PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Táborský klub Envy pomáhá gorilám v Africe. Nejen o Vánocích

Táborský klub Envy pomáhá gorilám v Africe. Nejen o Vánocích

Středa, 05.01.2011 / článek

 

Gorily se staly cílem táborského klubu Envy. Ten se rozhodl sběrem nepoužívaných mobilních telefonů pomoci kriticky ohroženým primátům v Africe. Nyní vybízí ke sběru i další instituce.

„Spousta lidí má doma starý mobil, který je jim líto vyhodit a tak ho mohou dát na dobrou věc. Nejsou to peníze, jen nepotřebná věc, co možná doma překáží. Myslím, že má smysl dělat něco pro někoho jiného, než jen pro sebe. Gorily jsou ohrožené a navíc jsou nám dosti podobné,“ říká majitelka klubu Michaela Lázňovská. Připojit se k akci napadlo ji a syna při prezentaci projektu Pomáháme gorilám pražské zoologické zahrady. „Dovolili jsme si udělat plakát na sběr mobilů podobný tomu oficiálnímu. Akce se chytla, takže je to super,“ dodává syn Lukáš.

Návštěvníci spolu s majiteli už jednu várku mobilů do zoo odvezli. Celkem 74 kusů nasbírali za pouhé dva měsíce. Delegace o sedmnácti lidech pak jedno srpnové nedělní ráno vyrazila ku Praze. „Byl to fajn výlet s řízky a okurkami. Když jsme mobily odevzdávali, návštěvníci i zaměstnanci zoo si nás fotili. Pro některé lidi jsme možná nakonec byli inspirací,“ podotýká Lázňovská.

Akce se zúčastnil také Václav Piskač z Tábora. „Přišlo mi to jako fajn nápad a zábava. Třídíme odpadky, tak proč bychom nemohli také mobilní telefony? Je to krok dál a můžeme tu naší matičku Zemi zase trochu ušetřit,“ reagoval na otázku, proč se do sběru zapojil.
V klubu Envy se mobilní aparáty sbírají dále. Návštěvníci je mohou odevzdávat do původního akvária pro myši. Nyní už jich je dalších 19 kusů. „V zoo na to mají speciální nádoby, ty oficiální by byly určitě lepší,“ domnívá se majitelka klubu.

Přidejte se! Vzkazuje Envy

Lázňovští by rádi, aby se přidali ke sběru telefonů i další instituce v Táboře, kluby, školy, letní festivaly či jednotlivci.
V pražské zoo dělají například soutěže ve sbírání mobilů pro školy. Vítězové pak mají vstup do zoo zdarma a mohou třeba jeden den dělat pečovatele o určité zvíře. My nic víc než výlet do Prahy bohužel nabídnout nemůžeme, ale máme dobrý pocit, že jsme neseděli v baru a udělali něco jiného. Že jsme třeba pomohli. Chtěli bychom akci rozšířit,“ říká Lázňovská.

I když díky prezentaci na webových stránkách klubu už někteří lidé o pomoci gorilám vědí. Například při vánočních nákupech dal Lázňovským jeden prodavač telefonů v jednom z táborských supermarketů čtyři mobily. Jen tak.

„Určitě nejsem proti. Jen s mobily, které mám doma, můžeme jet pomalu do Prahy. Rádi se do akce zapojíme,“ připustil Martin Dřevo z klubu MP7 na Žižkově náměstí v Táboře. Myslí, že vždy něco takového může částečně pomoci.
Už jen to, že lidé přijdou domů, najdou starý mobil a přinesou ho, je nějaká práce, činnost, zapojení se a částečné vítězství. To je dobré. A nevyužívané mobily se alespoň neválí doma a nevyhazují, naopak mohou pomoci. Je to fajn nápad,“ míní.

Z goril popelníky i oběd

Projekt Pomáháme gorilám má pomoci gorilám žijícím ve volné přírodě střední Afriky. Jeho součástí je právě i recyklace starých mobilních telefonů. Za každý telefon dostane zoologická zahrada deset korun, které jdou na nákup satelitních telefonů, stanů či bot pro strážce rezervace Dja v Kamerunu. Ti denně chrání gorily před nájezdy pytláků, kteří je loví pro maso či pro dlaně, jež následně prodávají jako popelníky.

Recyklace spočívá v tom, že každý mobilní telefon, hrací konzole a notebook obsahuje tantal. Právě tento kov se v největší míře těží v chráněných oblastech kriticky ohrožených zvířat (například goril). Jeho recyklací dochází ke snížení poptávky po kovu a tedy i ke snížení těžby. Projekt běží ve čtrnácti zoo v republice. Gorily mají z 98 až 99% shodnou DNA s člověkem, jsou tak spolu se šimpanzy našimi nejbližšími příbuznými.

Foto: Archiv Lázňovských


Fotografie


Autor: David Peltán

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


listování - fake news challange

Divadlo / scénické čtení
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
27.06.2022 od 18:30 hod.

 

Listování - FAKE NEWS CHALLENGE - od covidu k Ukrajině a zpět

Divadlo / jiný / literatura
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - divadelní zahrada
27.06.2022 od 17:00 hod.

 

Jak Lesíčkovi uletěly včelky do Bavorského lesa

Divadlo / pro děti
Lovecký zámek Ohrada
27.06.2022 - 01.07.2022 od 10:00 hod.
vícedenní akce

 

South Side Story - Taneční show EFK

Divadlo / taneční show
Dům kultury Milevsko
27.06.2022 od 18:00 hod.