PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Evropský den akcí proti rasismu přináší program pro děti i andělské Terne Čhave

Evropský den akcí proti rasismu přináší program pro děti i andělské Terne Čhave

Čtvrtek, 21.04.2016 / článek

 

U příležitosti Evropského dne akcí proti rasismu se v Českých Budějovicích na letní scéně KD Slávie a v Café Hostelu uskuteční již tradiční kulturně zábavné odpoledne s bohatým doprovodným programem. V rámci festivalu proběhne před KD Slávie i vzdělávací hra České Budějovice v barvách určená pro děti z českobudějovických mateřských škol a nízkoprahových zařízení. Akce startuje dnes, ve čtvrtek 21. dubna, od 9 hodin. Hlavní program, který zahrnuje tanec, koncerty i divadlo, pak od 14 hodin. 

“ Evropský den akcí proti rasismu probíhá na celém světě od roku 1971, v České republice od roku 1990 a v Českých Budějovicích od roku 2010, zároveň je tento den věnovaný obětem rasismu, jako připomínka toho, že všichni jsme si rovni bez ohledu na barvu pleti, “ říkají pořadatelé.

Celý festival odstartuje ve čtvrtek 21. dubna 2016 ráno celodenním interaktivním programem pro děti na téma xenofobie, rasismus a předsudky s názvem Budějovice v barvách. Od 14 do 22 hodin se bude konat na letní scéně před KD Slávie hudební festival s bohatým doprovodným programem.

Během festivalu budou pro návštěvníky připraveny stánky s občerstvením, venkovní čajovna U Tří lvů, venkovní restaurace Café Široko, pivo regionální značky, výtvarný workshop pro nejmenší, stánek Amnesty International a nebude chybět ani divadelní představení pro děti v podání Divadla Studna, Divadla Kejklíře Slávka a ukázka orientálních a romských tanců. U pódia bude fungovat malý bazárek s oblečením, kde si lidé budou moci něco koupit, či vyměnit. Navíc od 18 hodin v Café Hostelu proběhne promítání dokumentů o lidských právech z festivalu Jeden Svět a ve 22 hodin hudební vystoupení skupiny Pirates of the Pubs, které festival zakončí. Vstup na celou akci je zdarma.

Násilí nikdy nepřineslo nic dobrého

“Tento festival bohužel neumí přinášet řešení, ale je dobrou příležitostí, jak vzbudit celospolečenskou diskusi na toto v české společnosti ožehavé téma. A o problémech je vždy lepší mluvit, než je nechat pomalu vyhnívat. Pojďme se potkat a debatovat o tom, co každý z nás konkrétně může udělat pro to, aby se nám společně žilo lépe, zbavme se zbytečných předsudků a odhoďme strach z neznámého. Protože to, čeho se nejvíce bojíme, většinou vůbec neznáme. Násilí a fašistické názory nepřinesly nikdy nic dobrého,“ říkají pořadatelé.

Celá akce začíná ve 14 hodin, těšit se můžete například na ukázky orientálních tanců od taneční skupiny Cetare, pro děti zahraje od 15 hodin Divadlo Studna a od 18 hodin Divadlo Kejklíře Slávka svoje Tibetské pohádky. Po celý den bude také připraven výtvarný workshop a malý bazárek. Krátce po 16 hodině zahájí hudební blok českobudějovický Líný kvartet. Po nich se návštěvníci mohou těšit na skupiny ONI a Smutný Karel a od 20:30 hodin vystoupí hlavní host festivalu romská skupina Terne Čhave z Hradce Králové.

TERNE ČHAVE jsou považováni za jednu z nejstarších, ale také nejúspěšnějších skupin, hrajících romskou hudbu v Česku. Doma hráli na všech velkých festivalech a projeli také velkou část Evropy. Romové byli odjakživa hudební všežravci a dokázali si přizpůsobit k obrazu svému hudbu jakékoli země a doby, ve které právě žili. Stejně tak se i Terne Čhave zmocnili nástrojů dnešních rockových kapel a spojili jejich potenciál se svou pověstnou energií. Kapela si ale se svým stylem moc hlavu neláme a ani vám na podobné úvahy nezbude čas, většina skladeb se totiž odehrává v ďábelském tempu cikánského rock’n’rollu. Skupina obdržela v roce 2009 cenu Anděl.

Více informací o festivalu na:
www.budejovickymanifest.cz
www.europe-direct.cz/
www.facebook.com/events/1015295708532106/

Tento festival pořádá Evropské informační středisko Europe Direct ve spolupráci s občanským sdružením Budějovický Manifest, z.s. Kulturne.com je mediálním partnerem. 

Program

Letní scéna KD Slavie, Jirsíkova 2, České Budějovice

14:00 - 14:45 Start
14:45 - 15:00 Cetare - orientální tance
15:00 - 15:50 Divadlo Studna - Zakletá princezna
16:15 - 17:00 Líný Kvartet (alternative rock / ČB)
17:00 - 17:20 Cetare - orientální tance
17:45 - 18:30 ONI (rock / ČB)
18:30 - 19:00 Divadlo Kejklíře Slávka - Tibetské pohádky
19:00 - 20:00 Smutný Karel (world music / ČB)
20:30 - 22:00 Terne Čhave (rom'n'roll / Hradec Králové)

moderuje Jakub Doubrava

Café Hostel, Panská 13, České Budějovice

18:00 – 22:00 Promítání filmů z Jednoho Světa
22:00 – 00:00 Pirates of the pubs (irish punk / ČB)

Doprovodný program:

8:00 - 18:00 - interaktivní program pro děti z mateřských školek a nízkoprahových zařízení Budějovice v barvách

+
venkovní restaurace Café Široko
Čajírna a Kafírna U Tří lvů
bazárek Odlož veteš
výtvarný workshop pro nejmenší
bohatý doprovodný program

Vstup zdarma


Fotografie


Autor: - i, dap -