PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Vlastimil Vácha z KB5: Není cíl udělat sto kliků, ale jeden dobrý

Vlastimil Vácha z KB5: Není cíl udělat sto kliků, ale jeden dobrý

Čtvrtek, 24.09.2015 / rozhovor

 

Před nedávnem se v České republice objevil nový trend v cvičení – silověpohybový trénink s takzvanými kettlebells. Je vhodný pro ženy k hubnutí? Pomůže lidem z kanceláře od bolesti zad či profesionálním sportovcům k lepší kondici? A jak takový trénink vůbec vypadá? Na to Kulturne.com odpověděl jihočeský trenér Vlastimil Vácha z KB5.


Vlasto, jak si se vůbec dostal ke cvičení s kettlebells, které není v ČR ještě příliš známé?
Asi před pěti lety jsem se v Táboře začal učit jihočínské bojové umění Practical Hung Kyun. Při výcviku bojového umění potřebuješ mimo jiné také pracovat na síle, potřebuješ silový trénink. No a šéfinstruktor Hung Kyun, Pavel Macek, v té době hledal možnosti, jak efektivně získat co nejlepší silové výsledky s co nejméně náčiním. Narazil na kettlebell a metodiku Pavla Tsatsoulina a shledal je jako perfektní pro náš trénink.

Proč se mu tak zalíbila?
Máš jednu pomůcku, kterou lze kamkoli přenést a která nabízí komplexní cvičení pro celé tělo, to znamená, že když děláš jeden cvik, posiluješ celé tělo najednou. Tím ušetříš spoustu času. A přesně to potřeboval Pavel Macek pro Practical Hung Kyun a začal to šířit mezi své žáky. A tak se to dostalo i ke mně. Postupem času Pavel Macek vybudoval samostatnou značku KB5, gymy, které se věnují pouze posilování a cvičení s kettlebell. No a já mám zde na starosti táborskou pobočku KB5. Je to pro lidi, jež chtějí udržovat své tělo v kondici a zdravé.

V čem je to jiné než klasická posilovna?
Ten nejvíce patrný rozdíl je v tom, že v posilovně máš spoustu strojů, my cvičíme jen s vlastním tělem a jednou koulí. Je to nejuniverzálnější nástroj k tréninku. Lze s ním dělat jak maximální, vytrvalostní, kardio cvičení, ale i věci na mobilitu a flexibilitu, pohyblivost těla. V klasickém fitnessu je hodně nástrojů, s nimiž procvičuješ jednotlivé partie. Jenže často se stává, že některé části těla posiluješ víc a ostatní jsou takřka zanedbané. Podle metodiky KB5 zde cvičíme opravdu v devadesáti procentech cviků celé tělo na jednou. Je to mnohem přirozenější, než když sedíš a jedeš s činkou jen bicepsy, záda nebo nohy. Výsledkem je, že ty lidé mají problém s jádrem těla a s propojením síly v celém těle. Mají sice silné ruce, ale když mají udělat komplexní cvik, dělá jim to značné problémy.
Je to jako, kdybys trénoval fotbalový mančaft po jednotlivých hráčích na oddělených hřištích. Jak by pak asi vypadal jejich společný zápas? Stejný je to se svaly. Každý ten sval by byl izolovaný, jenže oni spolu musejí umět pracovat. Tělo je provázané. Když budeš zvedat skříň, bicákem ji prostě neutáhneš, a při slabém jádru bude trpět například páteř.
Pro koho je cvičení vhodné, pro jakou skupinu lidí, a od kolika do kolika let je cvičení možné?

Na pohlaví a věku víceméně nezáleží. Cvičení je určené jak pro běžného člověka, tak pro vrcholové sportovce. Samozřejmě většina návštěvníků lekcí jsou běžní lidé z kanceláří. Tedy lidi, kteří většinu dne prosedí shrbení nad prací a přijdou zesláblí a s bolestmi zad. Když přijdou někam, kde se jim nebude nikdo věnovat a hned si naloží na strojích větší váhy, prohloubí tím většinou své problémy, své bolístky, disbalance a asymetrie. Ne každý pohyb je zdravý, což mnoho lidí odmítá.

Jak cvičení s takovým člověkem vypadá?
Věnujeme se mu od začátku. Nejprve pracujeme na správné pohyblivosti, až poté se postupně přidává závaží. Cvičí se s vlastní vahou, kettlebells a následně i s velkou činkou.
Běžný člověk prosezený v kanceláři dostane na trénincích systém, který je bezpečný, funguje, je efektivní a získá maximum benefitů za minimální čas. Metodika KB5, která vychází z metodiky StrongFirst, je prověřená zkušenostmi tisíců lidí a je ověřena i vědeckými výzkumy. Cvičit může obyčejný člověk i vrcholový sportovec a oba získají efektivní a zdravý trénink.

Lze tedy říct, že je cvičení s kettlebells i dobrá prevence…
Dnes se na fyziologické bolesti berou prášky nebo se chodí na masáže. Naše cvičení je především prerehabilitační, věříme, že silné a zdravé tělo je perfektní prevencí před bolestmi, zraněními a stárnutím. Ale je to nakonec i rehabilitační cvičení, protože některé problémy lze vyřešit tím, že prostě začneš správně cvičit. Pracujeme na základních pohybových dovednostech, které jsou pro zdravé tělo důležité – správně provedeném dřepu, mrtvém tahu, kliku, přítahu atd.

