PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Viktorka ze Čtyřlístku vezme děti na cesty do nekonečného vesmíru, tygr pomáhá s ADHD

Viktorka ze Čtyřlístku vezme děti na cesty do nekonečného vesmíru, tygr pomáhá s ADHD

Pondělí, 15.12.2014 / článek

 

 Na děti se zaměřily dvě nové knihy, které na podzim vydali táborští autoři. Klára Procházková Smolíková a Honza Smolík rozdmýchávají knihou Viktorka a vesmírná dobrodružství dětskou fantazii, Kamila a Petr Kopsovi nabízí knihou Tygr dělá uáá uáá pochopení hyperaktivních dětí.

Klára Smolíková a Honza Smolík komiksovou knihu o Viktorce vydali u nakladatelství Portál na sklonku léta. Malou výzkumnici a žákyni galaktické školy tak vyslali na cestu nekonečným vesmírem na palubě kosmické lodi Lítavice. Spolu s pilotem Žabžou a navigátorem Flájem pak Viktorka zažívá různá dobrodružství.

"Viktorka se inspiruje sci-fi literaturou a filmem, ale tyhle impulzy – život v jiných koutech vesmíru, závody hvězdoletů, vzpoura robotů, planeta, která plní vaše přání - zpracovává na úrovni dětského vnímání. Apokalypsy nejsou tak hrozivé, dystopie tak mrazivé, vesmír se nehroutí a kosmonauti nepřicházejí o životy. Rozhodně si nemyslím, že jsme s Honzou vyčerpali všechny varianty příběhů. Samozřejmě se Viktorka lépe vymýšlela, když máte na každý námět měsíc či dva. Možnosti, kam může Viktorka s posádkou jsou totiž nekonečné. Stejně jako vesmír," říká autorka námětu Klára Procházková Smolíková.

U Viktorky nejde o klasickou knihu s prozaickými mi texty, příběhy nejprve vycházely v kultovním časopisu Čtyřlístek. „Je to souborné vydání devětatřiceti šestistránkových příběhů, které vycházely v komiksovém časopisu Čtyřlístek v letech 2004 až 2010, a ke kterým napsala náměty Klára, a já jsem je pak rozpracoval do komiksových scénářů a nakreslil,“ vysvětluje výtvarník Honza Smolík.

„V průběhu seriálu jsme hledali nakladatele, který by vydal knihu. Asi na pátý pokus jsme ho našli v Portálu, nakladatelství, které přitom komiksy nevydává,“ říká výtvarník a scénárista Honza Smolík. Věcí, proč Portál knihu vydal, bylo podle Smolíkových více. „Před deseti lety zde vydali naši první knížku Chyťte Bycha - dobrodružný příběh s úkoly a komiksovými ilustracemi - a pak ještě několik dalších knih. A také jsou teď ve vedení redakce a marketingu mladí lidé s chutí do nových projektů. Takže Viktorka dostala nejen "zelenou" ale i nadstandardní marketingovou podporu,“ míní autor ilustrací. Ke knize byla uspořádána interaktivní výstava, výtvarné dílny a besedy pro děti, přišla nominace do katalogu Nejlepší knihy dětem. „Ohlasy jsou zatím v recenzích a facebookových stránkách Viktorky, údaje o prodeji ale nemáme, ty budou první někdy v únoru,“ dodal Honza Smolík.

Publikace opět nenechá děti pasivní, kromě pobavení budou muset zapojit také mozkové závity a s každým příběhem se něco nového dozvědí. Brožovaná kniha Viktorka a vesmírná dobrodružství má 240 stran a stojí 314 korun.

Zkrocení tygra

Manželé Petr a Kamila Kopsovi z Tábora pokřtili svou první knihu na konci listopadu. Novinka má název Tygr dělá uáá uáá a podobně jako u předchozí knihy je hlavním hrdinou školák, šestiletý Jakub. Ten jako průvodce knihou postupně seznamuje čtenáře s tím, jak on jako dítě prožívá stav, kterému se říká syndrom ADHD, hyperaktivita. Je to vnitřní svět chlapce, který je sice před rodiči ukrytý, zároveň se ale výrazně projevuje navenek.

„Pracujeme s lidmi od tří let do důchodové věku, poslední dobou jsou ale naší hlavní skupinou právě ty tří a víceleté děti, u nichž se hodně řeší problémy s hyperaktivitou. Jezdí k nám lidí z celé republiky a zajímavé bylo, že u mnoha těchto dětí se ve vnitřním světě objevoval tygr,“ popisuje začátek psaní knihy Kamila Kopsová, která se zabývá životními mapami.

Děti popisují, že o tygrovi vědí, a také vědí, že ho nemají pod kontrolou. Mrzí je pak, že se kvůli tomu trápí rodiče. Kopsovi proto začali s tygrem, jako s archetypem pro hyperaktivitu, pracovat a vznikly z toho reálné příběhy i název knihy. Ta čtenářům ukazuje, že pokud problém odhalíme, zároveň objevíme i způsob, jak se s ním vypořádat. O ilustrace se postarala Tereza Horalová. „Je nevystudovaná kreslířka, jen ji to baví a my byli nadšení, když nám nakreslila tygra. Ač je to dospělá žena, je v ní dítě,“ podotýká Kamila Kopsová.

Vázaná kniha pro děti, rodiče i pedagogy, která vyšla u nakladatelství Albatros, má čtyřicet stran a pořídíte ji za zhruba 150 korun. Už nyní Kopsovým vydavatelství nabídlo pokračování, půjde o pracovní sešit s rozšířenými postupy.


Autor: David Peltán

Malá scéna láká na výstavy fotografií "čističky"

Budějovická kavárna na Malé scéně (DK Metropol) je místem, kde si můžete prohlédnout výstavu fotografického projektu Za hranici nevšedna, který má na svědomí trio fotografů Veronika Pilařová, Tomáš Bajer a Jindra Prokeš. Fotografie byly pořízeny převážně ve Staré čistírně odpadních vod v pražské Bubenči a divákovi přiblíží českou komunitu vyznavačů Steampunku. Výstava potrvá do 30. května a je přístupná vždy v časech otevírací doby kavárny. Více na www.bartfood.eu. (dap)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Žalman & SPOL. 2019

Hudba / koncert / folk
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - malý sál
19.03.2019 od 19:00 hod.

 

Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem 5. dubna 1909

Divadlo / divadelní představení
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
19.03.2019 od 19:09 hod.

 

Severní Korea očima Milana Bureše

Ostatní / setkání / Přednáška
Spektrum Sezimovo Ústí
19.03.2019 od 17:00 hod.

 

Jeden svět České Budějovice 2019

Kino / film / dokument / Dokument, festival, lidská práva
Český rozhlas České Budějovice
19.03.2019 - 22.03.2019 od 08:00 hod.
vícedenní akce