PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Táborský klub Envy pomáhá gorilám v Africe. Nejen o Vánocích

Táborský klub Envy pomáhá gorilám v Africe. Nejen o Vánocích

Středa, 05.01.2011 / článek

 

Gorily se staly cílem táborského klubu Envy. Ten se rozhodl sběrem nepoužívaných mobilních telefonů pomoci kriticky ohroženým primátům v Africe. Nyní vybízí ke sběru i další instituce.

„Spousta lidí má doma starý mobil, který je jim líto vyhodit a tak ho mohou dát na dobrou věc. Nejsou to peníze, jen nepotřebná věc, co možná doma překáží. Myslím, že má smysl dělat něco pro někoho jiného, než jen pro sebe. Gorily jsou ohrožené a navíc jsou nám dosti podobné,“ říká majitelka klubu Michaela Lázňovská. Připojit se k akci napadlo ji a syna při prezentaci projektu Pomáháme gorilám pražské zoologické zahrady. „Dovolili jsme si udělat plakát na sběr mobilů podobný tomu oficiálnímu. Akce se chytla, takže je to super,“ dodává syn Lukáš.

Návštěvníci spolu s majiteli už jednu várku mobilů do zoo odvezli. Celkem 74 kusů nasbírali za pouhé dva měsíce. Delegace o sedmnácti lidech pak jedno srpnové nedělní ráno vyrazila ku Praze. „Byl to fajn výlet s řízky a okurkami. Když jsme mobily odevzdávali, návštěvníci i zaměstnanci zoo si nás fotili. Pro některé lidi jsme možná nakonec byli inspirací,“ podotýká Lázňovská.

Akce se zúčastnil také Václav Piskač z Tábora. „Přišlo mi to jako fajn nápad a zábava. Třídíme odpadky, tak proč bychom nemohli také mobilní telefony? Je to krok dál a můžeme tu naší matičku Zemi zase trochu ušetřit,“ reagoval na otázku, proč se do sběru zapojil.
V klubu Envy se mobilní aparáty sbírají dále. Návštěvníci je mohou odevzdávat do původního akvária pro myši. Nyní už jich je dalších 19 kusů. „V zoo na to mají speciální nádoby, ty oficiální by byly určitě lepší,“ domnívá se majitelka klubu.

Přidejte se! Vzkazuje Envy

Lázňovští by rádi, aby se přidali ke sběru telefonů i další instituce v Táboře, kluby, školy, letní festivaly či jednotlivci.
V pražské zoo dělají například soutěže ve sbírání mobilů pro školy. Vítězové pak mají vstup do zoo zdarma a mohou třeba jeden den dělat pečovatele o určité zvíře. My nic víc než výlet do Prahy bohužel nabídnout nemůžeme, ale máme dobrý pocit, že jsme neseděli v baru a udělali něco jiného. Že jsme třeba pomohli. Chtěli bychom akci rozšířit,“ říká Lázňovská.

I když díky prezentaci na webových stránkách klubu už někteří lidé o pomoci gorilám vědí. Například při vánočních nákupech dal Lázňovským jeden prodavač telefonů v jednom z táborských supermarketů čtyři mobily. Jen tak.

„Určitě nejsem proti. Jen s mobily, které mám doma, můžeme jet pomalu do Prahy. Rádi se do akce zapojíme,“ připustil Martin Dřevo z klubu MP7 na Žižkově náměstí v Táboře. Myslí, že vždy něco takového může částečně pomoci.
Už jen to, že lidé přijdou domů, najdou starý mobil a přinesou ho, je nějaká práce, činnost, zapojení se a částečné vítězství. To je dobré. A nevyužívané mobily se alespoň neválí doma a nevyhazují, naopak mohou pomoci. Je to fajn nápad,“ míní.

Z goril popelníky i oběd

Projekt Pomáháme gorilám má pomoci gorilám žijícím ve volné přírodě střední Afriky. Jeho součástí je právě i recyklace starých mobilních telefonů. Za každý telefon dostane zoologická zahrada deset korun, které jdou na nákup satelitních telefonů, stanů či bot pro strážce rezervace Dja v Kamerunu. Ti denně chrání gorily před nájezdy pytláků, kteří je loví pro maso či pro dlaně, jež následně prodávají jako popelníky.

Recyklace spočívá v tom, že každý mobilní telefon, hrací konzole a notebook obsahuje tantal. Právě tento kov se v největší míře těží v chráněných oblastech kriticky ohrožených zvířat (například goril). Jeho recyklací dochází ke snížení poptávky po kovu a tedy i ke snížení těžby. Projekt běží ve čtrnácti zoo v republice. Gorily mají z 98 až 99% shodnou DNA s člověkem, jsou tak spolu se šimpanzy našimi nejbližšími příbuznými.

Foto: Archiv Lázňovských


Fotografie


Autor: David Peltán

Smutný pátek. Zemřel textař Pavel Šrut i Avicii

V pátek 20. dubna přešly na druhý břeh dve rozličné osobnosti. V pouhých 28 letech opustil hudební scénu švédský Dj Avicii, jehož skladby jako Levels, The Nights, Wake Me Up nebo Hey Brother zná z doslechu asi každý. Zubatá si v pátek večer vzala také básníka, autora knížek pro děti, textaře a překladatele Pavla Šruta. Literátovi, který byl nositelem Ceny Jaroslava Seiferta, Státní ceny za literaturu i Magnesia Litera, bylo 78 let. Kromě známých Lichožroutů psal i pro časopisy Čtyřlístek i Mateřídoušku, mnozí také znají jeho textařskou tvorbu. Psal pro Petra Skoumala, Luboše Pospíšila, Michala Prokopa či Vladimíra Mišíka. (dap)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


O Budulínkovi

Divadlo / pro děti / loutková divadelní pohádka
Kavárna Divadla Oskara Nedbala
21.04.2018 od 14:30 hod.

 

Táborská opona - 4.ročník divadelního festivalu

Divadlo / divadelní festival
Dům armády Tábor
21.04.2018 od 09:00 hod.

 

Siroty-Fylozofy Jam-Krajevish und Reginald Von Ravenhorst

Hudba / Garage rock,underground,dark singer-songwriter
Pivnice u Zlatého Lva,Žižkovo náměstí 16, 39001 Tábor
21.04.2018 od 20:00 hod.

 

Slavné filmové a muzikálové melodie

Hudba / koncert / filmová hudba
KD Metropol České Budějovice
21.04.2018 od 18:30 hod.