PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Unikátní kniha snoubící fotografii a poezii je na světě. Vytvořil ji Jan Škop z Esazlesa

Unikátní kniha snoubící fotografii a poezii je na světě. Vytvořil ji Jan Škop z Esazlesa

Středa, 18.06.2014 / tisková zpráva

 

Právě vychází publikace „0“, která kombinuje výtvarnou fotografii s přední českou poezií. Jejím autorem je mladý umělecký fotograf, absolvent FAMO v Písku a člen kapely Esazlesa Jan Škop, který v knize představuje to nejlepší ze své čtyřleté fotografické cesty. Fotografie jsou doplněny o básnická díla oceňovaných českých básníků, kteří je obohatily o své osobní reakce. Křtít se bude tento pátek 20. června na Náplavce [1].

Knižní debut Jana Škopa představuje dialog vizuálního umění s jazykovým světem [2]. Vizuální stránka se střetává s textovou v podobě básní předních současných mladých básníků jako je Jan Těsnohlídek, Janele z Liků, Jonáš Hájek, Petra Strá, Jana Orlová, Jaroslav Žváček, Milan Urza, Vratislav Maňák nebo Marta Veselá Jirousová. Většina autorů je narozena po roce 1980, včetně autora fotografií.

Básníci se nechali fotografiemi inspirovat a vést, a vytvořili tak textovou reakci na svůj osobní vizuální vjem. Jde o emotivní záznamy pocitů, které jsou vytvořené inscenovanou a výtvarnou fotografií. Na ní je zajímavé, že nejde jen o zmražení okamžiku. Kniha se tímto přístupem snaží vytvořit novou formu komplexního díla, kdy se překrývající umělecké formy navzájem doplňují, a vytvoří tak nové emotivní světy.

Fotoparát používám jako štětec, pomocí kterého na bíle plátno nanáším střípky výsledného obrazu. Nechci jen zaznamenávat svět kolem sebe, ale snažím se zobrazit své osobní niterné pocity a emoce, ukázat to, co nevidíme běžným okem. Každý divák je pak nucen ke zcela individuálnímu vnímání a interpretaci fotografií. Chci aby při zhlédnutí jedné mé fotografie tisíci lidmi, vzniklo tisíc fotografií,” shrnuje svůj postup a filozofii Jan Škop.

Křest knihy proběhne tento pátek v (A)void Café na pražské Náplavce, během večera bude probíhat autorské čtení básní a na závěr zahraje také živá kapela. Kmotry knihy se stali Matěj Chlupáček a Mike Samir, kteří nedávno vydali celovečerní film Hany, který se v některých momentech prolíná s tvorbou Jana Škopa [3].

Jan Škop (nar. 1990) je mladý umělec, který tvoří výtvarné a inscenované fotografie. Většinou se fotografií snaží zachytit emoce mezilidských vztahů, sexuality, deprese a další spíše nevyrovnané pocity. Fotky nejsou zmražením okamžiku, ale dopředu naplánovaným obrazem, který se snaží zobrazit pomoci formy fotografie určitý jinak nezachytitelný pocit.
Jde o protest proti normální fotografii. Většina fotografů jen zaznamenává realitu a nevytváří nic nového. V rovině podvědomí ale fotografie ještě nemá příliš prozkoumané území a proto je stále možné naházet nové a nové podněty k vyobrazení. Lidská fantazie nemá na rozdíl od reálného světa hmatatelné hranice. Fotoaparát není jen pomůcka pro zmražení reality, může to být i nástroj, který slouží jako prostředník pro zkoumání našeho podvědomí.

Autor má za sebou přes desítku autorských výstav a několik společných. Také vytvořil několik obalů hudebních desek nebo ilustrací knih. Jan Škop studoval pod vedením F.A Brabcem filmovou kameru na FAMO v Písku. V současné době se živí jako kameraman. Je také členem post-rockové kapely ESAZLESA, kde dělá VJing.
Obecně podporuje d.i.y. scénu, alternativní způsob života a snaží se bojovat proti dnešnímu systému vytvářející konzumní společnost.

Poznámky:

[1] Pozvánka na křest https://www.facebook.com/events/1381536025458139/
[2] Kniha nese název „0“, tedy stejné označení jako autorova první výstava, která proběhla v roce 2010. „0“ je jednotící prvek, značící nekonečnost lidské kreativity stejně jako nikdy nedostihnutelnou dokonalost, kterou lidé hledají.
[3] Kniha bude po křtu k dostání v kamenné prodejně Rekomando a lze jí také objednat přímo na autorovo stránkách www.janskop.cz.


Fotografie


Autor: i -