně není jednoduché.

Pokud patříte mezi ty, kteří představení z nějakého důvodu propásli, nezoufejte. Další vystoupení projektu LiStOVáNí se uskuteční už 19. února, kdy se můžete těšit na scénické čtení z knihy Mé dětství v socialismu Jána Simkaniče, českého novináře a publicisty, který se u příležitosti 25. výročí Listopadu 1989 rozhodl uspořádat výjimečný projekt. Oslovil více než 60 známých i méně známých osobností, aby se ohlédli za svými dětskými léty strávenými v období socialismu od 50. do 80. Let. A právě tyto příběhy budete moci vidět a slyšet, pokud se 19. února dostavíte do Divadla Oskara Nedbala na další představení Lukáše Hejlíka a jeho spoluherců.


Fotografie


Autor: Wendy Šimotová


Téma: Literatura

Zemřela režisérská legenda Vojtěch Jasný

Dnes, v sobotu 16. listopadu, ve věku 93 let umřel režisér a scénárista Vojtěch Jasný, jedna z ikon československé kinematografie. Držitel dvou cen z Cannes, Křišťálového glóbu i Českého lva aj. byl kromě jiného autorem snímku Touha, Až přijde kocour nebo trezorového díla Všichni dobří rodáci. (dap) 

Související články

 

 
Kultura dnes


Znovu a líp

Divadlo
Spektrum Sezimovo Ustí
18.11.2019 od 19:00 hod.

 

Jak byla vosa Marcelka ráda, že je

Divadlo / pro děti
Dům kultury Milevsko
18.11.2019 od 09:15 hod.