PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


SZIGET FESTIVAL 2013: Sobota byla plná barev a zvučných jmén

SZIGET FESTIVAL 2013: Sobota byla plná barev a zvučných jmén

Úterý, 13.08.2013 / fotoreport

 

Sobota. Židé měli šabat, takže místní rabín, jehož návštěva stála deset forintů, měl volno. Ráno bylo nezvykle chladné, kolem 27 stupňů Celsia, a noční vítr přinesl v dopoledni déšť. Vichr odnášel vše, co bylo ledabyle zakotvené. Středoevropské finále Axe Apollo Academy, se ale po umoudření počasí konalo. V klání o výlet do vesmíru si skvěle vedli také čeští a slovenští zástupci a nakonec do vesmíru poletí.

Odpoledne nás čekala tisková konference, kde jsme se dozvěděli o myšlence festivalu a pak zajímavá data (například že areál stavělo 7500 lidí a je tu 1750 záchodů). Po konferenci byla ještě komentovaná prohlídka ostrova zakončená občerstvením u velmi pohostinných Italů (opět oběd v 18 hodin). To už na hlavním pódiu dováděli drsňáci Enter Shikari. Zlenivělí shluk příznivců se jim nakonec rozhýbat podařilo. Na World Music Stagei se po IAN prezentovali další Češi, na festivalu již známí Čankišou, které přišla podpořit i komunita vlastenců. Ostudu zemi šumících borů a vzkvétajících sadů rozhodně neudělali.

Úderem 19. hodiny nastalo to nejbláznivější, co jsme tu dosud zažili - Color Party. Každý dostal několik pytlíčků s barevným práškem a pak na povel začalo opravdové šílenství. Barvy byly všude. Ve vlasech, uších, očích, ústech, foťácích, kamerách a jedna slečna se dokonce Davida ptala, zda také na penisu.

Po očistě jsme svižně vyrazili do Balaton Sound Party Areny, kde právě začínal australský zpěvák, rapper a beatboxer Dub FX. Bylo plno a fanynky šílely, jen zvuk byl tak nepříjemně hlasitý – zejména v basech, že se vydržet dlouho nedalo.
Ondra se vydal na relax za irskou zpěvačkou Emillianou Torrini, David na Editors. Na deskách znějí skvěle, naživo to už takový "voheň" nebyl a několikrát jsem i zívl. Podobně na na tom byli mladíci Hadouken!. Na zkoušce mi (David) přišli lepší, než při následné show. Studené, nic neříkající dokola. Po třetí skladbě jsem odešel, stejně jako u Parov Stelar, ačkoli vystoupili před natřískaným A38 stanem. Asi už jsem byl přemuzírovaný, ale...

Číslo jedna na Main Stage byl v sobotu Mika. Jako jeden z mála zpěváků se s tím vůbec nepáral a hned jako první zvolil svůj hit Relax, Take It Easy. A diváci mu to hlasitým jásotem opláceli! Podle některých, kteří jeho koncerty už znají, to však bylo jedno z horších. Náročný sobotní den pak Ondra ukončil v Party Areně, kde se pařilo na Jozifa a Johna Digweeda. David se vypravil na oblíbený Yani Raki Roma tent, kde byli lahůdkou bulharští Balkan Khans, kteří kombinovali tradiční nástroje s beatboxem. Směs lidi strhla, tančilo se všude, tleskalo se. Po nich zahráli dýdžejové a MC z Baltic Balkan, kteří to rozjeli ve velkém stylu. Ze soboty nejlepší muzika a jak jsme se se zástupci různých zemí EU shodli, zde se opravdu hraje opravdová hudba.

FOTO další / Next photos:
Den -1  - www.kulturne.com/clanek/sziget-festival-2013-zde-se-plni-sny
Den 0 - www.kulturne.com/clanek/sziget-festival-2013-quimby-v-risi-divu-pendulum-a-bingo-players
Den 1 - www.kulturne.com/clanek/sziget-festival-2013-divoska-skin-pohodar-alex-clare-a-demon-nick-cave
Den 2 - www.kulturne.com/clanek/sziget-festival-2013-nezna-regina-energicti-ska-p-i-biffy-clyro-a-blazinec
Den 3 - www.kulturne.com/clanek/sziget-festival-2013-blur-zacali-hrat-a-lide-se-libali-tresinkou-byl-woodkid


Fotografie


Autor: David Peltán, Ondřej Maňák

Tanec v zrní v písecké Sladovně

V pátek 31. března se v písecké Sladovně koná prezentace unikátního projektu Tanec v zrní, který se v prostorách galerie konal na podzim 2022. Tanec v zrní tvořilo pět třídenních uměleckých rezidencí, v rámci kterých hledaly skupiny tanečníků, choreografů, dramaturgů a filmařů společnou řeč v šestnácti tunách zrní. Projekt dramaturgicky vedl scénograf Tomáš Žižka a ředitel Sladovny Adam Langer. "Každý workshop se konal za přítomnosti jiného filmaře nebo celého týmu filmařů. V návaznosti na rezidence vznikly krátké taneční filmy, jejichž oficiální premiéra proběhne v rámci tohoto setkání. Moc nás baví propojovat nejen děti a dospělé, ale i různá odvětví: tanec, divadlo, hudbu, výstavu, film a hrát si s odlišnými uměleckými prostředky, hledat společnou řeč," vysvětluje Adam Langer. Více info v události ZDE. (dap)
 

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Poznáváme a chráníme přírodu

Výstava / vernisáž
Spektrum Sezimovo Ústí
24.03.2023 od 17:00 hod.

 

Svišti v orchestřišti

Hudba / koncert / filmová hudba - rock - swing
Městská knihovna Tábor, Jiráskova 1775, 390 01 Tábor
24.03.2023 od 16:30 hod.

 

Jeden svět v Táboře 2023

Kino / film / dokument / Festival dokumentárních filmů o lidských právech
Kino Svět, Don, Jednota, Sklep, Bejvák
24.03.2023 - 26.03.2023 od 18:00 hod.
vícedenní akce

 

PRECEDENS - pro náhlou indispozici zrušeno

Hudba / koncert / Rock
mcJORDÁN, Budějovická 14, Tábor
24.03.2023 od 20:00 hod.