PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Svědkyni ohně jsem spolkla během chvilky

Svědkyni ohně jsem spolkla během chvilky

Úterý, 06.10.2015 / recenze

 

Stalo se vám někdy, že jste knížku doslova zhltali během pár dní? Mně tedy ano a mockrát. Naposledy jsem takhle doslova spolykala Svědkyni ohně – další díl ze série Případy komisaře Jonny Linny – od dosti profláklého severského spisovatele Larse Keplera. Vy jste už mohli na Kulturne.com číst  recenze na první a druhý díl (Hypotizér a Paganiniho smlouva), takže víte, že Hypnotizér se líbil a z Paganiniho smlouvy jsem byla poměrně zklamaná. 

Proto jsem do dalšího dílu této série přistupovala s jistým odstupem a možná i lehkou nedůvěrou, protože druhé zklamání od téhož autora bych už asi nedala. Ale… byla jsem opět vtažena do parádně vykresleného příběhu, který byl příjemnou a rozhodně vítanou změnou – alespoň po tom zklamání z Paganiniho smlouvy.

O napětí a akci ve Svědkyni ohně rozhodně není nouze a užijete si i pravého detektivního pátrání. A do jakého spletitého příběhu nás Lars Kepler vtáhne tentokrát?

Ocitáme ve Středisku speciální výchovné péče – je to v podstatě soukromá léčebna a klinika pro problémové dívky, které jsou často drogově závislé. Právě zde se stane podivná, brutální vražda. Obětí je jedna z místních slečen, mladičká Miranda. Ta je nalezena na izolačním pokoji, kam byla umístěna po rvačce s jinou z dívek. Miranda leží na posteli, ruce má položeny na očích a všude je tolik krve, že si to ani nedovedete představit.

Miranda není jedinou obětí, kterou té noci a na tom samém místě potkala smrt v podobě cizince v holínkách. Smrt si našla i místí vychovatelku Elizabet, která vraha na malinkatý okamžik spatřila. Jen Miranda a Elizabet tak vědí, kdo je jejich vrahem. Ale jak je známo, mrtví svoje svědectví už nikdy nevydají. Nebo snad ano?

Jak už jsme se v prvním díle této detektivní série přesvědčili, využívá často policie služeb jistých médií nebo lidí s hodně zvláštními schopnostmi, aby jim pomohli vypátrat vraha, nebo jakkoli napomohli vyšetřování hodně složitých, komplikovaných a náročných případů.
I ve Svědkyni ohně se s tímto setkáme, i když poněkud jinak než tomu bylo v Hypnotizérovi. Tentokrát se totiž tento zdroj ozve sám. Je jím Flora Hansenová, kterou údajně navštívil duch mrtvé dívky a velmi vehementně a urputně se dožaduje pozornosti a samozřejmě i vyřešení své vraždy. A tak se opět rozjíždí náročné, napínavé a intenzivní pátrání po vrahovi.

Svědkyně ohně jsem přečetla vyloženě jedním dechem, k čemuž opět přispěly i krátké kapitoly. Čtenáři tak stránky ubíhají pod rukama velmi hladce a vzhledem k tomu, jak moc dobře je příběh napsán a jak je propracován do nejmenších detailů a podrobností, se Svědkyně ohně čte vyloženě sama. Po Paganiniho smlouvě se opět ukázalo, že je Lars Kepler výborným vypravěčem a že dokáže vytvořit příběh, kdy je čtenář vyloženě nucen teoretizovat nad tím, kdo za všechny brutální vraždy vlastně může. Vše však může být zcela jinak. 

HODNOCENÍ: 98%

 


Fotografie


Autor: Wendy Šimotová


Téma: Literatura

Tanec v zrní v písecké Sladovně

V pátek 31. března se v písecké Sladovně koná prezentace unikátního projektu Tanec v zrní, který se v prostorách galerie konal na podzim 2022. Tanec v zrní tvořilo pět třídenních uměleckých rezidencí, v rámci kterých hledaly skupiny tanečníků, choreografů, dramaturgů a filmařů společnou řeč v šestnácti tunách zrní. Projekt dramaturgicky vedl scénograf Tomáš Žižka a ředitel Sladovny Adam Langer. "Každý workshop se konal za přítomnosti jiného filmaře nebo celého týmu filmařů. V návaznosti na rezidence vznikly krátké taneční filmy, jejichž oficiální premiéra proběhne v rámci tohoto setkání. Moc nás baví propojovat nejen děti a dospělé, ale i různá odvětví: tanec, divadlo, hudbu, výstavu, film a hrát si s odlišnými uměleckými prostředky, hledat společnou řeč," vysvětluje Adam Langer. Více info v události ZDE. (dap)
 

Související články

 

 
Kultura dnes


vynášení morany se soběslavským ráčkem

Ostatní / folklórní pořad
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
26.03.2023 od 14:00 hod.

 

Jeden svět v Táboře 2023

Kino / film / dokument / Festival dokumentárních filmů o lidských právech
Kino Svět, Don, Jednota, Sklep, Bejvák
26.03.2023 od 18:00 hod.

 

Pohádka - Vodnické vyprávění

Pro děti
Milevské kino
26.03.2023 od 15:00 hod.

 

jarní výstava 2023

Výstava / jarní výstava
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
26.03.2023 - 28.03.2023 od 13:00 hod.
vícedenní akce