PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Trénink KB5: 2 cviky = 80 % úspěchu

Trénink KB5: 2 cviky = 80 % úspěchu

Středa, 16.09.2015 / článek

 

V předchozím tréninku jsem naplno začal cvičit „se zbraní proti slabosti“ – s kettlebell. Tento jednoduchý koncept se mi velice líbí. Postupně totiž vidím, že síla je opravdu primární fyzická vlastnost člověka. Člověku se vyvinuly svaly, prostě aby jeho tělo mohlo fungovat. Svaly nejsou na krásu, ale na práci.


Síla ovlivňuje náš život

Po pár trénincích v KB5 si stále více uvědomuji, že pokud budu slabý, mé tělo začne postupně chátrat. Vlastně mě přestane umožňovat to, co chci v životě dělat: jezdit na koncerty, štípat dříví, jezdit na kole, hrát si s dětmi, chodit po horách atd. Nechodím se na tréninky zničit, vyšťavit, vykýblovat hlavu, nahonit bicáky, tréninky v KB5 chápu jako lekce, kde se učím zacházet se svým tělem.

Chci zesílit, abych co nejdéle dělal to, co mám rád! (Petr Syrný)

Kettlebell je moje nová kamarádka, která si na nic nehraje – je nemilosrdná, upřímná, ale zároveň spravedlivá. Její tvar je tak jednoduchý a přirozený, že vlastně nedokážu pochopit, že ji poznávám až nyní. Hrozně si nadávám, že jsem nezačal dřív.


Ať už je otázka jakákoliv, odpověď zní: Get-Up a Swing

V curriculu KB5 jsou zásadní dva cviky s kettlebell: Turkish Get Up a Swing. Vlastimil Vácha, instruktor táborské KB5, říká: „Budeš se divit, ale pokud by si celý život cvičil pouze Get-Up a Swing, bude to pro běžného člověka naprosto dostačující. Nic jinýho v podstatě nepotřebuješ. Proč dělat hodně věcí, když můžeš dělat pár věcí precizně a bezpečně se stejným výsledkem?“

Zajímal jsem se podrobněji o tyto dva cviky na webu kb5.cz. Jedná se o tak komplexní cviky, že je ve své přípravě často využívají i vrcholoví sportovci. Jejich benefity a efektivitu několikrát prokázaly odborné vědecké studie.


KB5 Weakend

Chceš si jen zkusit cvičit dle metodiky KB5? Nebo prostě nemáš čas chodit na pravidelné tréninky?
12 nedělních večerů s semiprivátní výukou. Začínáme 20.09.2015 18-19:30 – přihlaš se ZDE!


Proč Turkish Get Up?

Turkish Get-Up (zkráceně TGU) je podle Vlastimila Váchy základ. Ale základ, který pojme prakticky 80 procent toho, co člověk potřebuje pro svou maximální sílu. Kettlebell TGU rozvíjí sílu a stabilitu „jádra“, zároveň pracuje na mobilitě kyčlí a hrudní páteře, dorovnává levo-pravou symetrii, učí koordinovat sílu celého těla od chodidel až do konečků prstů. TGU je zkrátka komplexním screeningem pohybu jako takového a je nejlepší přípravou na případné další kettlebell cviky.„Když se pozorně díváš na člověka, který dělá TGU, uvědomíš si, že je to vlastně zkrácený pohybový vývoj od novorozeněte. Začíná se z klubíčka na zemi a jednotlivými pohyby přes sed se dostáváš až ke stoji a pak se opět vracíš do původní polohy v lehu. Čím déle to děláš, tím víc si uvědomuješ, jak je to přirozené.“

V tu chvíli jsem si uvědomil, o jak geniální cvik se jedná i pro starší generaci. Většina starších lidí (a nakonec i mých vrstevníků) má problémy vstát ze země, natož se závažím! Na tuto schopnost postupem věku úplně zapomínáme. A navíc se domníváme, že to ke stárnutí patří. Řekl jsem to Vlastovi a on jen dodal: „Opak je pravdou. Není to primárně o stáří, ale o tom, s jakou sílou do stáří vstupuješ. Buď je tělo slabé, nebo silné.“

Na TGU již pracuji a postupně vylaďuji jednotlivé pohyby. Zde můžete vidět video z mého tréninku:
Proč Kettlebell Swing?


