PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Nositel Oscara a Pulitzerovy ceny přináší kus opatrné naděje

Nositel Oscara a Pulitzerovy ceny přináší kus opatrné naděje

Pátek, 13.11.2015 / článek

 

Do prostředí současného irského venkova zavede diváky činoherní novinka Pryč z Mullingaru (John Patrick Shanley). Romantická komedie, která loni sklidila úspěch na Broadwayi, bude mít v Jihočeském divadle českou premiéru v pátek 13. listopadu od 19 hodin.

Příběh plný svérázného irského humoru se odehrává v Mullingaru, což je skutečné město v centrální části Irska. Točí se kolem farmářů Anthonyho (René Šmotek) a Rosemary (Lenka Krčková). Ti žijí v sousedství se svými rodiči, Anthony s otcem Tonym (Jan Dvořák) a Rosemary s matkou Aiofe (Daniela Bambasová). Rosemary plachého Anthonyho tajně miluje, čehož si nikdy nevšiml. Navíc má Anthony drsného farmářského života po krk a jeho otec chce farmu přenechat svému synovci.

"Text klame tělem, vypadá na první pohled jako klasická love story ze současnosti. Děj samotný je spíš vedlejší. Kus je hodně náročný zejména na herce. Jednak za skoro dvě hodiny téměř neslezou z jeviště, ale zejména musí vytvořit silné charaktery. Na nic celá hra stojí. Mísí tesknotu i komiku a nesou kus opatrné naděje, které dnes rozhodně není nadbytek," popisuje režisér Radovan Lipus.

Lipus pro Jihočeské divadlo již v roce 2012 připravil hru Hostina dravců. Je mimo jiné podepsán pod úspěšnými cykly České televize Šumná města a Šumné stopy. Ke spolupráci si přizval scénografa Davida Baziku a kostýmní výtvarnici Evu Kotkovou, autorem hudby je Pavel Helebrand.

"S Hostinou dravců tuto hru spojuje zejména důraz na herecké výkony, pro mě silné téma a intenzivní lidské situace plné vášně. Mám rád texty, kde je co hrát, které obsahují vášně, jsou přímočaré bez zbytečných věcí okolo. Hostina ukazovala temné stránky, tahle hra objevuje v člověku spíš to pozitivní. Myslím, že divadlo se musí zabývat oběma póly duše," doplnil Lipus.

Nejvíc si režisér na inscenaci cenní, že ukazuje divákům trpělivost, vytrvalost a schopnost odpuštění, tedy vlastnosti, které lidé dnes příliš nemají. Podobně to vidí i představitelka hlavní ženské role Lenka Krčková, která hrála i v Hostině dravců.

"Při prvním čtení hry jsem měla pocit, že tu roli dostala jako dárek. Je to pro mě nádherná práce. Přítel mi dokonce řekl, že mě autor musel znát. Rosemary je plná naděje, díky níž dokáže dlouho čekat na příležitost. Její životní filozofie jí dodává ohromnou sílu," přibližuje Krčková.

Autor hry John Patrick Shanley je američan irského původu. Je nositelem Pulitzerovy ceny, Oscara i ceny Tony. Vyrůstal v Bronxu mezi dělníky, kde se odehrává jeho první film Pět nároží, za nějž spolu s herci Jodie Foster a Johnem Torturro získali Independent Spirit Award.
V mládí byl vyloučen z katolické školy, studoval New York University, odkud odešel, aby se dal k americkému námořnictvu. Poté se začal profesionálně věnovat psaní, které jej přitahovalo od dětství, kdy vítězil v literárních soutěžích. Za romantickou komedii Pod vlivem úplňku získal Oskara, stejně jako herečky Cher a Olympia Dukakis. V roce 2005 za hru Pochyby (téma zneužívání dětí v církevní škole), získal Pulitzerovu cenu, Drama Desk Award a Tony Award. Ve Walter Kerr Theatre na Broadway měla 525 repríz.

Představení se hraje s přestávkou, čistého času trvá téměř dvě hodiny. Nejbližší reprízy budou 16. a 26. listopadu, 3. a 9. prosince, vždy od 19 hodin v budově Jihočeského divadla. Vstupenky v cenách od 90 korun si můžete rezervovat na www.jihoceskedivadlo.cz  


Fotografie


Autor: Ondřej Brynych

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


Terapie tvorbou

Ostatní / workshop
Dům kultury Milevsko
30.11.2023 od 17:30 hod.

 

Karel Vepřek

Hudba / koncert / folk
Městská knihovna
30.11.2023 od 18:00 hod.

 

Ztratit se v lese

Ostatní / setkání / beseda
Divadlo Oskara Nedbala
30.11.2023 od 19:00 hod.

 

Pecha Kucha Night - 27.

Ostatní / setkání
F.A. Gerstnera 2, eon
30.11.2023 od 19:30 hod.