PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Zlato pro Vatikán přivezl Tomáš Pitlík do Bechyně. Slavit bude Eukalyptickými vizemi

Zlato pro Vatikán přivezl Tomáš Pitlík do Bechyně. Slavit bude Eukalyptickými vizemi

Pátek, 29.03.2013 / článek

 

Bechyňský výtvarník a milovník motocyklů Tomáš Pitlík zahájí dnes, v pátek 29. března, od 18 hodin v táborském multikulturním prostoru Melong (ul. 9.května) výstavu svých prací s názvem Eukalyptické vize. Tomáš Pitlík se pravidelně zúčastňuje národního šampionátu staveb a přestaveb motocyklů Bohemian custom bike v Praze. Letos si domů přivezl zlatou plastiku za motocykl Vatikán Racer.

„Mám radost. Nějaká ocenění už za sebou mám, člověk si na ně zvykne, ale zároveň ví, že to není na pořád. Takže to bylo milé překvapení, zejména pak kvůli konkurenci, která letos byla silná,“ raduje se autor, který za sebou nechal dalších sedm tvůrců.

„Jako základ úprav jsem zvolil motocykl ČZ 250 z roku 1938, který upravil ve stylu závodních motocyklů z 30. let. Ke zvolení poněkud neobvyklého názvu mě inspirovaly hned dvě skutečnosti. Jednak fakt, že legendární motocykl ČZ Vatikán skutečně existoval, byl vyroben v bílé barvě se zlacenými doplňky, a dále pak, že část úprav probíhala v období bez úřadující hlavy katolické církve,“
vysvětluje Tomáš Pitlík, který chtěl tímto počinem symbolicky podpořit zvolení toho nejvhodnějšího kandidáta pro tuto významnou funkci.

Vítěz Tuzemáku


Výtvarník a milovník motocyklů se zúčastňuje výhradně v kategorii Tuzemák, tedy české a slovenské skupiny, v níž soutěží všechny druhy a typy motocyklů bez rozdílu počtu válců, objemu motoru a roku výroby, ovšem poháněné výhradně motory české výroby (Jawa, ČZ, Walter, Ogar, Eso, Laurin & Klement...) a jedinou výjimku tvoří stroje slovenské. Rozsah úprav v ní není nijak omezený, jen stroje musí být opět postavené či předělané v Čechách.

„Odborná porota hodnotí úroveň technického a designového zpracování motocyklů, které jsou jejich autory vytvořeny jako originály, v jediném exempláři. Zvláště v případě staveb celých strojů, kdy tvůrce použije pouze tovární motor a zbytek motocyklu včetně rámu, kol, příslušenství, vyrobí sám, se jedná o skutečná umělecká díla,“ popisuje Tomáš Pitlík svou oblíbenou a tradiční skupinu, v níž není žádným novicem. Už předloni v ní získal na stejné soutěži stříbro a umocnil ho zlatem na mezinárodní soutěži Big Lake Custum v moravských Pasohlávkách. Loni tuzemskou soutěž zpestřil plastikou a v Pasohlávkách byl druhý se předloňským modelem. Už teď se však připravuje na další ročník a chystá značné změny.

„Chci nedělat přestavbu, ale zkusit postavit celý stroj a hlavně se přihlásit do jiné kategorie. Chtěl bych se zúčastnit skupiny Old school nebo Freestyle. Návrhy a motory už nějaké mám, chybí mi tak jen čas a rozhodnout se. I tentokrát bych rád udělal nějakou plastiku na zpestření,“ uzavírá bechyňský umělec.

Současná expozice má název Eukalyptické vize. Jde o formu slovní hříčky, neobvyklé a zdánlivě nelogické slovní spojení, jímž Tomáš Pitlík naznačuje stěžejní témata vystavených obrazů. Prvním je ještě nedávno avizovaný konec civilizace, tedy určitá forma apokalypsy (některé z prací byly dokončovány právě v tomto období), a druhým tématem je poetická oslava přírody na opačné straně planety (odtud ekukalyptické).  Obrazy budou v Melongu vystaveny do 31. května.

Profil Tomáše Pitlíka:
Šestačtyřicetiletý rodák z Bechyně Tomáš Pitlík pracuje v tamní keramičce a motocyklům se věnuje od svých 13 let. Zároveň je výtvarníkem a je členem výtvarné skupiny MEN. Přestavby motocyklů považuje za regulérní druh umění. Doma má kolekci veteránů, dominují české motocykly a oblíbená Suzuki. Od roku 2007 se účastní soutěží přestaveb. 

Foto: Archiv Tomáše Pitlíka


Autor: David Peltán

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Liz Lochheadová – PERFECT DAYS

Divadlo / komedie
Městské divadlo Český Krumlov
24.02.2020 od 19:30 hod.

 

Mustangové na Těchorazu - Erich Pröll

Ostatní / setkání / Přednáška s promítáním
Kino
24.02.2020 od 18:00 hod.

 

Dokonalá svatba ~ Indigo Company |B|

Divadlo / komedie / Úspěšná situační komedie
Divadlo Fráni Šrámka
24.02.2020 od 19:00 hod.

 

Divadlo Járy Cimrmana - Záskok

Divadlo / komedie
Divadlo Oskara Nedbala
24.02.2020 od 19:00 hod.