Swing je dle slov Vlastimila oproti TGU druhou stranou téže mince. Perfektně se doplňují. Zatímco TGU je cvik, který nám primárně poskytuje maximální sílu a mobilitu, Swing nám do tréninku přináší sílu výbušnou a intenzivní kondiční a kardio aspekt. Jeho vlastnosti se velice dobře přenáší do většiny sportů – atletiky, bojových sportů, míčových her atd.

A jak jsem se dále dočetl na stránkách kb5.cz, některé jednotky americké armády dnes používají kettlebell swing a další výbušné cviky s kettlebells na místech s omezeným prostorem místo běhání, např. na svých válečných lodích. To samé platí o ruské armádě.

Swing
Vlasta cvičí SWING

Vlasta mi předvedl Swing. Vypadalo to jednoduše, ale při prvním vyzkoušení to tak jednoduché nebylo. Jak je u metodiky KB5 zvykem, opět rozdělujeme Swing do několika fází. V mezičase mi Vlasta říká: „Dalším aspektem swingu je jeho úžasná rehabilitační vlastnost. Například bude řešit tvoje bolesti zad a bederní páteře. Fixuje tzv. „hýžďovou amnézii“ našeho sedavého života. Problémy se zády často vymizí již po několika trénincích se swingem.“


Mé tělo stávkuje

Abych se ale dostal k výše uvedeným cvikům a začal čerpat jejich benefity, musím stále pracovat na své mobilitě, flexibilitě a zmírnit dysbalance těla. Zkrátka seděl jsem příliš dlouho, příliš mnoho let před monitorem. Mé tělo mi jasně říká, že můj dosavadní životní styl nebyl dobrý. Je mi jen 31 let, ale už teď jsem na tom dost špatně (ale stále se díky tréninkům KB5 zlepšuji).


Práce na mobilitě, flexibilitě nekončí

Soubor cviků pro obnovení správného pohybu a síly, resety – to je pro mě každodenní chléb. Vždy jsem mile překvapen, když Vlasta na tréninku přichází s novými cviky nebo úpravami a variacemi již probraných. Dokážu si sám zvolit variantu cviku, která mi nejvíce vyhovuje a sedne.


Hodnocení

Nechci se stále opakovat, ale po každé lekci se cítím lépe. S cviky, které jsem zpočátku nezvládal ani bez zátěže, dnes nemám větší problém. Stále zlepšuji techniku provedení a jsem si jistější. Ačkoliv mě trochu překvapil průběh drilů a zkoušení Kettlebell Swingu, jsem namotivován na další kroky a progress. Mým cílem je ze svého těla udělat dobrého parťáka.


Začít s námi cvičit můžete kdykoliv během celého roku.
Přijďte na zkušební hodinu do gym KB5 Tábor!Další informace

Odkaz na kurzy: www.kb5.cz
Oficiální FB profil: KB5
FB profil: KB5 Gym Tábor

Videoukázky

Resety
Strečink
Lezení
Páka a svatozář
Deadlift
Hardstyle plank

Aktuální hodiny tréninků v Gym Tábor

Pondělí   18:00-20:00
Středa   18:00-20:00
Čtvrtek   20:00-21:00
Pátek   18:00-20:00
Neděle   20:00-21:00

Sledujte na webu téma Cvičím s KB5, kde vás postupně provedu mým tréninkem.


Fotografie


Autor: - inz -, Petr Syrný


Související články

 

 
Kultura dnes


Jaro ve větvích

Pro děti / interaktivní výstava
Farská zahrada
18.04.2021 od 10:00 hod.