PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Audiokniha Doživotí - autentické výpovědi doživotních vězňů je fajn, až na čtení

Audiokniha Doživotí - autentické výpovědi doživotních vězňů je fajn, až na čtení

Sobota, 21.11.2015 / recenze

 

Díky audiotéce se mi nedávno dostal do rukou velice výjimečný počin českého spisovatele Luboše Xavera Veselého Doživotí - autentické výpovědi doživotních vězňů, který za ni v roce 2007 získal cenu Egona Ervina Kische. Jedná se o několik zcela autentických a osobitých vyprávění českých vězňů odsouzených k doživotnímu pobytu ve vězení za nejrůznější druhy trestných činů, na které často nestačí ani lidská představivost. Stále se však jedná o lidské bytosti, které mají svá práva, stesky a dokonce i pocity.

Každému trestanci je v knize, v našem případě audioknize, věnována jedna kapitola, která je koncipovaná formou velmi osobního a často i intimního rozhovoru, který se netýká jen činů, za nějž je daný vězeň odsouzen, ale také jeho pocitům a celkovému přístupu k výkonu trestu a k životu ve vězení. Čtenář, potažmo posluchač, se tak v Xaverově díle může setkat například s příběhem nejznámějšího a nejvíce mediálně sledovaného odsouzence Jiřího Kajínka, Oto Bierdemana, Ludvíka Černého, Ivana Roubala či posledního vězně odsouzeného původně k trestu smrti Zdeňka Vocáska.

Škoda jen, že neuslyšíme skutečné hlasy odsouzenců, které by jistě celému počinu dodaly na větší autentičnosti a emocích. Ale snad každému je jasné, že tohle už by bylo na české vězeňství trošku moc. Každé výpovědi propůjčila svůj hlas některá ze známých osobností. Slyšet tak můžete například Zdenka Junáka, Láryho Koláře, Jakuba Zedníčka nebo držitele ceny Thálie Michala Isteníka. Musím se přiznat, že jsem z některých výpovědí měla velice rozporuplné pocity. Ne proto, co sem se dozvěděla, to mě nijak zvlášť nepřekvapilo a v podstatě ani nešokovalo, ale spíš mne často iritovali samotní narátoři. Přišlo mi, že se do textu dostatečně nevžili, že si to prostě jen odčetli, dostali zaplaceno a nazdar bazar. Nebylo to dostatečně procítěné – asi tak bych to shrnula.

A to považuju u audioknihy za velký mínus. Audiokniha má přece čtenáře strhnout, nadchnout a dát mu jakýsi nový rozměr čtení. A to se ne vždycky u této audioknihy podařilo. A popravdě, kdybych se o tuto tématiku tolik nezajímala, nebo jsem si některý příběh nechtěla kvůli jeho drsnosti nebo proto, že mě prostě čímsi zaujal, tak bych audioknížku asi nedoposlouchala. Právě kvůli všem těm úžasným, i když často drastickým a děsivým příběhům, jsem se jí prokousala, ale rozhodně to nebylo proto, že bych si užila nepřekonatelný zážitek z celkového namluvení. Všechny jednotlivé příběhy ale kvalitu audioknihy navyšují, takže zamhouřím oka a pro tentokrát nebudu v hodnocení úplný pes.

Hodnocení 65%

Foto: Xaver.cz


Autor: Wendy Šimotová


Téma: Literatura

Související články

 

 
Kultura dnes


Velikonoční výstava 2020

Výstava / velikonoční výstava
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
29.03.2020 - 31.03.2020 od 14:00 hod.
vícedenní akce

 

O Palečkovi

Pro děti / Dobrodružné vyprávění
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - malý sál
29.03.2020 od 14:30 hod.