PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Postavy v Hypnotizérovi od Larse Keplera ožívají na každé stránce. Spát nebudete

Postavy v Hypnotizérovi od Larse Keplera ožívají na každé stránce. Spát nebudete

Sobota, 18.07.2015 / článek

 

 Se severskými kriminálními příběhy se v poslední době doslova roztrhl pytel. Máme tu Jussiho Adlera Olsena, který se mě osobně moc nelíbí, parádního Jo Nesba a v neposlední řadě také naprosto fantastického Larse Keplera, který je dle mého nejlepší ze všech. Nejen, že je mistrem svého řemesla, – hlavně v tom, jak nastavit báječnou atmosféru – ale ještě navíc je fantastickým vypravěčem.

Jeho postavy doslova ožívají na každé stránce, kterou právě čtete. Jsou zcela hmatatelné a skutečné a to se ne každému spisovateli podaří. U Keplera, jako u jednoho z mála spisovatelů jsem měla pocit, jako bych jeho postavy znala už léta a to je věc, kterou na jeho knížkách hrozně moc oceňuji.

V průběhu léta se budeme setkávat při recenzích právě na knihy Larse Keplera a postupně si tak představme všechny jeho knihy, které v tuzemsku doposud vyšly. Tou poslední je Stalker, o kterém jistě mnozí z vás už slyšeli. Tou úplně první je ovšem Hypnotizér, který nás zavede do pochmurného Švédska. Setkáme se tu s hlavním protagonistou celé Keplerovské série detektivem Joonou Linnou, kterého si okamžitě zamilujte – on je to totiž děsně sympatický chlápek.

Je třeba dodat, že každá kniha je jeden samostatný příběh. Jeden samostatný detektivní případ. Všechny pak spojuje právě postava Joony, takže během četby samozřejmě sledujeme i jeho soukromí a osobní život – proto je dobré číst knížky tak, jak vyšly popořadě, aby vám nic neuteklo.

A teď zpátky k našemu Hypnotizérovi. Jak už je asi patrné ze samotného názvu, objeví se tu postava jakéhosi hypnotizéra, který se svému řemeslu už mnoho let z naprosto pochopitelných důvodů nevěnuje. Teď je však povolán zpět do práce a to právě samotným Joonou. Ten potřebuje jeho pomoc a to akutně, protože jen na něm teď závisí, kdo bude žít a kdo zemře. Je nutné dostat svědectví malého a smrtelně zraněného chlapce, jehož rodinu vyvraždil jakýsi maniak. Jen malý Josef ví, kdo byl útočníkem. A jen Erik, náš hypnotizér, z něj tuto informaci může dostat. A času není mnoho.

Hypnotizér je vynikající detektivka a Lars Kepler bezkonkurenčně nejlepším autorem severské krimi. Za tu dobu, co u nás vycházejí, jsem jich přečetla vážně hodně a Kepler se mi líbil nejvíc. Na toho prostě nedám dopustit. A Hypnotizér, tedy jeho prvotina, rozhodně stojí za přečtení a bez debat i za koupi, protože se stane skvostem vaší knihovničky. A pokud máte rádi detektivky, takové ty pořádné, děsivé a drsné, pak je Lars Kepler, přesně autorem pro vás. Málokdo dokáže vystihnout celkovou a děsivou, i když občas trošku moc příšernou atmosféru místa činu ani naprosto lidské a důvěryhodné postavy jako on. Takže pokud váháte, jestli si od něj něco přečíst nebo ne, tak do toho každopádně jděte. Vyplatí se to, i když slabší povahy budou mít možná problémy se spánkem. Ale to je myslím si malá daň za opravdu fantastický čtenářský zážitek.

100%


Autor: Wendy Šimotová


Téma: Literatura

Související články

 

 
Kultura dnes


Pavel Petrman / Co všechno ví Google?

Ostatní / setkání / beseda
Jednota
22.01.2020 od 18:00 hod.

 

Civilizace

Divadlo / komedie / Komedie
Divadlo Univerzita Tábor, Vančurova 2904, Tábor 390 01
22.01.2020 od 19:00 hod.