PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Unikátní hiphopová opera s prvky filmu noir The City bude mít premiéru v Budějovicích

Unikátní hiphopová opera s prvky filmu noir The City bude mít premiéru v Budějovicích

Pondělí, 24.02.2014 / fotoreport + článek

 

Dvanáctý ročník festivalu Malá inventura přiveze v úterý 25. února do DK Metropol unikátní projekt - izraelskou hiphopovou operu The City postavenou na filmu noir. V anglické verzi zazní ve světové premiéře. Start vystoupení je v 19.30 hodin.

"Je to detektivka postavená na filmu noir. Většina mladých lidí tento filmový žánr už nezná, proto jsme zvolili bližší formu hip hopu a rapu. Víc prozrazovat nebudu, přijďte na představení," říká řežisér Arik Eshet z Incubator theatre.
Nakonec však tvůrci něco málo do světa vypustili. Prozradili, že hiphopová opera The City nevznikala od stolu. Nejdřív byla hudba, s níž hiphopová formace z The Victor Jackson Show vystupovala v jednom z klubů.

"Kluci tam rapovali a u toho dělali takovou scénku, to mě inspirovalo," prozradil režisér a podotkl, že ačkoli má hiphopová opera do divadla přilákat mladé lidi, není jen pro mladší publikum. "Pro mladé je to super, vrátí je to k divadlu, kam chodí převážně starší publikum. Ale není to otázka věku, nýbrž dobrého divadla. Zatím se nám daří. Většinou starší lidé berou do divadla ty mladší, tentokrát to může být naopak!" dodal Arik Eshet.

Nejen hip hop

Jihočeští návštěvníci DK Metropol budou moci vidět operu poprvé v angličtině doplněnou o několik českých slov, která se tam během nynější několikadenní návštěvy skupiny stačila do textů dostat.

"Unikátní na celém projektu je, že všechny texty jsou zhudebněné. Hudba je prakticky nepřetržitá, proto to není muzikál, kde se zpívá jen občas, a proto jsme to nazvali operou. Nezazní ale jen rap, vlivy přichází také ze soulu, blues, r&b a vše má atmosféru filmu noir," vysvětluje Omer, autor hudby. Po návštěvě České republiky pak čeká operu turné po světě, následuje například Skotsko.  

„Rapová opera, celá odehraná v rýmech a jako jedna dlouhá píseň, kombinuje rap, hip hop a mluvené slovo s divadelními a básnickými texty. Opera je inspirovaná černošskou hudbou, filmem noir a detektivnímu filmy. Zápletka se odehrává okolo hrdiny jménem Joe, cynického a hořkého detektiva pracující ve zkorumpovaném a prohnilém městě. Jednoho večera, když se městem žene velká bouře, přichází do Joeovo kanceláře mladá žena a sdělí mu tajemné zmizení své sestry. Joe se rozhodne případem zabývat. Je to rozhodnutí, které by ho mohlo stát vlastní život,“ přibližuje Markéta Málková za budějovický kulturní prostor Kredance, který je místním spolupořadatelem Malé inventury.

 "Kultura má spojovat lidi různých kultůr a národností, proto jsem rád, že The City budou moci vidět lidé nejen u nás, ale také v Praze a regionech. Ještě jsem představení neviděl, ale podle znalců je to jedno z nejlepších současných představení v Izraeli. Proto jsme ho také podpořili," říká zástupce izraelské ambasády Shahar Shelef.

"Jako občanské sdružení Nová síť propojujeme promotéry z České republiky i světa, děláme pro ně různá setkání, aby se mohli vyměnit zkušenosti. Izraelská ambasáda nás kontaktovala pozvala do Tel Avivu. Viděli jsme 40 různých předstvení, ale The City jsme si oblíbili nejvíce, a tak ho nyní můžete vidět tak v Českých Budějovicích,"  dodala produkční festivalu Malá inventura Dagmar Kantorková. Vstupné na The City je 200, pro studenty 150 Kč.
Trailer: www.youtube.com/watch

Festival Malá Inventura nabízí to nejvýraznější na poli nového divadla za uplynulý rok. Pozornost je každým rokem zaměřena nejen na projekty vybrané z nominací domovských scén festivalu ale také na ojedinělý zahraniční program. Letos se publiku představí odvážné projekty, výrazná společenská témata, unikátní scénografie, vizuální a multimediální projekty.
Tradičně nechybí ani experimentální činohra a osvědčené umělecké skupiny i jednotlivci, kteří za sebou mají velmi úspěšný rok. A právě rozmanitost a multidisciplinarita je důvodem, proč se program každý rok vyprodá.
Více z programu Malé inventury: www.malainventura.cz/2014/


Fotografie


Autor: David Peltán, Veronika Brunová