Kolik času zabere, než se zájemce-nováček dostane do nějaké slušné kondice? Jak často musí chodit trénovat?
Jednou týdně nestačí. Pro běžného člověka je minimem chodit dvakrát týdně. Už tehdy se dá získat velmi dobrý základ. Kdo to myslí, řekněme, vážněji a chce se dostat více dopředu, ideální je cvičit alespoň třikrát týdně. Pak jsou také plány na míru, čehož využívají profesionální sportovci – například náš jediný zápasník MMA v UFC Viktor Pešta. Cvičí v podstatě to samé co my, ale samozřejmě Pavel Macek mu trénink přizpůsobuje na míru, tak aby jeho silový a kondiční trénink vylepšil dovednosti, které v zápasech MMA potřebuje.

Měli by mít lidé už nějakou kondici před tím, než k tobě půjdou?
Nemusí. Často k nám chodí slabí lidé, kteří se však mohou za krátký čas dostat na dobrou pohybovou i silovou úroveň. Chodí k nám lidé i s bolestmi zad, se sníženou pohyblivostí a podobně, což lze u nás dobře řešit. Jsou ale samozřejmě některé závažné věci, které nedokážeme řešit, to už je věc lékařů či fyzioterapeutů.

Ženy asi bude zajímat hubnutí…
Hubnutí funguje. Cvičte správně a komplexně celé tělo a určitě se to projeví na vaší postavě. Tělo, které dobře funguje, dobře vypadá. Hodně žen má strach, aby silovým tréninkem nenabraly svaly, ale nemají se čeho bát. Kulturistky nabírají svaly, protože k tomu jedí výživové doplňky a jedou speciální tréninky na nárůst svalové hmoty. To zde v žádném případě není. Ženy získají přirozené svaly, které by měl každý člověk mít, aby byl zdravý a pohyblivý do co nejvyššího věku. Ženy by navíc měly chtít nějaké ty svaly, protože svaly dobře a efektivně spalují tuky.

Co si tedy vzít na první trénink?
Stačí tričko, sportovní kalhoty a pití. To je vše. Ani boty nepotřebujete, cvičení bez bot je zdravější. Když už boty, tak s tenkou podrážkou.

Kde vás zájemci najdou? Přihoďte nějaké praktické info.
Cvičíme na hotelu MAS v Sezimově Ústí II, kde máme vlastní vybavenou tělocvičnu. Je to asi 50 m od autobusové zastávky a před hotelem je parkoviště. Časy tréninků jsou na webových stránkách KB5.cz.
Články o KB5 vycházejí pravidelně na Kulturne.com a dokonce provozovatel a jednatel serveru, Petr Syrný, se do cvičení zapojil na vlastní kůži. Do redakce už nám přišly dotazy, zda nebudete cvičení rozšiřovat například do Českých Budějovic či Písku.

V tuto chvíli nevím o žádných připravovaných pobočkách KB5. Nyní však lidé z Jihočeského kraje mají možnost navštívit takové tříměsíční víkendové tréninky, kde se lidé naučí naprosté základy tak, aby si mohli pak sami cvičit doma. Budou si moct vše ozkoušet a uvidí, zda se jim to zamlouvá. Do budoucna by pak mohli dojíždět na návazné kurzy. Výhodou je, že tu „kouli“ právě mohou všude vozit s sebou, hodí ji do auta a jedou…

Co by jsi lidem ve cvičení doporučil?
Není jedno, co a jak cvičíte. Cvičení může být dobré, ale i špatné. Přemýšlejte nad tím. Najděte si kvalitního instruktora a metodiku, která bude mít hlavu a patu a bude respektovat přirozenost lidského těla. A necvičte s kettlebells podle Youtube, jenom si přivodíte zranění.
Pro nás v KB5 je důležitá kvalita cvičení, ne kvantita. Udělat sto kliků není cíl, cílem je udělat jeden dobrý, o to jde.


HISTORIE
Vlastimil Vácha je instruktorem táborské pobočky KB5 a vyučuje zde také čínské bojové umění Practical Hung Kyun. Šéfinstruktorem školy KB5 je Pavel Macek – StrongFirst Team Leader, certifikovaný instruktor cvičení s vlastní vahou (SFB), kettlebell (SFG1, SFG2) a velkou činkou (SFL), specialista funkčního pohybu (FMS).
Metodika školy KB5 je primárně založena na cvičebním systému mezinárodní organizace StrongFirst, kterou založil Pavel Tsatsouline.

Další informace

Odkaz na kurzy: www.kb5.cz
Oficiální FB profil: KB5
FB profil: KB5 Gym Tábor


Aktuální hodiny tréninků v Gym Tábor

Pondělí   18:00-20:00
Středa   18:00-20:00
Čtvrtek   20:00-21:00
Pátek   18:00-20:00
Neděle   20:00-21:00

Sledujte na webu téma Cvičím s KB5, kde vás Petr postupně provede svým tréninkem.


Fotografie


Autor: David Peltán


Související články

 

 
Kultura dnes


Jaro ve větvích

Pro děti / interaktivní výstava
Farská zahrada
18.04.2021 od 10:00 hod.