PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


MFSF 2015: V Písku se vyšetřovala vražda

MFSF 2015: V Písku se vyšetřovala vražda

Neděle, 18.10.2015 / fotoreport + článek

 

Páteční večer 17. října se písecké kino Portyč naplnilo davem lidí různých národností. Všichni přišli, aby slavnostně zahájili 15. ročník Mezinárodního festivalu studentských filmů. Mimo jiné během večera účastníci vzdali poctu zesnulému Miroslavu Ondříčkovi a byla rozluštěna záhadná vražda z festivalové upoutávky. První festivalové filmy se však v Písku promítaly už ráno před zahájením.

Během prvního dne Mezinárodního festivalu studentských filmů v Písku se promítaly první dva bloky soutěžních filmů a co je hlavní, večer proběhlo slavnostní zahájení. Večerního programu se chopil režisér Roman Blumenfeld. Vychází ze dvou upoutávek na festival, jedné detektivní, druhé o oslavě patnáctileté dívky. Celý večer tak průběžně sledujeme televizní přenos ČT, jež přináší nové zprávy o vraždě, na který se dívají i oslavenci z jubilejní upoutávky. Samotné vyšetřování však probíhá přímo v sále. Hned jak moderátorka zahájí festival, ceremoniál narušuje detektiv Vražda, aby se ujal výslechu. Jakmile se dostane ke slovu opět moderátorka, představuje ceny, o něž se letos soutěží a také porotce, kteří rozhodnou o jejich udělení.

Brzy se ale hraje na vážnější notu. Slovo si berou studenti Filmové Akademie Miroslava Ondříčka, aby uctili památku patrona své univerzity. Na jejich požádání vstává celý sál a drží minutu ticha. Na počest posléze zahrála i skupina Corpus Quartet.

Následně je na pódium pozvána ředitelka festivalu Vladana Terčová a místostarosta Písku Jiří Hořánek. Ten si při poděkování ze strany města neodpustil odkaz na festivalovou znělku: „Podle mého kalendáře je dnes Světový den chleba. Bohužel zde budou pekaři asi zklamaní, protože tady V písku žereme filmy.

Do hlavní soutěže se letos přihlásilo 326 filmů z 52 zemí světa. Vedle ní však poprvé probíhala i soutěž pro mladé filmaře ze středních škol. Ocenění vítězi bylo předáno už během zahájení. Soutěž vyhrála Nikola Libendová, dívka z ostravské Střední školy služeb a podnikání. Cenu obdržela z rukou známého kameramana a režiséra F. A. Brabce.

Vzápětí se do sálu přiřítil pomocník detektiva Vraždy. Přinesl nový důkaz k případu vraždy v píseckých ulicích. V důkazním videu mohli všichni vidět, že v celé kauze významně figuruje i pan Brabec. Ve videu je on a student z FAMO, kterému dlouze spílá, protože odevzdal povinnou práci pozdě a navíc odbytou. Právě tento student je vrahem letošního festivalu. Vzal si příliš k srdci rady kameramana Brabce a vraždu spáchal, aby ji mohl zakomponovat do svého filmu, jehož součástí jsou nakonec sami festivaloví diváci i pan Brabec.

Po odhalení vraha se obecenstvo pomalu odebralo na připravený raut za občerstvením. Koho nezmohlo páteční deštivé počasí, mohl se vydat ještě do kavárny u Vavřiny nebo do Pí Local clubu, kde se konal doprovodný program. V klubu od deseti večer hrál Ondřeje Ruml s kapelou. Zpěvák známý mimo jiné z televizní soutěže X-factor, svým tvůrčím způsobem zazpíval písně takových klasiků jako je Jaroslav Ježek, Jiří Voskovec, nebo Jan Werich. Po převážně jazzové nebo swingově hudbě nastoupila o půlnoci kapela s podivným názvem Wattican Punk Ballet. Dvojice arménskýc sourozenců popisuje svou tvorbu jako něco na hranici psychedelického rocku, dance punku, freak popu a performance. Podle toho také vypadají jejich koncerty, které jsou zároveň představeními v pitoreskních kostýmech.

MFSF samozřejmě není primárně o ceremoniálech a hudbě, ale o filmech. Možná, že už v prvních dvou blocích označených písmeny A a B se představilo několik kandidátů na vítěze. Promítal se například mexický film Absence – smutný dokument o babičce z venkova, která žije v osamění a čeká na rodinnou návštěvu. Maďarští studenti přivezli hraný film s tématikou 2. světové války. Tři židovské sestry se skrývají v budapešťském bytě a pomalu propadají Paranoie. Nechybí ani animované filmy. Mezi nimi nadchnul například český film Ostrov – příběh dvou malých dětí hledajících cestu z přírody do civilizace může být alegorií na dospívání.

Ať už se vylepší počasí nebo ne, v kině i v klubu na tom příliš nezáleží. Podle výběru filmů i doprovodného programu to zatím vypadá to na další vydařený jubilejní filmový víkend v Písku.


Fotografie


Autor: Tomáš Erhart


Téma: MFSF Písek

SMUTÉNKA: Zemřela legenda filmové hudby, Ennio Morricone

 V 91 letech zemřel italský skladatel filmové hudby Ennio Morricone. Podle prvních informací se tak stalo po pádu na jedné římské klinice. Morricone je držitelem například čestné ceny Oscara za celoživotní dílo, Oscara za snímek Osm hrozných, tří Zlatých glóbů i tří Cen Grammy. Jeho dílo bylo nesmírně obsáhlé, složil hudbu k více než 500 filmům a seriálům. Mezi nestárnoucí melodie patří hudba k filmům a seriálům jako Tenkrát na Západě, Pro pár dolarů navíc, Hodný, zlý a ošklivý, Neúplatní, Rudá Sonja či Chobotnice. (dap)

Související články

 

 
Kultura dnes


Letní kino - Vlastníci

Kino / film / komedie
Dům kultury Milevsko - amfiteátr
07.07.2020 od 21:00 hod.