PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


MFSF Písek 2016: Oslava mladého filmu po šestnácté zahájena

MFSF Písek 2016: Oslava mladého filmu po šestnácté zahájena

Sobota, 22.10.2016 / reportáž

 

V pátek 21. října začal v Písku 16. ročník Mezinárodního festivalu studentských filmů. Z 350 přihlášených snímků výběrová komise do soutěže nominovala 51 kandidátů z 12 zemí, ze kterých porota ocení šest nejlepších. Nejvýraznější letošní novinkou je navázání spolupráce s televizí Nova, respektive propojení festivalu s projektem Noc filmových nadějí.

První den suverénně ovládla Přeměna

Slavnostnímu zahájení předcházela promítání snímků z prvních dvou soutěžních bloků. Jako suverénní favorit pátečních projekcí se ukázal maďarský krátký film Přeměna. Kromě dobře vystavěného scénáře film poutá pozornost především kvůli vycizelovanému vizuálu. Pečlivě stylizované, přesto syrové záběry jsou precizně nasnímané a na uhrančivosti jim neubírá ani chladný odstup kamery – naopak.

Zajímavým počinem je kazašský skeč Zelené boty, nikoliv však kvůli příběhu. Přestože se film promítá klasicky „na široko“, autoři jej nasnímali vertikálně. O něco lépe by tak zapadl spíše na nový festival Vertifilms, který reaguje na vzrůstající oblibu videí na výšku.

Festival zahájilo malováním obrázků

V osm hodin se kino Portyč, srdce festivalu, zaplnilo účastníky slavnostního zahájení. Po úvodní znělce uvítal hosty moderátor Tomáš Dvořák, kterého na pódiu krátce na to vystřídala početná taneční skupina RM Dance s překvapivě komplikovanou choreografií.

Po představení letošní čtyřčlenné poroty následovalo tradiční uvítání diváků ředitelkou festivalu Vladanou Terčovou, starostkou Evou Vanžurovou a rektorem FAMO Gabrielem Švejdou. Nakonec trojice zahájila festival namalováním obrázku na plátno, které se stalo symbolem letošního ročníku zaštítěného mottem „Prostor pro tebe“.

Ceremonie, nebo pracovní burza?

Druhá polovina ceremonie patřila televizi Nova a jejímu projektu Noc filmových nadějí. Víc než oslavu mladých autorů však zbytek večera připomínal pracovní burzu. Nad špatně připraveným moderátorem měly navrch obě zástupkyně televize Nova, které své vystoupení pojaly jako náborovou přednášku. S nabídkou práce „klidně zadarmo“ navázala hned poté členka poroty NFN, herečka Patricie Solaříková, ke které se v podobném duchu později přidal kolega-porotce Pavel Kacerle, tvůrce filmových efektů.

Předávání cen vítězným filmařům tak nakonec skoro zapadlo, z části také proto, že v sále chyběli tvůrci dvou ze tří oceněných filmů.

Sobotní program bude o něco pestřejší: kromě promítání soutěžních filmů se mohou účastníci těšit na workshopy filmové práce, besedu s porotcem a režisérem Jiřím Sádkem či na koncerty kapel I Love You Honey Bunny, The Fellas či Kapitán Demo.


Medailonky porotců

Jiří Sádek (Česká republika)
Absolvent filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku. Jeho film Pan Pozdě vyhrál na píseckém festivalu cenu za nejlepší film a scénář. Pro festival pak o rok později natočil znělku. Jeho celovečerním debutem je atmosférický horor a psychologické drama Polednice.

Vlad Lanné (Rusko)
Narodil se v Sankt-Petersburgu. Studoval herectví na leningradském Institutu divadla, hudby a filmu, poté filmovou režii na Institutu filmu a televize v Petrohradu a v tomto studiu poté pokračoval i na pražské FAMU. Jeho celovečerním debutem byl snímek 2bobule (2009) a od té doby se jeho profesionální dráha rozvíjí jak u nás, tak v Rusku.

Hajni Kis (Maďarsko)
Maďarská studenta, která se minulý rok účastnila píseckého festivalu se svým dokumentárním snímkem Druhé poschodí a získala ocenění Grand Prix i cenu zakladatelky festivalu Vladany Terčové. Filmy Hajni Kis sbírají ocenění po celém světě.

Carol Ann Poole (Spojené království)
Carol byla dvanáct let vedoucí katedry filmu, televize a médií, na britské univerzitě v Edge Hill. Mezi lety 1980 a 1990 vytvořila univerzitní program pro vzdělávání žen v oblasti médií a posledních třicet let pracuje v oddělení vývoje filmu a animace. Byla konzultantkou na bezpočtu filmových a televizních produkcí. V současnosti je členkou poradenského panelu pro kulturu, média a sport North West Universities.


Fotografie


Autor: Matěj Malecha, foto: Bára Procházková


Téma: MFSF Písek