PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Sklady i fabriky mohou být krásné, přesvědčuje Současný český industriál

Sklady i fabriky mohou být krásné, přesvědčuje Současný český industriál

Úterý, 20.12.2011 / pozvánka

 

Průmyslové stavby, které v České republice vyrostly v posledních dvaceti letech, se objevují v přehledech nejlepších architektonických realizací jen velice zřídka. Je to dáno jednak jejich okrajovostí a menší nápadností, než tomu bývá u bytových, maloobchodních nebo kancelářských projektů. Dalším důvodem je však i objektivně násobně vyšší počet unifikovaných staveb, které korespondují s pověstí České republiky jako země, jež svou úrodnou půdu a krajinný profil vyměnila za skladiště a plechové montovny.

Pohled na architekturu průmyslových objektů se nyní snaží změnit výstava Současný český industriál, která bude v pražské Galerii Jaroslava Fragnera k vidění do 22. ledna 2012. Kurátoři Petr Volf a Dan Merta vybrali na čtyři desítky staveb, které postihují daleko širší okruh typologie a funkčního využití, než jsou distribuční centra a výrobní areály; na výstavě se prezentují například vinařství, pivovar, pekařství, tiskárna nebo dokonce vodní elektrárna. Podepsáni jsou pod nimi přední tuzemští architekti a ateliéry jako D3A, OK Plan, DaM, Kamil Mrva, Jan Jehlík nebo Ivan Kroupa. Některé realizace pak pocházejí od tvůrců nejmladší generace.

„Základními stavebními kameny vystaveného industriálního portfolia jsou kvalita a jedinečnost. Dalším momentem je typologická pestrost, která nám umožnila představit rozmanité přístupy v architektonickém řešení současného industriálu,“ říká Dan Merta, podle kterého je výstava Současný český industriál i příhodným pandánem k letošnímu 6. bienále Industriální stopy, jež se zaměřuje především na výlučnost průmyslové architektury do poloviny 20. století.

Vybrané realizace výstavy Současný český industriál spojuje kromě vysoké architektonické a estetické kvality, navazující na cenné prvorepublikové dědictví, také důraz na ekologickou udržitelnost a šetrnost k životnímu prostředí. Ostatně několik staveb je rekonstrukcí nebo konverzí starších objektů. Překvapivé je, že investory byly výhradně soukromé subjekty – ať už jednotlivci nebo firmy.

„Čím známější architekt se zapojí do procesu vzniku nové továrny, tím větší věhlas to pro budoucí stavbu přináší, protože se stává nositelem kvality. Samotná architektura pak ve své podstatě představuje další, a to velmi podstatný marketingový nástroj firmy, která se ji nebála využít,“ soudí spolukurátor Petr Volf a dodává, že mnohým realizacím předcházely architektonické soutěže.

Představí se i budoucí architekti 

K výstavě Současný český industriál, která nese podtitul Podoby soudobé průmyslové architektury, vychází objemný česko-anglický katalog. Detailně přibližuje všech třicet devět vybraných objektů a areálů a obsahuje kromě odborných textů rovněž názory majitelů představených realizací. K dostání bude za 330 Kč v Galerii Jaroslava Fragnera a v dalších knihkupectvích zaměřených na architekturu a design. Samotná výstava poputuje po Praze do Jihlavy a poté do Ostravy. Velký zájem o prezentaci soudobé průmyslové architektury projevily i zahraniční galerie a Česká centra.

V prostoru A-Lab v 2. patře Galerie Jaroslava Fragnera budou souběžně vystaveny studentské projekty s tematikou průmyslové architektury. Půjde o semestrální a diplomní práce řešící konverze průmyslových objektů, jež byly vybrány na základě výzvy na architektonických portálech.

Galerie sídlící na Betlémském náměstí v Praze 1 je otevřená denně, mimo pondělí, od 11 do 19 hodin.

Na fotografii je továrna na výrobu nábytku Ara Josefa Madra. Fotil Filip Šlapal.


Autor: i -

SMUTÉNKA: Zemřel frontman The Pogues

 Ve věku 65 let zemřel po vleklé nemoci zpěvák a frontman irské celtic punkové kapely The Pogues, Shane MacGowan. Rok bojoval se zákeřnou encefalitidou. The Pogues, založení 1982, ve své hudbě snoubí irský folk, rock a punk. Byli a jsou tak inspirací pro mnoho dnešních skupin, například Dropkick Murphys, Flogging Molly, ale mnoho dalších, včetně českých. The Pogues mimo jiné nejvíce proslavila skladba Fairytale of New York, bez níž si mnozí, nejen Britové, ani Vánoce nedovedou představit. (dap) 

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


Výtvarný kurz - Výroba sněhuláka

Pro děti
Dům kultury Milevsko
02.12.2023

 

Divadlo B: Vánoční pohádka

Pro děti
Švestkový Dvůr, Malovice 35
02.12.2023 od 16:00 hod.

 

Harlej - Zatím je to dobrý tour

Hudba / koncert
Hotel Palcát
02.12.2023 od 19:00 hod.

 

ADVENT na statku v Borotíně

Pro děti / Kulturně společenská akce pro děti i dospělé
Barokní dvůr Borotín (naproti hradu Borotín)
02.12.2023 - 03.12.2023 od 10:00 hod.
vícedenní akce