PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Třeboň se rozloučila s Anifilmem aneb poslední den ve znamení mlhy

Třeboň se rozloučila s Anifilmem aneb poslední den ve znamení mlhy

Pátek, 11.05.2012 / fotoreport + článek

 

Ač svítilo slunce a teploměr ukazoval 20°C, tak Třeboň ovládla mlha. Alois Nebel vyhrál Mezinárodní soutěž celovečerních filmů pro dospělé a jeho promítání ukončilo celý festival. Závěrečný den se nesl v duchu vítězství. Návštěvníci měli možnost zhlédnout oceněné filmy nebo poslední pásmo retrospektivy Estonského animovaného filmu.

Ve starobylém třeboňském zámku ještě probíhala výstava plakátů k velmi úspěšným animovaným filmům. Studenti vysokých výtvarných škol zpracovali plakáty k filmům Vynález zkázy, Alois Nebel, Valčík s Bašírem, Potkali se u Kolína, Sen noci svatojánské a k dalším. Hned vedle výtvorů studentů visely také originální plakáty Karla Knechta, Jiřího trkny nebo Evy Švankmajerové.

Procházku zámeckým parkem lidem zpříjemnily ukázky filmových triků světové legendy Karla Zemana. Každý mohl vyšplhat po růži až na věž třeboňského zámku, prostřelit si břicho, nebo na vlastí oči vidět, jak vypadá zámek při povodni.

Ve foyer divadla J. K. Tyla byla k vidění putovní exhibice kreseb estonského animačního studia Eesti Joonisfilm. Výstava se zaměřovala na rozpracování postavy v jednotlivých záběrech pro vytovření iluze pohybu. Mohli jsme zde spatřit detailní nákresy tvůrců, jako jsou Rein Raamat, Priit Tender nebo Űlo Pikkov.

Festival v číslech

350 filmových profesionálů, 283 filmů a 19000 návštěvníků, (což je oproti loňsku nárůst o 2000 diváků). Taková čísla jasně hovoří ve prospěch Anifilmu. Navíc mnoho filmů zde mělo svou premiéru. Vzpomínalo se na Zdeňka Milera, promítaly se filmy Jiřího Brdečky. Bill Plimton vytvořil pásmo filmů, které ovlivnily jeho tvorbu a to speciálně jen a jen pro Anifilm.

Podstatná část festivalu byla věnována estonské tvorbě. Zúčastnil se také světoznámý Priit Pärn. Veliký ohlas získaly animované horory a dokumenty. Představili se také polští animátoři. Návštěvníci festivalu měli jedinečnou možnost zhlédnout několik dílů 3D seriálu Malý princ v předstihu. (Seriál, který bude příští rok vysílat ČT.)

Profíci z ciziny

Anifilm navštívili profesionálové z USA, Izraele, Estonska, Dánska, Francie, Kanady, Polska a dalších zemí. Zajímavým lákadlem také byl scénaristický workshop Priita Pärna.

Debata o budoucnosti českého animovaného filmu jistě přinesla mnohé pozoruhodné názory a snad přinutila zamyslet se nad problémem všechny zúčatněné, mezi kterými byl např. i ředitel ČT Petr Dvořák. Úspěch sklidila také část fesivalu nazvaná Game Day, zaměřená na animaci v herní tvorbě.

Sláva vítězům, čest poraženým!

CENA za nejlepší film v Česko-slovenské soutěži studentských filmů
Porota: producent Martin Vandas, slovenská režisérka Katarína Kerekešová, dánská producentka Sarita Christensen, estonská režisérka Olga Pärn a britský kreslíř a animátor, zabývající se animovanou groteskou Ant Blades

  • Cena za nejlepší film: Případ (Case), režie: Martin Živocký, škola: FMK UTB Zlín (ČR)
  • Zvláštní uznání: Mechanický dědeček (Mechanical Grandpa), režie: Jakub Kouřil, škola: FAMU (ČR)
CENA v mezinárodní soutěži krátkých filmů
Porota: producent Martin Vandas, slovenská režisérka Katarína Kerekešová, dánská producentka Sarita Christensen, estonská režisérka Olga Pärn a britský kreslíř a animátor, zabývající se animovanou groteskou Ant Blades
  • Cena za nejlepší film: Ach, Willy (Oh Willy …), režie: Emma de Swaef, Marc J. Roels, producent: Beast Animation, Polaris, Viviment Lundi, il Luster Films (Belgie, Holandsko, Francie)
  • Zvláštní uznání:  Poslední autobus (The Last Bus), režie: Martin Snopek, Ivana Laučíková, producent: feel me film (SR)
    Hemžení (Swarming), režie: Joni Männistö, producent: Turku Arts Academy (Finsko)
CENA za nejlepší celovečerní film pro dětského diváka
Porota: kanadský výtvarník, režisér a animátor Theodore Ushev, americká režisérka Emily Hubley a český scenárista a spisovatel Edgar Dutka
  • Cena za nejlepší film: Obraz (Painting), režie: Jean-François Laguionie, producent: Blue Spirit Animation, Be Films (Francie, Belgie)
  • Zvláštní uznání: Crulic – cesta na Onen svět (Crulic – the Path to Beyond / Droga na druga strone), režie: Anca Damian, producent: Aparte Film (Rumunsko, Polsko)
CENA za nejlepší celovečerní film pro dospělého diváka
Porota: kanadský výtvarník, režisér a animátor Theodore Ushev, americká režisérka Emily Hubley a český scenárista a spisovatel Edgar Dutka
  • Cena za nejlepší film: Alois Nebel, režie: Tomáš Luňák, producent: Negativ (ČR)


Fotografie


Autor: Peter Demeter, Anna Zrostlíková (Sem Tam)

Tanec v zrní v písecké Sladovně

V pátek 31. března se v písecké Sladovně koná prezentace unikátního projektu Tanec v zrní, který se v prostorách galerie konal na podzim 2022. Tanec v zrní tvořilo pět třídenních uměleckých rezidencí, v rámci kterých hledaly skupiny tanečníků, choreografů, dramaturgů a filmařů společnou řeč v šestnácti tunách zrní. Projekt dramaturgicky vedl scénograf Tomáš Žižka a ředitel Sladovny Adam Langer. "Každý workshop se konal za přítomnosti jiného filmaře nebo celého týmu filmařů. V návaznosti na rezidence vznikly krátké taneční filmy, jejichž oficiální premiéra proběhne v rámci tohoto setkání. Moc nás baví propojovat nejen děti a dospělé, ale i různá odvětví: tanec, divadlo, hudbu, výstavu, film a hrát si s odlišnými uměleckými prostředky, hledat společnou řeč," vysvětluje Adam Langer. Více info v události ZDE. (dap)
 

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Poznáváme a chráníme přírodu

Výstava / vernisáž
Spektrum Sezimovo Ústí
24.03.2023 od 17:00 hod.

 

Svišti v orchestřišti

Hudba / koncert / filmová hudba - rock - swing
Městská knihovna Tábor, Jiráskova 1775, 390 01 Tábor
24.03.2023 od 16:30 hod.

 

Jeden svět v Táboře 2023

Kino / film / dokument / Festival dokumentárních filmů o lidských právech
Kino Svět, Don, Jednota, Sklep, Bejvák
24.03.2023 - 26.03.2023 od 18:00 hod.
vícedenní akce

 

PRECEDENS

Hudba / koncert / Rock
mcJORDÁN, Budějovická 14, Tábor
24.03.2023 od 20:00 hod.