PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Nic než pravda... Povinná Bible pro pisálky

Nic než pravda... Povinná Bible pro pisálky

Sobota, 16.04.2016 / recenze

 

 Ano, tento film nazývám Biblí pro všechny, kteří jen trochu píší o světovém a domácím dění. Každý novinář, spisovatel či pisálek, který se snaží vštípit lidem odraz reality každodenním psaním, by měl tento film rozhodně vidět. Hlavní hrdinka jde příkladem všem, kteří již vzdali víru v psané slovo bez použití recenzí a snaží se ukázat realitu v psaném slova smyslu, a to dokonce tak vehementně, že se vzdá toho nejcennějšího, co má. Neříkám, že její jednání je správné, ale rozhodně obdivuhodné.

Film je natočen dle skutečné události, což už samo o sobě vyvolává "wau efekt" po zhlédnutí závěrečných titulek. Jedná se o jeden z mála filmů, kdy se z nudy nedíváte na střih, neobdivujete scény či filmové kulisy ani si z něho nenaděláte do kalhot dík "vymakaným" počítačovým dějům. Prostě a jednoduše, je to film co má koule i bez všech těch kravin okolo.

Rachel Armstrongová (Kate Beckinsale) je mladá novinářka, která dá se říci – nechtěně - narazí na zlatou novinářskou žílu. V jejím okolí se najde osoba, která je členem CIA a ona se snaží všemožně dokázat její odtajnění americkými službami. Za svůj počin ji tak čeká Pulitzerova cena a sotva než se stihne ze svého počinu radovat, tvrdě narazí. Nejdříve je konfrontována samotnou aktérkou, následně i tajnými službami a v neposlední řadě se stane sama hledáčkem senzacechtivých novinářů, kteří se předbíhají v získávání pikantních informací. Zanedlouho celou Ameriku zajímá, kdo odtajnil agenta z řad CIA. Jak je možné, že Rachel někdo vyzradil tuto tajnou informaci? Kdo je zrádcem? Obě ženy jsou obětí, jenže Rachel pouze poukázala na nečisté praktiky CIA. A to tvrdě narazila...

Erica Van Doren (Vera Farmiga), odtajněná agentka musí očistit své jméno v agentuře a tak narychlo posílá svou dceru k otci. Rachel, která má stejně malého syna, je uvězněna za velezradu. Pokud by snad prozdradila jméno svého informátora, mohla by z vězení ven. Jenže to Rachel nemůže, jelikož by porušila novinářský kodex. Protože pokud by snad novináři odtajňovali své informátory, už by jim nikdo nevěřil a svět by byl plný polopravd a lží. Vydrží Rachel tento tlak i po té, co se dozví, že Erica zemřela? Dostane i tak svou Pulitzerovu cenu? Jak dlouho bude muset trpět než uvidí svého syna?

Zajímavostí je, že film je lehce inspirován skutečnými událostmi ze života tajné agentky Valerie Plame a novinářky Judith Miller. Ta si však ve vězení odseděla "pouze" 85 dní a Pulitzerovu cenu dostala již před tímto incidentem.

Celý film vás až nepříjemně mrazí z toho, kam až jsou lidé ochotni zajít. Lidská nenávist a zloba je opravdu bezbřehá a poctivý jedinci trpí vždy nejvíce. A to se prokázalo i v tomto filmu. Smekám před podobnými novináři a fandím dalším filmům tohoto druhu.

Za mě dnes 80%


Nic než pravda - 
Nothing But the Truth
Drama / Thriller - USA, 2008, 103 min

Režie: Rod Lurie
Scénář: Rod Lurie
Kamera:  Alik Sakharov
Hudba:  Larry Groupé
Hrají:  Kate Beckinsale, Matt Dillon, Angela Bassett, Alan Alda, Vera Farmiga, David Schwimmer,Courtney B. Vance, Noah Wyle, Preston Bailey, Julie Ann Emery, Michael O'Neill, Angelica Page,Jamey Sheridan, Rod Lurie, Joseph Murphy, D'Army Bailey, Merle Dandridge, Ashley LeConte Campbell


Autor: Kateřina Šímová


Téma: Kino a film

Související články

 

 
Kultura dnes


Letkyně

Divadlo / pro děti / akrobatické představení
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - divadelní zahrada
13.08.2020 od 16:00 hod.

 

Ondra Kříž a Paul Batto

Hudba / koncert / jazz - blues
Garage Tábor
13.08.2020 od 19:00 hod.

 

Milevské léto - Láska & Nixon Lads

Hudba / koncert
Dům kultury Milevsko - amfiteátr
13.08.2020 od 18:00 hod.

 

Aneta & the soul uncle

Hudba / koncert / soul
Balzám Café
13.08.2020 od 20:00 hod.