PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


V Sezimově Ústí vzniká největší stěna na lezení v kraji. Horolezci si tak plní dětský sen

V Sezimově Ústí vzniká největší stěna na lezení v kraji. Horolezci si tak plní dětský sen

Neděle, 27.07.2014 / fotoreport + článek

 

Několik nadšenců do lezení po kolmých stěnách si plní svůj sen. Ze zpustlého objektu bývalého kina Oko v Sezimově Ústí dělají centrum WallClub, kde si veřejně budete moct zahorolezit v teple a suchu.

„Seděli jsme na baru a ve tři ráno přišel nápad, že bychom si mohli postavit vlastní stěnu. Původně jsme chtěli jen místo na boulderové lezení – bez lana do menších výšek, prostor na stěnu s lanem zde moc nebyl. Nakonec však bude pěkná,“ říká jeden z iniciátorů Jiří Slabý.

Zhruba pět lezců proměňuje dva roky prostor bývalého kina ve stále populárnější indoorovou (vnitřní) volnočasovou aktivitu. Od města mají pronajatý prostor na deset let. Akci zaštiťuje občanské sdružení Šutrožrout, které ji i zainvestovalo.
„Kolik peněz to stojí, nevíme. Odhadem čtyři miliony. Plníme si dětské sny a budeme doufat, že se investice vrátí. Zpětně možná zkusíme žádat o dotace,“ podotkl Slabý. Práce na stěně si dělají lezci sami.

„Já se dokonce stavbou stěn zabývám už 18 let, ale toto je pro mě vrchol kariéry – dostat od investora zelenou a realizovat se,“ doplňuje zkušený lezec Vít Novák, který sedm provozoval stěnu na Základní škole Mikuláše z Husi v Táboře. Na její tradici a na tradici táborského lezectví, která trvá už přes 55 let, by rád navázal.

Příprava na návrat do přírody

Kromě stěn a nekuřácké kavárny tak budou pro návštěvníky připraveny kurzy a individuální tréninky. „Bude možné zapůjčit si i vybavení, takže zájemci mohou přijít z ulice a hned si zalézt. Chceme adepty připravit na lezení venku, protože je nyní trend spíš opačný. Lidé z přírody utíkají, chybí jim síla, strategické myšlení, soustředěnost,“ vysvětluje profesionální lezec Vít Novák a doporučuje venkovní terény jižních Čech, podle něj jsou na rekreační lezení vynikající. Jen Táborsko prý skýtá čtyři dobré lokality.

Šanci ve vznikajícím prostoru dostanou i děti. „Chystáme od začátku školního roku lezení pro děti. Lézt mohou od dva a půl roku, ideální je však věk kolem pěti let,“ míní Jiří Slabý.

Už nyní sice každý čtvrtek boulderovou stěnu testují zájemci, oficiálně otevřeno však bude až za zhruba týden. „Pořád otvíračku odkládáme. Měla už být loni v září, ale vždy nás něco zbrzdí. Většinou skvělé nápady. Něco zkazíme a pak to stále vylepšujeme. Nyní to už ale vypadá nadějně,“ říká s úsměvem Slabý.

Největší v jihočeském kraji

Výška stěny na horolezení s lanem je sedm metrů a bude na ní zhruba 80 lezeckých cest různé obtížnosti. Boulderová stěna má nejvyšší bod ve čtyřech metrech a nabízí zájemcům asi 90 cest.
„Na stěně s lanem bude moct v jednu chvíli lézt až čtyřicet lidí, na boulderové kolem 20, přesto se všichni pohodlně vejdou. Jedná se o největší boulderovou stěnu a pravděpodobně třetí největší klasickou stěnu v kraji,“ doplňují stavitelé. Ve stěnách z laťovky je přes 12 000 děr na úchyty a lezci zde najdou 300 metrů čtverečních ploch na každé z nich.

Otevřeno by mělo být denně od 10 do 23 hodin- Předpokládané vstupné je 100 korun.

Z historie objektu

Kulturní dům, dnes známý jako kino Oko, byl slavnostně otevřen 10. listopadu 1956. Slávy se dokonce zúčastnil předseda Národního shromáždění Zdeněk Fierlinger. Tamní čtenářsko ochotnický soubor Pokrok, který v Ústí působil od roku 1933, tak našel novou scénu. Ta mu nahradila tehdejší hostinec U Křivánků.
Zdeněk Fierlinger se neopomenul podepsat do pamětní knihy spolku Pokrok. K podpisu přidal i blahopřání: ,,Upřímně blahopřeji ke krásnému a zdařilému dílu, kterým je výstavba tohoto kulturního domu. Nechť se stane ohniskem nové socialistické kultury a socialistického vlastenectví.“

Nový kulturní dům zahájil provoz 11. listopadu 1956, a to premiérou lidové hry se zpěvy - Česká polka. V následující době pak bylo z prostor uděláno kino. Od poloviny roku 2003 už ale diváky Oko netěšilo. Ačkoli bylo spousty projektů a nápadů, kromě zkušeben pro kapely byl objekt v centru Paďous až dodnes bez širšího využití.


Fotografie


Autor: David Peltán