PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


MFSF Písek 2016: Hlavní cenu získal Zvuk betonu, FAMO bodovala s animací

MFSF Písek 2016: Hlavní cenu získal Zvuk betonu, FAMO bodovala s animací

Čtvrtek, 27.10.2016 / fotoreport + článek

 

V píseckém kině Portyč skončil v neděli večer 16. ročník Mezinárodního festivalu studentských filmů. Cenu za nejlepší animovaný film získal snímek První sníh Lenky Ivančíkové, nyní již absolventky FAMO. Mezi oceněnými jsou favorizované snímky jako Zvuk betonu či Samira, ale také několik překvapení.

Poslední soutěžní bloky přinesly dva oceněné filmy

V posledních dvou soutěžních blocích přišly na řadu dva snímky, které o pár hodin později získaly ocenění. Jihokorejský snímek Dívka pohřbívající těla vypráví příběh o Mori, která se musí vyrovnat se smrtí své starší sestry. Náročné téma, které je těžké oprostit od patosu, však zvládl režisér Juyoung Chun na výbornou, když citové vydírání nahradil poetikou. Zisk ceny za nejlepší hraný film tak asi málokoho překvapil.

Nečekaným laureátem se však stal ruský snímek Auto, který získal zvláštní cenu poroty. Na začátku filmu se šedesátiletý muž dozví, že jeho syn je neznámo kde a těžce zraněný. Zbylou půlhodinu pak divák sleduje jeho hledání, které se však vzpírá jakékoliv logice. Je tak otázka, proč ocenění získal film, který příliš nefunguje ani po formální, ani po obsahové stránce.

Návštěvníci se učili, jak se prát ve filmu

I v neděli měli návštěvníci možnost osvojit si nové vědomosti z oblasti kinematografie. Pro dobrodružnější povahy přichystali organizátoři workshop natáčení bojových scén pro film. Kurz vedli profesionálové ze společnosti ARGO, kteří pracovali na filmech jako Hellboy, Letopisy Narnie či Wanted. „Moc se nám to líbilo a bylo to velmi poučné,“ hodnotí workshop účastník Michal Starý.

Doprovodný program v Kulturním domě zahájili zástupci firmy Vertical Images, kteří hovořili o dronech a jejich využití ve filmu. Následovalo promítání nového filmu letošní porotkyně, maďarské režisérky Hajni Kis, který nese název Beautiful Figure a je nominován na studentského Oscara.

Předávání cen se obešlo bez průtahů

Slavnostní zakončení bylo svižné a věcné. Příliš se neřečnilo a mezi předávání cen se vklínilo jen několik vsuvek: krátké hudební vystoupení dua Joska a Kiki či projekce filmu Nenažraný had, který vytvořili návštěvníci v rámci workshopu animace.

Oceněné filmy
• Grand Prix — Zvuk betonu (2015, Maďarsko)
• Nejlepší hraný film — Dívka pohřbívající těla (2016, Jižní Korea)
• Nejlepší dokumentární film — Pokud to lidé nechápou, ať se podívají na ostatní (2015, Argentina)
• Nejlepší animovaný film — První sníh (2015, Česká republika)
• Nejlepší technologické ztvárnění — Rubik (2016, Německo)
• Cena Vladany Terčové za humanitární počin — Samira (2016, Německo)
• Zvláštní cena poroty — Auto (2016, Rusko)

Porotce Jiří Sádek: Organizace je čím dál tím lepší

Festival se vydařil, protože není prakticky nic, co by šlo letošnímu ročníku vytknout – dramaturgie jednotlivých bloků byla vyvážená a doprovodný program se soustředil na kvalitu. Drobné organizační zádrhely jako výpadek proudu při projekci či nefungující titulky jsou nehody, které potkávají i větší festivaly.

Souhlasí také porotce Jiří Sádek: „Organizace je čím dál tím lepší i ze strany produkce, čímž nechci říct, že by práce produkce byla dříve horší, ale jde vidět, že si postupem času a let všichni předávají své zkušenosti. I filmy jsou lepší, díky dostupnější technice, tak je alespoň na co koukat.“

VŠECHNY REPORTÁŽE 2016 NAJDETE ZDE


Fotografie


Autor: Matěj Malecha, foto: Bára Procházková


Téma: MFSF Písek

Související články

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


Terapie tvorbou

Ostatní / workshop
Dům kultury Milevsko
30.11.2023 od 17:30 hod.

 

Ztratit se v lese

Ostatní / setkání / beseda
Divadlo Oskara Nedbala
30.11.2023 od 19:00 hod.

 

Pecha Kucha Night - 27.

Ostatní / setkání
F.A. Gerstnera 2, eon
30.11.2023 od 19:30 hod.

 

Vánoce na Výstavišti

Ostatní / jiný / trhy
Výstaviště
30.11.2023 - 03.12.2023 od 09:00 hod.
vícedenní akce