PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Přátelství nebo rivalita? Chtě nechtě se stanete fanoušky Formule 1

Přátelství nebo rivalita? Chtě nechtě se stanete fanoušky Formule 1

Neděle, 07.02.2016 / recenze

 

Mohou být piloti Formule 1 přátelé? Nejde zde více o rivalitu či dokonce nenávist? Nebo jde o přátelství, kde se sokové vzájemně inspirují a jeden by bez druhé nic nebyl? Kde by byla vlastně Formule 1, kdyby nebylo soupeřů? A tak se stalo, že dva neznámější a zároveň nejšílenější sokové v dějinách – Niki Lauda a James Hunt, kteří se ve svých šílených jízdních kreacích, doslova dohnali na samé hranice smrti, stali přáteli. A právě o nich se režisér Ron Howard rozhodl natočit tento dojemný snímek, který popisuje dva zcela rozličné piloty se stejným cílem, ale zcela odlišným životním osudem.

Jamese Hunta si zahrál Chris Hemsworth, který je až nebezpečně sexy. Stejný byl prý i James. Nedisciplinovaný playboy, který si ráda užíval života, žen a bujarých večírků. Jediná pravidla, která respektoval a ctil, byly ty, které se týkaly řízení formule. Vynikal nepředvídatelností, rád jezdil v dešti a nebál se riskovat. Oproti tomu Niki, rodilý Rakušan s obličejem krysy, jak mu nejen James často předhazoval, byl pedant a praktik. Před jízdou byl vždy soustředěný a po jízdě chodil domu a věnoval se své ženě. Je vůbec možné, aby tyto dvě rozličné osoby měly něco společného?

Jejich společným cílem bylo vyhrát. V tu chvíli, kdy překročili startovní čáru, jeli jako o život, a to doslova. Jedna taková honička skončila fiaskem ve chvíli, kdy Niki havaroval a začal zaživa hořet ve svém voze. Jeho nehoda měla až fatální následky na jeho zdraví. Niki se však nevzdal a již dvaačtyřicátý den od havárie opět startoval svůj milovaný vůz. Člověk by řekl, že s jizveným popáleným obličejem a s neskutečnými bolestmi, bude raději dbát na své zdraví a rady lékařů, ale on neměl v povaze prohrávat. Svůj závod tehdy nevyhrál, ale vyhrál svůj boj se smrtí. Těžko říct, zda tehdy ovace od publika patřili vítězi závodu či právě Nikimu. Pro většinu lidí se stal hrdinou, pro jiné byl zrůdou. Zajímavostí je, že Guy Edwards, jeden ze čtyř zachránců Nikiho Laudy, byl později za svůj čin královnou vyznamenán medailí za statečnost. Další zajímavostí je, že aby se Chris mohl vejít do formule musel shodit 14 kilo. Mimo jiné se s Nikim Laudou, na rozdíl od svého hereckého kolegy, v reálu nesetkal. James Hunt zemřel ve věku 43 let na infarkt, což Laudu nijak, vzhledem k Jamesově nezřízenému životu, nepřekvapilo.

Celý film je prostoupen adrenalinem a i přesto, že nejste vášnivý diváci Formule 1, na 123 minut se jimi stanete. Děj vás strhne natolik, že při nebezpečných honičkách budete tajit dech a při smrtelných nehodách, které v době jejich slávy, byly velice časté, smočíte slzami nejeden kapesník. Nelze říct než jen: "Sláva vítězům a čest poraženým". A možná ještě: "Díky bohu za to, že dnes už se na finálové rovince nesčítají piloti, kteří přežili, ale ti, kteří dojeli."

Za tento autobiografický snímek a za hudbu Hanse Zimmera, dávám 85%

Rivalové
Rush, Rush - Alles für den Sieg
Drama / Životopisný / Sportovní / Akční
Velká Británie / Německo, 2013, 123 min

Režie: Ron Howard
Scénář: Peter Morgan
Kamera: Anthony Dod Mantle
Hudba: Hans Zimmer

Hrají: Daniel Brühl, Chris Hemsworth, Alexandra Maria Lara, Olivia Wilde, Natalie Dormer,Christian McKay, Pierfrancesco Favino, Jamie Sives, Lee Asquith-Coe, Egija Zviedre, Julian Seager, Joséphine de La Baume, Robert Cambrinus, Stephen Mangan, Lisa McAllister, Demetri Goritsas, Hannah Britland, Niki Lauda (a.z.), James Norton, Michael…

Foto: www.cinematip.cz


Autor: Kateřina Šímová


Téma: Kino a film