PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Fyzika trochu jinak. Listování s knihou Straka v říši entropie navštívila sama autorka

Fyzika trochu jinak. Listování s knihou Straka v říši entropie navštívila sama autorka

Pátek, 30.09.2016 / fotoreport + článek

 

 Straka v říši entropie - báječná, vtipná a poučná knížka bajek české spisovatelky Markéty Baňkové se dočkala nejen svého vydání jako audiokniha, ale teď také doputovala na prkna, která znamenají svět. A to díky projektu LiStOVáNí Lukáše Hejlíka a jeho spolupracovníků. V Táboře bylo možné toto scénické čtení zhlédnout v pátek 23. září v Divadle Oskara Nedbala. A abychom to i pro tentokrát vzali pěkně popořadě, podívejme se nejprve a opravdu v letu na knížku jako takovou.

Ta spatřila světlo světa před šesti lety a prakticky okamžitě se stala velkým hitem na poli literatury nejen pro děti, ale i dospělé. Její autorka za ní dokonce získala Magnesii Literu, což je více než hmatatelný důkaz toho, jak moc dobrá a jedinečná tato knížka je. V několika zvířecích příbězích nám Markéta Baňková ukáže, že i fyzika – předmět, který tolik z nás ve škole nenávidělo – může být zábavná a skutečně aplikovatelná v životě každého z nás.

Já sama mám nejraději bajku o gepardovi a myšce, kteří mezi sebou závodili v běhu tak dlouho, až předběhli vlastní čas. Ne, že by ty ostatní nebyly pěkné a čtivé, ale tato se mi svým námětem a především svým závěrem tak nějak zaryla do srdce a četla jsem ji potom ještě několikrát.
Všechny fyzikální zákony jsou navíc uvedeny na konci knížky v obsahu nebo v malých orámovaných vysvětlivkách daného zákona na konci každého příběhu. A perlička na závěr. Při čtení Straky v říši entropie se nebudou nudit ani rodiče, i když primárně je knížka určená především dětem. Je totiž protkaná neuvěřitelně vtipnými hláškami, které prostě nikdo jiný kromě dospělých, nemá šanci pochopit.

Podívejme se teď na divadelní podání těchto bajek. Především je třeba dodat, že se samozřejmě na divadelní prkna nedostaly všechny bajky z knížky. Pavel Oubram a Věra Hollá si pro svoje představení vybrali celkem pět příběhů, ve kterých divákům představili například zákon termodynamiky, teorii strun nebo zákon o entropii, tedy naprostém, ale přesto přirozeném chaosu, s nímž nehne ani ta nejsvědomitější matka. A to s vtipem a nadhledem, kterým se často tato představení vyznačují.

Perličkou celého představení byla přítomnost samotné autorky, která ho celé z povzdálí sledovala a užívala si ho. Na konci, když se herci doklaněli a hroch se živý a zdravý vynořil zpět nad hladinu i potom, co spolkl obrovský šutrák – proč ho musel spolknout se dozvíte v knížce – se tím pádem mohli diváci samotné Markéty Baňkové vyptávat na všechno, co je zajímalo. Ať už šlo o fyziku, nebo psaní jako takové. Nakonec si od ní mohli nechat podepsat jak její prvotinu, tedy knížku Straka v říši entropie, tak i její novou knížku, která se tentokrát věnuje genetice. A setkání s oblíbeným autorem je pro každého milovníka knížek velký zážitek.

Takže pokud máte rádi dobré příběhy a chcete si je užít i v trochu jiném rozměru a podání, rozhodně navštivte některé z představení projektu Listování. Stojí to za to. Pro Táborské se v Divadle Oskara Nedbala brzy chystá představení Gorila a já – scénické čtení pro děti i dospělé – a Faktor Merde, což je naopak představení pouze pro dospěláky. Takže pokud budete mít chuť a čas, jste námi i celým týmem LiStOVáNí srdečně zváni.
 


Fotografie


Autor: Wendy Šimotová


Téma: Literatura

Související články

 

 
Kultura dnes


O Palečkovi

Pro děti / Dobrodružné vyprávění
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - malý sál
29.03.2020 od 14:30 hod.

 

Velikonoční výstava 2020

Výstava / velikonoční výstava
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
29.03.2020 - 31.03.2020 od 14:00 hod.
vícedenní akce