PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Mrtvá šelma je stoprocentní detektivka

Mrtvá šelma je stoprocentní detektivka

Neděle, 24.05.2015 / recenze

 

Ačkoli jsem se letos zařekla, že si žádnou detektivku nepřečtu – od loňska jsem jich přečetla tolik, že jsem jimi byla docela přehlcená a nějak mě přestávaly bavit – ukázalo se, že přeci jen dojde k malému porušení tohohle novoročního předsevzetí. Na pultech knihkupectví se totiž objevila Mrtvá šelma od spisovatelské dvojice Jiří Walker Procházka a Klára Smolíková. A téhle knížce prostě nešlo odolat. 

Oba autory dobře znám, ale nikdy by mě nenapadlo, že zrovna oni dva napíšou společně něco takového. Klára Smolíková je spíš expert na dětské knížky a komiksy a Jiří Walker Procházka je zas hororista a sci-fista, co se nedávno vrhnul na vydávání audioknížek. Jeden se nestačí divit, co všechno je možný vytvořit, když se tihle dva dají dohromady.

Jakožto táborský občan a husita tělem i duší jsem si tuhle detektivku, která se neodehrává nikde jinde než v mém milovaném městě, nehorázně užila. Bylo zábavné sledovat jednotlivé postavy a jejich charaktery, když víte, že prakticky všechny byly inspirovány skutečnými osobami a byly změněny právě jen ty charaktery, aby to tak nějak celkově všechno zapadalo do konceptu knížky samotný. U toho jsem se vážně bavila. A uznejte, že honit vraha v uličkách a na místech, které moc dobře znáte, protože se tam vyskytujete skoro víc než doma je sice poněkud znepokojivé, protože vás to nutí být neustále ve střehu, ale na druhou stranu je to naprosto boží - i když si myslím, že do podzemí mě delší dobu nikdo nedostane.

V první řadě je třeba říci, že Mrtvá šelma je první ze série detektivek, které spadají pod souhrnný název Souřadnice zločinu. Takže pokud si hlavní postavy zamilujete, což se nejspíše stane, můžete se těšit na to, že se s nimi zase brzo setkáte. Tak a teď k těm postavám. Hlavní jsou celkem dvě a nikoho úplně nepřekvapí, že vytvoří docela pěkný pár - kromě detektivní části knihy tak můžeme sledovat i část vyloženě osobních vztahů těch dvou, tedy muzejní kurátorky Bereniky Weissové a bývalého policisty a drsňáka Roberta Štolby. Ti se společně a na vlastní pěst vydávají po stopách vraha, který poměrně brutálním způsobem zavraždil oblíbeného pana profesora Kalandru - experta na muzejní sbírky a Bereničina dobrého přítele.

Vraždu vyšetřuje pochopitelně i policie, ale Berenika s Robertem mají svoje vlastní neotřelé metody, které je občas zavedou do docela velkých problémů - a půjde i o život, to si buďte jisti. Ve finále, ale mají víc úspěchů než policajti, kteří se akorát topí v papírech, hlášeních a výpovědích a do pořádné akce se nějak výrazně nehrnou. No a kdo je vlastně vrah? Tak to se nechte překvapit. 

Hodnotím: 100%

Foto: Facebook Jiří W. Procházka


Autor: Wendy Šimotová


Téma: Literatura

Související články

 

 
Kultura dnes


Kvarteto města Brna - Slavné kvartetní přídavky

Hudba / koncert / klasická hudba
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - malý sál
20.03.2018 od 19:00 hod.

 

iShorts - pásmo studentských filmů nominovaných na českého lva

Kino / film / pásmo krátkých filmů
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
20.03.2018 od 19:00 hod.

 

Pubquiz ve Výčepu

Ostatní / pubquiz
Výčep, Žižkovo náměstí 18
20.03.2018 od 19:00 hod.

 

Jeden svět Tábor 2018

Kino / film / dokument / filmový festival
Kino Svět / MP7
20.03.2018 od 17:00 hod.