PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


LiStOVáNí v Táboře uvedlo skvěle sehranou bajku. Kočka učila racka létat

LiStOVáNí v Táboře uvedlo skvěle sehranou bajku. Kočka učila racka létat

Čtvrtek, 09.06.2016 / fotoreport + článek

 

 Snad všichni známe Ezopovy bajky. Každý z nás je četl ve škole, nebo o nich alespoň slyšel. Ale co novodobé bajky? Víme vůbec o nějakých? Možná někdo, ale spíš si myslím, že se bajky v dnešní době silně přemístily do kategorie pohádek. A právě takovou pohádku, která klidně může být označena i za bajku, si pro své další představení vybrali herci shromažďující se kolem úspěšného projektu LiStOVáNí. To se konalo 25. května v táborském Divadle Oskara Nedbala. 

Tentokrát se jedná o knížku O rackovi a kočce, která ho naučila létat, od chilského spisovatele, režiséra, novináře a politika Luise Sepúlvedy. Tato poměrně úzká knížka s opravdu krásnými ilustracemi v sobě ukrývá dojemný a poutavý příběh jednoho kocoura žijícího v jistém přístavu, který vede poklidný a v podstatě pohodlný život. Ovšem až do doby, kdy mu na balkoně přistane mladičká, ropou oblepená racčí slečna, jež pomalu umírá. Náš kocouří přítel ji v poslední chvíli slíbí, že se postará o její právě snesené vajíčko i o malé racče, které se z něj vylíhne. A co víc, slíbí jí, že toho malého opeřeného tvorečka naučí létat, což je úkol pro kočku vyloženě jako dělaný.

V tu chvíli začíná velké dobrodružství malého ptáčka a černého sympatického kocoura Zorbase, mezi nimiž se vytvoří více než jen přátelský vztah. S tímto nelehkým úkolem Zorbasovi samozřejmě pomáhají jeho věrní přátelé z přístavu, protože slib, který kocour umírajícímu rackovi dal, je slib nezrušitelný a tudíž musí být do posledního detailu splněn. To vědí všechny kočky, které se do tohoto podivného příběhu zapletou.

To, zda Zorbas skutečně naučí svojí svěřenkyni létat, se samozřejmě dozvíte v knížce, ale dozvíte se to právě i díky báječnému projektu LiStOVáNí, jehož herci tento příběh přinesli na divadelní prkna. A to více než zdařile. V tomto příběhu si zahrála Lenka Janíková, která sehrála veškeré ženské postavy a Jakub Zedníček, který zastal pánskou, tedy kocouří část sestavy přátel žijících v tomto příběhu. Musím říct, že stejně tak, jak jsem se mnohdy nasmála u knížky samotné, jsem se nasmála i u jejího divadelního provedení, které bylo více než jen čtením na divadelním jevišti.

Zkuste si představit, že obsáhlé obsazení všech zúčastněních postav jednoho příběhu, si rozdělí mezi sebe jen dva herci. Úkol poměrně náročný, který se dá zvládnout jen dost těžko, zvlášť pokud musíte velmi rychle měnit kostýmy a s nimi samozřejmě i role. Člověk by si řekl, že z toho nemůže vzejít nic moc dobrého a koukatelného, ale Lenka Janíková a Jakub Zedníček dokázali, že to možné je a že to nemusí dopadnou vůbec špatně. Ba právě naopak. V jejich podání byl příběh O rackovi a kočce, která ho naučila létat výborným, vtipným a zároveň dojemným zážitkem, na nějž budu moc ráda vzpomínat a rozhodně nelituji toho, že jsem na toto představení šla.

Na závěr bych všechny pozvala na další jejich představení. Tentokrát to bude představení čistě pro dospělé, kteří budou moci nahlédnout pod pokličku literární tvorby Roberta Fulghuma, jehož kniha Drž mě pevně, miluj mě zlehka bude čtena a hrána, a to za přítomnosti Roberta Fulghuma osobně. Kde a kdy bude tato kniha představena se dozvíte na stránkách samotného LiStOVáNí. Na jihu Čech - Přeštěnicích, Táboře a Českých Budějovuicích - si ho užijete od 27. do 28.června. 
 


Fotografie


Autor: Wendy Šimotová


Téma: Literatura

Zemřela režisérská legenda Vojtěch Jasný

Dnes, v sobotu 16. listopadu, ve věku 93 let umřel režisér a scénárista Vojtěch Jasný, jedna z ikon československé kinematografie. Držitel dvou cen z Cannes, Křišťálového glóbu i Českého lva aj. byl kromě jiného autorem snímku Touha, Až přijde kocour nebo trezorového díla Všichni dobří rodáci. (dap) 

Související články

 

 
Kultura dnes


Znovu a líp

Divadlo
Spektrum Sezimovo Ustí
18.11.2019 od 19:00 hod.

 

Jak byla vosa Marcelka ráda, že je

Divadlo / pro děti
Dům kultury Milevsko
18.11.2019 od 09:15 hod.