PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Audiokniha Podivný případ doktora Jekylla a pana Hyda by si zasloužila jiné herce

Audiokniha Podivný případ doktora Jekylla a pana Hyda by si zasloužila jiné herce

Neděle, 13.03.2016 / recenze

 

Podivný případ doktora Jekylla a pana Hyda je v dnešní době již neodmyslitelnou součástí anglické literatury. Tato krátká novela skotského spisovatele Roberta Louise Stevensona z roku 1886 se od svého vydání dočkala mnoha překladů, ale také filmových adaptací a dokonce muzikálového zpracování. V současné době se díky společnosti Radioservis, který tuto novelu vydal na Audiotéce, jež ji šíří dál mezi milovníky audioknih, se dostává fanouškům hororové literatury i ve formě vcelku podařené audioknihy.

V tomto příběhu se dostáváme do pochmurného deštivého Londýna, v němž se jednoho dne objeví neznámý a velice podivný muž. Ve všech obyvatelích města vzbuzuje podivný neklid, odpor a snad i hrůzu. Nejvíce znepokojený přítomností tohoto muže je advokát Utterson, který je svým dobrým přítelem Henrym Jekyllem pověřen dohledem nad jeho poslední vůlí, podle níž má všechno, co Dr. Jekyll vlastnil, připadnout právě onomu podivnému muži, panu Hydeovi.

Nikdo ze zúčastněných však netuší jednu podstatnou věc. Doktoru Jekyllovi se totiž podařilo vynalézt podivný druh látky, klidně můžeme říci drogy, díky které na sebe bere podobu pana Hyda. A to nejen tělesnou, ale také duševní. Tato podoba mu dává zakusit nové možnosti a uplatnit choutky, kterým se jako vážený muž musí v běžném životě vyvarovat. Pan Hyde by ovšem velmi rád žil svůj život natrvalo, a tak postupem času nahrazuje osobnost uznávaného doktora svou vlastní.

Tahle novelka mi byla ve chvíli, kdy se mi dostala do rukou jako audiokniha, už velmi dobře známá. Dostala jsem se k ní už před mnoha lety a líbila se mi. Byla napínavá, znepokojující a navíc působila tak opravdově, že jsem při jejím čtení měla pocit, jako bych spolu s panem Hydem kráčela temnými Londýnskými uličkami a kolem se rozléhal jen klapot podrážek bot na kočičích hlavách. Knížka měla úžasnou atmosféru.

Což se u audioknihy tak docela říci nedá. Jistou atmosféru měla, o tom se nedá pochybovat, ale v jistých pasážích jí chybělo napětí a jakýsi šmrnc, řekněme. Třeba hlas Petra Nárožného, který je jedním z mnoha narátorů tohoto příběhu, se k němu vůbec nehodil. Eduard Cupák taky nebyl úplně to pravé ořechové. Díky tomu se Podivný případ doktora Jekylla a pana Hyda stával občas nezáživným a pokud bych měla být hodně drsná, tak i nudným, což je velká škoda, protože tenhle příběh má v sobě velký potenciál.

Až na tuhle „maličkost‟ je ale příběh jako audiokniha velice dobře zpracován. Hudba je perfektní a navozuje tu správnou temnou náladu, kterou byste měli u hororového příběhu zakoušet. Jednotlivé kapitoly jsou od sebe taky velmi zřetelně odděleny a veškeré zvukové efekty, které celou knihu doprovázejí, jsou realistické. Pokud by se narátorství ujali jiní herci, kteří se hlasově k tomuto žánru hodí více, neměl by Podivný případ doktora Jekylla a pana Hyda nejmenší chybu.

60%

Odkaz na audioknihu na Audiotéce ZDE


Autor: Wendy Šimotová


Téma: Literatura