PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Výstava obrazů s živou hudbou, projekcí a točeným pivem

Výstava obrazů s živou hudbou, projekcí a točeným pivem

Pátek, 03.05.2013 / pozvánka

 

Akci, která má minimálně všech pět P: hnedle 3x Petr, Platan a Protivín, by si neměl nechat ujít žádný milovník výtvarného umění, audiovizuálních hudebních projektů a protivínského piva. Vernisáž výstavy, kterou pořádá Volné sdružení umělců jižních Čech s podporou infocentra Protivín, se koná v sobotu 4. května od 16 hodin v Kaplance Protivín. O obsah expozice, hudbu i audiovizuální show se postará redaktor Kulturne.com Petr Hejna se synem a kolega Petr Šüč.

Všestranný muzikant, skladatel, textař, fotograf, kameraman, žurnalista aj. Petr Hejna starší (*1955), je absolventem (krom jiných maturitotvorných vzdělávacích ústavů) i Střední průmyslové školy grafické v Praze, kam ho zavál zájem o fotografii. Během dvou let v zeleném - služba vlasti to nebyla, neb je strávil za mrzký žold coby moderní pétépák u stavebního technického praporu (dříve pomocný technický prapor), se v beznaději dnů krom fotografování krajiny při nepovolených opuštění kasáren (a stejně tak mnoho recipročních výhod přinášejícího neschváleného ofocování pornografie) chopil i štětce. Tak vznikl i jeho první obraz nazvaný Radost.
Postavičky, křepčící v radostném opojení v kruhu, symbolizují devět měsíců, které z této nesmyslné ztráty života již měl za sebou. Nadále tyto figurky, přejaté i Petrem mladším, se staly poznávacím znamením, jakýmsi podpisem, jinak (ze skromné vědomosti si nemistrovství) oproti zvyklosti nesignovaných obrazů.

Jeho syn, taktéž Petr (*1988, povoláním invalidní důchodce), pak jde světem v mnohém ve šlépějích svého otce, a to jak v mnohačetnosti zájmů - od předmětné tvorby malířské a fotografické přes rozličné aktivity spojené s poznáváním přírody a vesmíru až  po spolupráci v hudebním tělese 2 Generations. Právě jejich hudební tvorba zpestří zahájení výstavy i chvíle s točeným protivínským pivem po oficiálním zahájení.

Další rozměr jejich hudbě dodává velkoplošná obrazová projekce, kterou Petr st. používal ve spojení s vlastní art rockovou hudbou již od počátku 70. let. Petr ml. je též aktivní literárně, z mnoha ocenění je například výherce soutěže „O cenu Danny Smiřického“, nebo nositel ocenění za všestranný talent „Zlatý oříšek 2000“.
Oba tito pražští rodáci před pár lety natrvalo emigrovali na jihočeskou usedlost v Třebkově u Písku, dříve toliko rekreační.

Petr Süč, kterému není cizí akryl, spray ani popisovač, je rodák z Českých Budějovic (*1976), a jako mnozí jiní se k malování intenzivně upnul po zlomových a bolestných osobních prožitcích, jako byl rozvod, úmrtí sestry, těžká havárie, dva týdny v komatu…

Malování je pro něj zdrojem síly v boji s depresemi, zátěží sužující dnes kdekoho, bez ohledu na to, zda si ji dotyčný dovede přiznat. Ale právě uvědomění si jí a nepřehlížení, je i mnohdy nelehká a okolím těžko chápaná cesta k jejímu zdolání.


Autor: i -