PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Kniha Všechny neřesti nejsou stejné je pikantní chuťovkou do kabelky, nikoli montérek

Kniha Všechny neřesti nejsou stejné je pikantní chuťovkou do kabelky, nikoli montérek

Neděle, 31.07.2016 / recenze

 

Všechny neřesti nejsou vždycky stejné. Některé jsou společensky přijatelnější, o některých se mluví v soukromí za zavřenými dveřmi a o jiných se zas nemluví vůbec. O takových se dočteme tak možná v knihách, nebo je můžeme vidět v kýčovitém americkém filmu, který je označený hvězdičkou – tím malým symbolem označujícím fakt, že je načase uložit děti do postele a naplno se neřestem oddat.  

Všechny neřesti nejsou stejné. A své o tom ví i Tereza Bělinová, která odhaluje, spolu s hrdinkou své knížky, její malé i větší soukromé neřesti a dává tak vzniknout knížce, která je nejen neuvěřitelně čtivá, ale navíc nehorázně sarkastická, takže pokud se rozhodnete si ji přečíst, máte na nějakou dobu o zábavu postaráno.

Renata, hrdinka našeho příběhu, je svobodnou matkou s poněkud osobitými a často svéráznými způsoby a názory. Žije jak se dá z příležitostných záloh na své texty, které vytváří pro nám neznámé nakladatelství a nemalých alimentů, a snaží se užívat si života, jak jen jí to její možnosti dovolí. Je to ženská od rány, nadmíru sympatická. Dokáže být jemnou a milující matkou stejně dobře jako vynikající a nápaditou milenkou nebo sarkastickou dcerou a přítelkyní.

Renata je ženou z rodu Lumíků (většina mužů v její rodině nosí v občance zapsané jméno Lumír čili Lumík), jež se běžným standardům její rodiny lehce vymyká. Nepřinesl ji ani čáp ani vrána, ale Mikuláš a její jediná kamarádka je jí sestrou, kterou nikdy neměla – a dost možná je její sestrou doopravdy, i když jen po jedné stránce.

Nedrží se úplně všech společenských konvencí, bojí se tmy, přesto se ráda prochází nočními ulicemi města jen tak v pyžamu. Má tak nějak svůj vlastní svět, který si jen těžko nechá narušit přítomností cizího objektu nebo objektu a ač je život vedle ní pro lecjakého muže náročným úkolem má tahle ženská něco do sebe, čemu nemohou odolat. A pro mnohou z nás, dámy, by to byla rozhodně výborné přítelkyně a společnice ke skleničce vína nebo k jedné z těch nekonečných protančených nocí v klubech. A takovou si přece každá z nás, alespoň v skrytu duše přeje. Nebo ne?

Zábava do dámské kabelky

Po celou knížku, která je díky své tloušťce (168 stran), formátu (13x18cm) i papírovému provedení (brožovaná) ideálním čtením do kabelky nebo do kapsy - pokud bude dostatečně velká, sledujeme nejen myšlenkové pochody téhle svérázné ženské, ale taky počátky jejího zrození, vztahu k rodičům i k Martě – nejlepší kamarádce a k mužům, kteří prošli jejím životem, ať už se v něm zdrželi jakkoli dlouho. To všechno popsáno s peprným humorem a lehkým sarkasmem, který je Renatiným typickým povahovaným rysem. Ten dodává celé knížce patřičný říz a náboj, který rozhodně zaujme každou čtenářku, jež se po téhle novelce rozhodne sáhnout.

Záměrně jsem napsala čtenářku, protože tato knížečka je skutečně spíše pro ženy než pro muže. Za jedno je žena hlavním aktérem příběhu, za druhé je i jejím přímým vypravěčem a za třetí by nic z toho, o čem je tu psáno, muž neměl za žádných okolností šanci pochopit. Je to prostě krátká jemně pikantní chuťovka do kabelky a ne do kapsy montérek. Nic proti, pánové, neurazte se, ale jsou na světě věci, které si my ženský prostě necháváme pro sebe nebo jedna pro druhou.

Všechny neřesti nejsou stejné je zkrátka a dobře výbornou letní knížkou, kterou ovšem není úplně radno číst na veřejnosti. A z vlastní zkušenosti vím, že městská hromadná doprava je ke čtení téhle novelky tím nejhorším místem. Oni se lidi na člověka propadajícího doslova záchvatům smíchu dívají poněkud divně a věřte mi, že si o tom myslí svoje. A rozhodně to není nic moc lichotivého. Ale v jistých momentech téhle knížky – a že je jich víc než dost – se prostě takovýmhle záchvatům nedokážete ubránit. Takže dámy, pokud hledáte něco, čím si zpříjemníte letní odpoledne, kdy děti spí nebo lítají někde po venku a manžel je ještě v práci, je knížka Všechny neřesti nejsou stejné naprosto ideální volbou, které nebudete litovat.

100%

Vydalo nakladatelství Pan Nakladatel - odkaz na knihu ZDE

Foto: pannakladatel.cz


Autor: Wendy Šimotová


Téma: Literatura

Související články

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


U nás doma fest - 9. ročník

Hudba / festival / Blues, punk, rock, divadlo
Eliéška - bechyňské podzámčí
23.09.2023 od 13:00 hod.

 

 

Den otevřených dveří pro maturantky

Ostatní / den otevřených dveří
Svatební salon S-XXXL
23.09.2023 od 09:00 hod.

 

Venkovní pilates

Sport / jiný
Dům kultury Milevsko - amfiteátr
23.09.2023 od 09:00 hod.