PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Vítězkou Ceny Josefa Škvoreckého se stala in memoriam Zuzana Brabcová

Vítězkou Ceny Josefa Škvoreckého se stala in memoriam Zuzana Brabcová

Neděle, 13.11.2016 / článek

 

Společnost Josefa Škvoreckého dnes vyhlásila vítězku Ceny Josefa Škvoreckého pro rok 2016. Nejlepší české literární dílo roku získala autorka Zuzana Brabcová za román Voliéry, který dokončila před svou náhlou smrtí ve věku 56 let loni v srpnu.

V úterý 8. listopadu bylo v prostorách Masarykova salónku na nádraží Dejvice vyhlášeno nejlepší české literární dílo, kterým se stal román Voliéry od Zuzany Brabcové. Kniha Voliéry je intimní deníková výpověď o neuroticky přecitlivělém vnímání světa kolem nás a autorka ho napsala těsně před svoji náhlou smrtí. Cenu z rukou Václava Krištofa, tajemníka poroty a předsedy Společnosti Josefa Škvoreckého, předsedy poroty pana Vladimíra Karfíka a Martina Churavého, zástupce městské části Praha 6, převzali za Zuzanu Brabcovou zástupci rodiny.

Ve finále desátého ročníku zaujali porotu vedle Zuzany Brabcové i Anna Bolavá s knihou Do tmy, Sylva Fischerová s titulem Bizom aneb Služba a mise, Markéta Pilátová s knihou Hrdina od Madridu a Daniel Petr s románem Straka na šibenici.

A co říká o vítězném románu Václav Krištof, tajemník poroty a předseda Společnosti Josefa Škvoreckého: "Páté dílo Zuzany Brabcové Voliéry není lehké čtení. Rozsahem nevelké, ale nesmírně "hutné" deníkové záznamy nutí k zamyšlení a rozjímání nejen o tom co čteme, ale o tom co prožívala autorka, a co nakonec prožíváme my všichni. Každý ovšem jinak."

Zuzana Brabcová byla jednou z nejvýznamnější českých autorek po listopadu 1989, říká Martin Reiner, jehož nakladatelství Druhé město Brabcové knihy vydávalo. Kromě debutového románu Daleko od stromu vydala romány Zlodějina (1995), Rok perel (2000) a Stropy (2012).

Společnost Josefa Škvoreckého se ujala pořadatelství Ceny Josefa Škvoreckého v roce 2008, kdy ji převzala od Literární akademie. Partnerem Ceny Josefa Škvoreckého je Památník národního písemnictví a vyhlášení vítěze CJŠ podpořila finančně Městská část Praha 6.

Společnost Josefa Škvoreckého byla založena v roce 1989. Prošla vývojem z hlediska počtu členů, od pěti set na začátku 90. let až k současnému počtu 23. Společnost vydala za dobu své existence 35 publikací, navíc vydává občasník či ročenku Danny. Uspořádala tři výstavy o nakladatelství 68 Publishers, podílela se na vydání CD ROMu Josef Škvorecký: Život a dílo (1999), na konferenci věnované Josefu Škvoreckému v Náchodě (2004) a na dokumentech věnovaných Josefu a Zdeně Škvoreckým. Spolupřipravuje expozici věnovanou Josefu Škvoreckému v jeho rodném Náchodě.
 


Fotografie


Autor: - i -


Téma: Literatura

Související články

 

 
Kultura dnes


O Palečkovi

Pro děti / Dobrodružné vyprávění
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - malý sál
29.03.2020 od 14:30 hod.

 

Velikonoční výstava 2020

Výstava / velikonoční výstava
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
29.03.2020 - 31.03.2020 od 14:00 hod.
vícedenní akce