PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Sochařka z Argentiny přivezla na zahradu vůně a pachy

Sochařka z Argentiny přivezla na zahradu vůně a pachy

Pátek, 24.09.2010 / fotoreport

 

Koho by napadlo, že lze udělat výstavu z vůní a pachů? Argentinskou sochařku Elianu Heredia, která na zahradě sídla sdružení Cesta dokonce postavila dům. Existují skutečné pachy jen v přírodě?

Projekt, jenž ve Ctiborově mlýně Heredia během pobytu pro umělce realizovala, nese název Čich v domě Johna Brenta.
„John Brent žije kousek od Cesty. Dělala jsem s ním rozhovor, a tím to vše začalo. Pozval mě k sobě domů a první mojí otázkou bylo, které čisticí prostředky nakupuje a kterým vůním dává přednost při čištění kuchyně, toalety, pokojů. Také mě zajímalo, co si myslí o vůních, jež mění přírodní pachy,“ popisuje začátek konceptu dvaatřicetiletá učitelka umění berlínské univerzity.

Při návštěvě si od Brenta půjčila stavební plány domu. Na výstavě pak za pomoci stuh dům „nakreslila“ na zahradu Cesty. Do kalíšků pak dala vodu a příslušné vůně tak, aby odpovídaly místnostem.

„Respektovala jsem rozmístění prostoru i vůní, a přenesla tak dům na jiné místo. Voda je většinou v každé místnosti domu, proto jsou všude kalíšky s vodou. Zajímavé bylo, že na toaletě byl cítit ocet. Pak jsem se dozvěděla, že jím John čistí hnědé stopy, které zanechává voda,“ říká Heredia. Dodává, že vůně tvoří součást našeho života, domov i přírodu. Heredia pociťuje určitý druh smutku nad „ztraceným rájem“. Čisticí prostředky ho k nám skrze vůně a pestrobarevné obaly, plných ovoce, krajinek, kytiček, částečně vracejí. Vracejí vůně do městských životů.

„Nevadí, že jsou umělé a že něco pouze slibují. Nevím ani, zda je to dobře či špatně. Ale čistí a k tomu mohou vyvolat vzpomínky na zapomenuté věci. Třeba si vzpomeneme či připomeneme ztracenou přírodu,“ vysvětluje Heredia, která se minulý týden vrátila do Berlína. Výstava s jejím odjezdem skončila.

„Chci se do Tábora určitě vrátit. Byla jsem tu velice ráda. Krajina je tu neuvěřitelná a Cesta sídlí v místě, kde je do přírody skutečně jen pár kroků,“ uzavírá Eliana Heredia.Fotografie


Autor: David Peltán

Večer plný kapel na Cestě

V pátek 20. září od 19 hodin se v prostoru táborského CESTA, ve sklepní části zvané Subkulturák, koná koncert kapel Nikander, Nondescript, Five seconds to leave a Lusky. Nikander a Five Seconds to leave zde zahráli minulý rok na DIY festivalu a Nondescript nedávno v rámci akce Doomed. Sestavu doplní garage punkové duo Lusky z Plzně, pro které to bude na Cestě premiéra. Večer odstartují punkoví Nondescript z Milevska a pak akce přitvrdí. Five seconds to leave z Jindřichova Hradce budou hrát skladby z jejich poslední desky Nina Who Wasn't, kde pro některé bude určitě překvapením, že kapela přidala zpěv a celkově se hudebně hodně posunula. Nikander z Brna hrají metal, hardcore, sludge a hlavně hodně nahlas. Večer uzavřou Lusky a jejich garážový rock´n´roll punk.  Vstupné je 120 až 150 Kč a celé jde kapelám. Fcb ZDE. (ro)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Nikander + 5STL + Lusky + Nondescript

Hudba / koncert / stoner - metal - hardcore - punk
CESTA Tábor
20.09.2019 od 19:00 hod.

 

Nikaragua

Ostatní / setkání / Přednáška
Spektrum Sezimovo Ústí
20.09.2019 od 18:00 hod.

 

Otevřené mistrovství ČR v Beer pongu

Sport / Beer pong
KD Dražice
20.09.2019 - 22.09.2019 od 18:00 hod.
vícedenní akce