PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Volání Kukačky od Rowlingové připomíná Agathu Christie, jen kvalitou nestačí

Volání Kukačky od Rowlingové připomíná Agathu Christie, jen kvalitou nestačí

Neděle, 08.11.2015 / recenze

 

Volání kukačky je první z řady detektivních románů se soukromým detektivem Cormoranem Strikem napsaných J. K. Rowlingovou pod pseudonymem Robert Galbraith. Jedná se spíše o oddychovou četbu na dovolenou, nicméně Rowlingová znovu dokázala, že umí vystavět zajímavý příběh, který člověku nedovolí jít spát, dokud nedočte ještě aspoň jednu kapitolu.

Hlavním hrdinou je soukromý detektiv Cormoran Strike, jehož navštíví bratr slavné topmodelky Luly Landryové, která vypadla z balkonu svého bytu. Přestože policie její případ uzavřela jako sebevraždu, Lulin bratr John Bristow požádá Strika, aby případ znovu otevřel a potvrdil jeho podezření z vraždy. Postupem času Strike odkrývá různá tajemství Luliny rodiny a vtahuje čtenáře do děje zvláštními zvraty v pohledu na jednotlivé postavy. Tím udržuje čtenáře v napětí a vede ho k tomu, že téměř do konce podezírá všechny a zároveň nikoho. Závěrečné rozuzlení může být pro mnohé šokující nebo přinejmenším překvapivé. Pro někoho však může být docela iritující, že autorka nedovolí čtenáři, aby záhadu odkrýval postupně sám. Předloží mu celou pointu na několika závěrečných stránkách, během jejichž čtení může jen kroutit hlavou nad tím, jakým zázračným způsobem Cormoran případ vyřešil.

Naštěstí díky skvělému vyprávěčskému talentu Rowlingové jsem se ani na chvilku nenudila. Přesto si myslím, že by místy zdlouhavému příběhu neuškodilo citlivé proškrtání. Postavy jsou dobře vykresleny, jsou lidské, uvěřitelné, i když celkem jasně rozděleny na ty hodné a zlé, ale od tohoto typu oddychové detektivky ani nelze očekávat hlubší studii jednotlivých charakterů. Děj je zasazen do prostředí londýnské smetánky, kterou autorka nevykresluje právě lichotivě a mnohé postavy z uměleckého světa často působí komicky, afektovaně, až nepřirozeně. Milovníci Londýna ocení přímé odkazy na reálná místa, což čtenáři umožní se projít spolu s Cormoranem Strikem ulicemi krásné metropole. Čtení románu se tak stává přitažlivější.

Marlowovský typ hrdiny je čtenáři sympatický a jeho postava určitě přiměje řadu lidí k tomu, aby knihám o Cormoranu Strikovi zůstali věrní. Zároveň oceňuji, že v knize neteče krev proudem, nehemží se to v ní vulgarismy a nejmodernějšími technickými vymoženostmi. Román spíše připomíná detektivku ve stylu klasické Agathy Christie, jejíž kvality však bohužel nedosahuje. Já osobně nebudu netrpělivě vyhlížet další román z této série, ale pokud na něj narazím, ráda si ho někdy přečtu.

hodnocení 75%


Autor: Iva Nezbedová


Téma: Literatura

Veselské slavnosti 2017, hodně kultury

V pátek a sobotu,  23. a 24. června, se ve Veselí nad Lužnicí konají Veselské slavnosti 2017. V pátek se návštěvníci mohou těšit na Taneční orchestr ZUŠ, Kantoři, Mirai, Lucie revival, Wohryzek band, Kocouři.  V sobotu na dechovou hudbu Sedmikráska, Humpolecký Dixieland, Albertíkovu báječnou show, Annu Julii Slováčková s kapelou, Peter Nagyho s kapelou Indigo, Circus Brothers, Wild Sticks, Krýgl Boys, Mary Long, Sarah či Garant.  Dále pak na soutěže, jako je jízda z kopce na čemkoliv, netradiční plavidla, soutěž O nejlepší guláš, soutěže s kulinářskou tematikou. Další program pak čítá šermířské ležení Veselských bojovníků, ukázky historického tance a šermu, horolezeckou stěnu a bumber ball Pepsi, boxerský ring s ukázkami a možností vyzkoušet boxerský sport, exkurze do terária a minipivovaru SOŠEP, ohňostroj. (dap)

Kozina Fest potřetí na hradě

 V pátek 23. června se od 19 hodin otřese Kozí Hrádek v Sezimově Ústí hardcorovou i punkovou hudbou. Potřetí budou na Kozina Festu u zříceniny hradu kázat kapely jako punkrockoví Thrashurf ze Znojma, punkrockoví Don Key, alternativně folkrocková Jiná místa, rockmetaloví Nephila, sklooveroví Kullt Sklla a hardcoroví My Hard Lesson. Vstupné na akci, kterou pořádá Soundpolis crew, je 120 korun. (dap)

Související články

 

 
Kultura dnes


Dobré ráno, rodino!

Divadlo / komedie / komedie
Čekanice - Restaurace na Vyhlídce
23.06.2017 od 19:00 hod.

 

From basement vol.8 w/ Dj Kato (Prago Union)

Hudba / dj / hip-hop, rap
Café Bar MP7
23.06.2017 od 21:00 hod.

 

Veselské slavnosti 2017

Festival / slavnosti
Náměstí T. G. Masaryka
23.06.2017 - 24.06.2017 od 15:15 hod.
vícedenní akce

 

Benátský ples noci svatojánské s Cheironem

Ostatní / benefiční ples / vážná hudba / módní přehlídka / projížďky na lodičkách
Společenský dům Střelnice, Tábor
23.06.2017 od 19:00 hod.