PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Jaké byly lásky Boženy Němcové? To ukazuje zdařilá novinka od Martiny Bittnerové

Jaké byly lásky Boženy Němcové? To ukazuje zdařilá novinka od Martiny Bittnerové

Neděle, 14.02.2016 / recenze

 

Málokterá česká spisovatelka je tolik propagovaná a všeobecně známá jako Božena Němcová. Její knihy se už po mnoho let objevují v seznamech povinné četby, každé dítě zná její pohádky a jen málo z nás nevidělo její legendární Babičku nebo Divou Báru. Jaká ale doopravdy byla? Jaký měla skutečně vztah se svým manželem, dětmi a svými přáteli?

Je pravda, že i o tomto bylo napsáno několik knih, ale i tak zůstává život Boženy Němcové zahalen tajemstvími, která jejím milovníkům nedají spát. A právě život této české spisovatelky odhaluje kniha Lásky Boženy Němcové od Martiny Bittnerové.

V této uzounké, ale na informace velice obsáhlé, knížečce, se dozvíte všechno, co je třeba o Boženě Němcové alias Barboře Panklové vědět. Je pravda, že díky Babičce je nám dost známo její dětství, ale o jejím dospívání a prvních láskách nevíme vlastně nic. A právě tomuto životnímu období se Martina Bittnerová ve své knize věnuje. Značná část je samozřejmě věnována jejímu manželovi, který byl Němcové dle tehdejších zvyků vybrán její rodinou.

Zajištěný finanční úředník však neměl pro svoji ženu a její spisovatelské ambice příliš velké pochopení a tak byla Němcová brána jen jako žena v domácnosti, jejímž úkolem je rodit a vychovávat děti a starat se o domácnost.
Její spisovatelské ambice byly odsouvány na druhou kolej, což mělo samozřejmě za následek časté hádky a rozpory, které nevyhnutelně a velice záhy vedly k totálnímu rozpadu jejich vztahu. Němcová byla navíc celkem nepraktická ženská, s níž by se těžko žilo snad každému muži té doby. I tak za svůj vystřídala několik dalších milostných vztahů a srdečních záležitostí. Bezesporu byla trochu přelétavým ptáčkem, ale to tak nějak patřilo k jejímu způsobu a stylu života.

Musím se přiznat, že mě tato velká literární postava našich dějin nijak k srdci nepřirostla. Jako dítě jsem její pohádky milovala, ale časem, když jsem zjistila, jaká doopravdy byla, jsem na ni změnila názor. Jako spisovatelka byla rozhodně úžasná, ale jako člověk u mě na celé čáře selhala. Jako manželka, jako matka i jako přítelkyně.

A na tom bohužel nic nezměnila ani báječně napsaná kniha Martiny Bittnerové, která je napsána velice poutavě, fakticky, čtivě a záživně. Lásky Boženy Němcové určitě ocení každý, komu tato žena a její tvorba učarovala, a chce se dozvědět o jejím životě něco víc. Martina Bittnerová dokázal z historické osobnosti udělat živoucí a dýchající bytost, jejíž osud vás může silně zasáhnout a dojmout. Pokud ovšem k Němcové nechováte jistý druh lehké averze jako já. V každém případě je tato kniha výborným literárním počinem a pevně věřím tomu, že si mezi čtenáři najde svoje příznivce.

85%
 
Knihu na recenzi poskytlo vydavatelství Pan Nakladatel


Fotografie


Autor: Wendy Šimotová


Téma: Literatura