PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Třetí Listování v táborském divadle uvedlo humorný příběh Faktor Merde

Třetí Listování v táborském divadle uvedlo humorný příběh Faktor Merde

Pátek, 21.10.2016 / fotoreport + článek

 

Projekt Listování se potřetí během chmurného a mrazivého října uvelebil na prknech táborského divadla Oskara Nedbala. V tomto měsíci už mohli návštěvníci a příznivci Listování vidět scénické čtení z knihy české spisovatelky Markéty Baňkové Straka v říši entropie nebo sehrání knihy švédské spisovatelky Fridy Nilsson Gorila a já. Jako třetí říjnovou knížku představil Lukáš Hejlík a jeho společníci knihu britského autora Stephena Clarka Faktor Merde, pátého dílu série o angličanovi Paulu Westovi žijícímu ve sladké Francii. 

Tato krásná a kulturou oplívající země však zrovna dvakrát nesplňuje Paulovi představy o životě, který by si zde přál žít. Jeho byt je až k pláči maličký, tak maličký, že v něm musí spát stočený do klubíčka a navíc to vypadá, že přijde o svou kavárnu, místo které by měla stát jídelna s nabídkou americké kuchyně. K tomu všemu ho pronásleduje bývalá přítelkyně a s tou současnou také nevede zrovna sluncem zalitý vztah. I přesto všechno se ale znaží brát to tak nějak s humorem a nadsázkou, čímž se kniha Faktor Merde stává neuvěřitelně vtipnou a zábavnou knížkou.

Ztvárnění této humorné knihy se tentokrát ujal Lukáš Hejlík se svojí kolegyní Věrou Hollou a společně tak vytvořili báječné, vtipné a lehce kousavé představení s nádechem erotiky, které pobavilo celé divadlo. A nebavili jen báječnými hláškami, ale především svými grimasami a gestikulacemi, kterými excelovala zvlášť Věra Hollá, jež každé další Listování dokazuje, že nejen že dokáže zahrát doopravdy všechno, ale navíc je ženou mnoha tváří a umí velice snadno přecházet z jedné role do druhé s elegancí jí vlastní – a tím se, alespoň pro mne, stává Listování zajímavějším, zábavnějším a nápaditějším, než klasické předčítání, nebo zpracování knihy do podoby divadelního představení.

Musím přiznat, že knížku jako takovou jsem nečetla, protože to není úplně ten typ literatury, kterou bych záměrně vyhledávala – na nějaké humorné knížky si prostě moc nepotrpím – ale možná právě proto jsem byla docela ráda, že si jí herci zapojení do projektu Listování vybrali. Za jedno jsem si alespoň trochu přiblížila celý příběh, což je každopádně plus neb jí takto můžu doporučit svým čtenářům v knihovně, a za druhé jsem se královsky pobavila, což by se mi možná při čtení knížky nestalo. Tam by se mi ten humor mohl zdát trapný a stupidní – a tento pocit mám s humornými knihami prakticky pokaždé, proto jsem je přestala číst. A právě proto mám Listování tak ráda. Protože ukazuje nejen knížky, které se mi líbily a které si tak můžu užít ještě jednou a jinak, ale že si díky němu můžu užít i příběh, který bych za normálních okolností nečetla.

Pokud jste ještě na žádném takovémhle představení nebyli, máte možnost chybu napravit. A to už 15. listopadu opět v Divadle Oskara Nedbala, kdy bude sehrána knížka Stop! od Tomáše Poláčka, který ve své knížcel íčí cestování stopem z Prahy do Ohňové země. Fotografie


Autor: Wendy Šimotová


Téma: Literatura

Zemřela režisérská legenda Vojtěch Jasný

Dnes, v sobotu 16. listopadu, ve věku 93 let umřel režisér a scénárista Vojtěch Jasný, jedna z ikon československé kinematografie. Držitel dvou cen z Cannes, Křišťálového glóbu i Českého lva aj. byl kromě jiného autorem snímku Touha, Až přijde kocour nebo trezorového díla Všichni dobří rodáci. (dap) 

Související články

 

 
Kultura dnes


Znovu a líp

Divadlo
Spektrum Sezimovo Ustí
18.11.2019 od 19:00 hod.

 

Jak byla vosa Marcelka ráda, že je

Divadlo / pro děti
Dům kultury Milevsko
18.11.2019 od 09:15 hod.